Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Misjonarze Miłosierdzia

Papież Franciszek poprosił nas, abyśmy się stali pielgrzymami nadziei, a nadzieja jest związana również z miłosierdziem – powiedział abp Wiesław Śmigiel.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 15/2025, str. I

[ TEMATY ]

archidiecezja szczecińsko‑kamieńska

Adam Szewczyk

Dekrety Misjonarzom Miłosierdzia wręczył abp Wiesław Śmigiel

Dekrety Misjonarzom Miłosierdzia wręczył abp Wiesław Śmigiel

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel uroczyście wręczył papieskie dekrety pięciu kapłanom, posługującym w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, a ustanowionym 11 marca br. przez Ojca Świętego Franciszka Misjonarzami Miłosierdzia.

Misja nadziei

Udzielone prerogatywy skutkują tym, iż mogą oni rozgrzeszać i zwalniać w sakramencie pokuty i pojednania z grzechów i cenzur zaciągniętych z mocy samego prawa (latae sententiae) – jeszcze niezdeklarowanych – zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej oraz biskupowi diecezjalnemu. Powierzona Misjonarzom Miłosierdzia misja nie kończy się wraz z końcem Roku Jubileuszowego, lecz pozostaje w mocy również po tym czasie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wręczenie papieskich dekretów odbyło się w Kurii Metropolitalnej w Szczecinie podczas modlitwy Anioł Pański ostatniego dnia marca. Uroczystego aktu dokonał abp Wiesław Śmigiel, podkreślając rangę wydarzenia: – Papież Franciszek poprosił nas, abyśmy się stali pielgrzymami nadziei, a nadzieja jest związana również z miłosierdziem. Gdybyśmy nie wierzyli, nie ufali Bożemu miłosierdziu, nie mielibyśmy nadziei. Ojciec Święty przekazał księżom tę misję, a cenne i ważne jest to, że nie jest to misja tylko na Rok Jubileuszowy. Jest to stała posługa. Znak, że miłosierdzie jest niezwykle ważne, że ta posługa jest ciągle obecna w życiu archidiecezji.

Dla zbawienia dusz

Reklama

Ustanowieni misjonarze otrzymali dekrety wystawione przez Dykasterię ds. Ewangelizacji w języku łacińskim. Ich tłumaczenie odczytał kanclerz Kurii, ks. kan. dr Sławomir Zyga: – Ojciec Święty Franciszek ustanowił ciebie Misjonarzem Miłosierdzia, abyś, jako szczególny dar Miłosierdzia Ojca, wszędzie po świecie rozgrzeszał zgodnie z prawem i ważnie z poszczególnych grzechów, które zastrzeżone są Stolicy Apostolskiej, aż do czasu wydania odrębnego postanowienia. W rzetelnym i gorliwym wypełnianiu twojej posługi dla zbawienia dusz wiernych chrześcijan, w prostocie serca, z życzliwością i dobrocią ducha zawsze miej przed oczyma Miłosiernego Boga, Ojca Miłosierdzia i Najświętszą Maryję Dziewicę, Matkę Miłosierdzia.

Misjonarzami Miłosierdzia zostali: ks. dr Grzegorz Adamski, proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy w Będargowie w dekanacie Barlinek; ks. prał. Dariusz Knapik, proboszcz bazyliki archikatedralnej św. Jakuba Apostoła w Szczecinie; ks. Karol Kozłowski chrystusowiec, proboszcz i kustosz sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie; ks. Krzysztof Przybyło, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Rewalu, dekanat Trzebiatów oraz ks. kan. dr Wojciech Zimny, proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Szczecinie, dekanat Szczecin-Słoneczne.

Misjonarze Miłosierdzia są wyznaczeni przez papieża, aby w jego imieniu głosić prawdę o Bożym miłosierdziu. Ich zadaniem jest ukazywanie matczynej troski Kościoła o Lud Boży oraz bycie żywym znakiem miłości i przebaczenia Ojca Niebieskiego. Misjonarze Miłosierdzia prócz tego, iż posiadają specjalne uprawnienia do rozgrzeszania grzechów, które normalnie są zarezerwowane dla Stolicy Apostolskiej, pełnią też rolę rekolekcjonistów Miłosierdzia, a także wspierają osoby powracając do życia sakramentalnego.

2025-04-08 23:20

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pochwała różnorodności

Niedziela szczecińsko-kamieńska 39/2025, str. VI

[ TEMATY ]

archidiecezja szczecińsko‑kamieńska

Przemysław Fenrych

Codzienne nabożeństwo ekumeniczne. Prowadzą kapelani Zjazdu, od lewej prawosławny, protestancki i katolicki

Codzienne nabożeństwo ekumeniczne. Prowadzą kapelani Zjazdu, od lewej prawosławny, protestancki i katolicki

Wielkie było bogactwo różnorodności XII Zjazdu Gnieźnieńskiego. Zjazd był ekumeniczny, współtworzyło go wiele wyznań chrześcijańskich, byli też żydzi i muzułmanie. W organizacji uczestniczyły dziesiątki grup o różnych zadaniach i sposobie myślenia.

W świecie, w którym trwają konflikty zbrojne, narastają podziały, a kryzysy klimatyczne i migracyjne dotykają milionów ludzi, chcemy wspólnie szukać dróg prowadzących do pojednania i trwałego pokoju – mówił gospodarz Zjazdu, abp Wojciech Polak Prymas Polski. Punkt wyjścia jest prosty: wszyscy jesteśmy obywatelami tej samej Ziemi i wszyscy, każdy człowiek, jesteśmy dziećmi Boga. A sytuacja w naszym świecie jest taka, że albo się jakoś porozumiemy, albo zniszczymy ten świat i przestaniemy istnieć. Mamy różne przekonania, w różny sposób wierzymy i wyrażamy swoją wiarę, ale Ziemia jest tylko jedna i – w dobie globalizacji – jakby coraz mniejsza. Czasem nam się wydaje (a przynajmniej niektórym z nas), że Ziemia to jakby ogromny tort i sprawa polega na tym, by z niego wykroić dla siebie jak największy kawałek. Choćby kosztem innych amatorów tortu. To alternatywa z gruntu fałszywa. Gdy współpracujemy, gdy pokonamy pokusę polaryzacji i nadmiernej rywalizacji – „tort” rośnie i staje się coraz bogatszy w składniki. Jest coraz więcej do podzielenia.
CZYTAJ DALEJ

100 lat temu urodził się prof. Jérôme Lejeune. Gorliwy obrońca życia

2026-06-26 12:00

[ TEMATY ]

100. rocznica urodzin

prof. Jérôme Lejeune

Vatican Media

Są rocznice, które świat chce celowo przemilczeć lub zapomnieć. Taką rocznicą jest niewątpliwie setna rocznica urodzin czcigodnego Sługi Bożego Jérôme Lejeune, francuskiego lekarza, genetyka, który odkrył, że dzieci z zespołem Downa mają dodatkowy chromosom w 21. parze chromosomów (stąd określenie tego zespołu jako „trisomia 21”).

Po tym wstępnym odkryciu zidentyfikował inne zaburzenia chromosomowe zyskując dużą sławę w środowisku naukowym. Jednak w tym właśnie środowisku, był często źle postrzegany – jego „grzech” polegał na tym, że był praktykującym katolikiem, udowadniał, że nauka nie jest sprzeczna z wiarą oraz sprzeciwiał się aborcji eugenicznej. W 1969 r., kiedy otrzymał nagrodę Allen Memorial w San Francisco, wygłosił przemówienie, w którym oficjalnie wezwał swoich kolegów do odrzucenia eugeniki i do obrony życia. Od tego przemówienia był izolowany przez międzynarodową społeczność naukową. W latach 80. XX wieku ograniczono finansowanie jego badań, a jego współpracownicy zostali zwolnieni.
CZYTAJ DALEJ

Zabawa i pomoc

2026-06-27 06:25

Paweł Wysoki

Już po raz 14. parafia św. Jana Pawła II w Lublinie na Wrotkowie zorganizowała „Świętowanie ze św. Janem Pawłem II”.

Festyn integrujący lokalną społeczność wokół wartości rodziny wpisał się już na trwałe do tradycji parafii. Czekają na niego nie tylko najmłodsi, dla których zawsze przygotowanych jest wiele atrakcji. – Idziemy drogą wyznaczoną przez św. Jana Pawła II. Służymy sobie nawzajem, jesteśmy dla siebie inspiracją i oparciem; troszczymy się o to, by poszerzać krąg Kościoła o nowych ludzi. Słowo „integracja” jest dla nas kluczem do tego, jak przeżywamy ten piękny czas dla wspólnoty, czas radości, spotkania i bycia razem. Naszym najważniejszym celem jest bowiem budowanie więzi między ludźmi – mówi proboszcz ks. Grzegorz Trąbka. Przepis na sukces takiego wydarzenia to szeroko pojęta współpraca, ale też połączenie kultury i zabawy, aktywności sportowej i pomocy charytatywnej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję