Reklama

Niedziela Lubelska

Droga przemiany

Bardzo potrzebne jest nasze świadectwo wiary. Z odwagą idziemy przez Maryję do Jezusa, głosząc, że pokój i dobro przychodzą przez krzyż – mówi ks. Paweł Saran.

Niedziela lubelska 32/2024, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Katarzyna Artymiak

Lublin pożegnał pielgrzymów kroplami deszczu

Lublin pożegnał pielgrzymów kroplami deszczu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymi na Jasną Górę już są w drodze do Matki. Ponad tysiąc osób wyruszyło 3 sierpnia z Lublina do Częstochowy. Nie straszny był im deszcz, który w sobotni poranek obficie spłynął z nieba. Jak wspominali pątnicy, od kilkunastu lat wyjściu pielgrzymki zawsze towarzyszyło słońce, tym razem w kroplach deszczu dostrzegli znak Bożego błogosławieństwa.

46. Lubelska Piesza Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną w archikatedrze pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. – Mocą eucharystycznej ofiary jesteśmy w stanie przemienić świat, w którym żyjemy, a zwłaszcza siebie i nasze słabości. Wołamy o tę przemianę słowami hymnu pielgrzymkowego: „Niech nikt nie odbierze już wiary w to, że dobro zwycięża, ciemność świata pokonał Bóg, zniweczył śmierć, Jego miłość jest większa niż grzech” – podkreślił metropolita.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Budzik nawiązał do fragmentu Ewangelii o śmierci św. Jana Chrzciciela. Wskazując na znajdujące się w prezbiterium katedry dwa obrazy bernardyńskiego mistrza Franciszka Lekszyckiego, ilustrujące ucztę ze ścięciem św. Jana Chrzciciela i Ostatnią Wieczerzę, ukazał różnice pomiędzy królestwem zła i nienawiści, a królestwem dobra i miłości. – Świat bez Chrystusa, odrzucający Ewangelię i słowo Boże, który chce czerpać z życia pełnymi garściami, nie znosi proroków, ucisza ich, skracając o głowę i dzięki temu może żyć w przekonaniu, że wszystko mu wolno. Dla nas, wierzących, prawdziwym królem jest Chrystus, który złożył siebie w ofierze dla naszego zbawienia – powiedział ksiądz arcybiskup. Błogosławiąc pielgrzymom na drogę przemiany, wskazał na postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który przed laty jako ordynariusz przyszedł do Lublina wprost z Jasnej Góry, niosąc na tarczy biskupiej pogodną, choć zoraną bliznami twarz Czarnej Madonny. Maryi, Pośredniczce wszelkich łask, powierzył dzieło pielgrzymki lubelskiej.

W drodze do Matki pątnikom towarzyszy franciszkańskie hasło „Pokój i dobro” oraz bracia Kapucyni. Z racji 300-lecia ich obecności w Lublinie, duchowi synowie św. Franciszka przygotowali codzienne konferencje. Główną intencją pielgrzymki jest modlitwa o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Pątników, zmierzających na Jasną Górę przez 12 dni (takich jest ponad 700) lub wędrujących krócej w formule „Ile możesz”, prowadzi nowy przewodnik ks. Paweł Saran. Duszpasterz zastąpił dotychczasowego dyrektora ks. Mirosława Ładniaka, związanego z pielgrzymką od 40 lat. Jak powiedział abp Stanisław Budzik, pełnił on pielgrzymkowe zadania z wielką gorliwością, kompetencją i całkowitym oddaniem sprawie. Rozpoczęcie pielgrzymki było okazją do wyrażenia wdzięczności ks. Ładniakowi, jak i życzeń Bożego błogosławieństwa jego następcy.

2024-08-07 08:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z pośpiechem do Maryi

Niedziela łódzka 31/2023, str. II

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Archiwum pielgrzymki

50 pielgrzymów to dzieci poniżej 10 roku życia

50 pielgrzymów to dzieci poniżej 10 roku życia

Pierwsi pątnicy z archidiecezji łódzkiej dotarli na Jasną Górę.

Po czterech dniach i ponad stu kilometrach do tronu Królowej Polski dotarła 154. Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego. Blisko pół tysiąca pątników wyruszyło z bazyliki mniejszej św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim pod hasłem: „Idziemy z pośpiechem do Maryi!”, które nawiązuje do Światowych Dni Młodzieży w Portugalii. Po dotarciu na Jasną Górę, uczestnicy wzięli udział we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, której przewodniczył bp Ireneusz Pękalski. W homilii duchowny odniósł się do powodów, dla których tak wielu mieszkańców archidiecezji łódzkiej podejmuje pątniczy trud. Przywołując wypowiedzi pielgrzymów, biskup zaznaczył, że są tacy, dla których to już kilkunasta pielgrzymka w życiu. Modląc się za piotrkowian, prosił także o modlitwę w intencji abp. Grzegorza Rysia, który został mianowany kardynałem przez papieża Franciszka. – Prosimy was – także w imieniu nowo mianowanego przez papieża księdza kardynała metropolity łódzkiego – o szczególnie gorliwą modlitwę w jego intencji, aby – wspierany światłem i mocą Ducha Świętego – mógł dalej wnosić jak najwięcej dobra w dzieło nowej ewangelizacji, ożywiania i rozwijania wyobraźni miłosierdzia, aktywnej obecności wiernych świeckich – a szczególnie młodzieży – w życiu wspólnot parafialnych, oraz do owocnego dialogu ekumenicznego – przywołał słowa z listu biskupów pomocniczych i arcybiskupa seniora archidiecezji łódzkiej.
CZYTAJ DALEJ

Sejm przyjmie uchwałę ustanawiającą rok 2027 Rokiem św. Andrzeja Boboli

2026-06-17 14:08

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

Św. Andrzej Bobola

Św. Andrzej Bobola

Sejmowa Komisja Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Środków Przekazu ma dziś pracować w pierwszym czytaniu nad projektem uchwały ustanawiającej rok 2027 Rokiem św. Andrzeja Boboli. Projekt podkreśla rolę jezuity i patrona Polski w historii Rzeczypospolitej, przypomina jego działalność misyjną oraz męczeńską śmierć w 1657 r., określając go jako „wielkiego polskiego patriotę i obrońcę wiary katolickiej”.

Komisja Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Środków Przekazu ma rozpatrzyć projekt uchwały ustanawiającej rok 2027 Rokiem św. Andrzeja Boboli. Inicjatywa związana jest z przypadającą w 2027 r. 370. rocznicą męczeńskiej śmierci jezuity, jednego z patronów Polski.
CZYTAJ DALEJ

Przygotowanie do 25-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

2026-06-21 22:43

Małgorzata Pabis

23 sierpnia 2026 roku – w czasie XIII Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia – w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia rozpoczną się roczne przygotowanie do 25-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

- Zapraszamy do dołączenia do nas sanktuaria, parafie, grupy duszpasterskie oraz indywidualnych czcicieli Bożego Miłosierdzia z całego świata. Chcemy za św. Janem Pawłem II, który uczynił to jako pierwszy, zawierzać się Bożemu Miłosierdziu, pamiętając, że „tylko w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój a człowiek szczęście”. Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano na 22 sierpnia 2027 roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję