Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2024, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ze św. Michałem na Jasną Górę

Już po raz 9. na Jasną Górę przybyła Ogólnopolska Pielgrzymka Rycerzy, Czcicieli i Członków Bractwa Szkaplerznego św. Michała Archanioła. Tradycyjnie z uczestnikami do sanktuarium dotarła peregrynująca po Polsce figura św. Michała Archanioła.

Ksiądz Dariusz Wilk, przełożony generalny michalitów, podkreślił, że dzisiaj człowiek jest spragniony pokoju serca i sumienia, a św. Michał Archanioł staje przed nami jako ten, który opowiedział się po stronie Boga, mówiąc: „Któż jak Bóg”, jako ten, który przywraca Bogu należyte miejsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jedna z uczestniczek pielgrzymki – Jolanta Pietrzak przyznała, że każdy dzień rozpoczyna modlitwą do św. Michała, by zaprosić go do zwykłych czynności. – On jest bardzo szybkim „przekaźnikiem” między mną a Matką Bożą i Panem Bogiem – powiedziała.

W Polsce kult aniołów – Bożych posłańców rozpowszechniony został przez Zakon Paulinów. Stanowi on jeden z ważnych elementów duchowości paulińskiej. Pierwsze Bractwo Aniołów Stróżów powstało w 1625 r. właśnie na Jasnej Górze.

Świadkowie nadziei w cierpieniu

We wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych 59. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych zgromadziła na Jasnej Górze osoby cierpiące, niepełnosprawne i starsze wiekiem – tych wszystkich, którzy ofiarowują swoje cierpienie za rodzinę, Kościół i ojczyznę.

Reklama

– Mam stwardnienie rozsiane, przeszłam udar i teraz walczę z białaczką, żeby jak najdłużej żyć, bo życie jest piękne, i to chciałabym przekazać innym. Nie narzekajmy, tylko korzystajmy z niego, póki możemy – zachęcała Halina Kawaler z Gdańska-Wrzeszcza.

Mszę św. w bazylice sprawował abp Adrian Galbas, delegat KEP ds. Apostolstwa Chorych. W homilii zaznaczył, że w cierpieniu największą trudnością jest nie ból, bo można go uśmierzyć, ale beznadzieja. W chorobie nie tylko chwila, ale całe dotychczasowe życie wydaje się bez sensu i zadajemy sobie pytanie, po co były nasz dotychczasowy wysiłek, nauka, praca, wychowywanie dzieci i starania, które teraz sprowadzają się do wózka inwalidzkiego. Arcybiskup Galbas podkreślił, że w cierpieniu, w którym nie ma nadziei, wszystko staje się gorzkie, pogmatwane i nawet modlitwa wydaje się martwa, a wiara – bezsensowna. Delegat KEP podziękował członkom apostolstwa za to, że – jak pokazują swoim życiem – także w cierpieniu potrafią być świadkami nadziei.

Apostolstwo Chorych jest wspólnotą, która pomaga chorym przeżywać cierpienie w zaufaniu Bogu w każdej sytuacji i przyjmowaniu trudnych doświadczeń, ofiarowując je za zbawienie siebie i innych. Dzięki tej duchowej drodze cierpiący wypraszają u Boga łaski dla całego Kościoła.

Kresowianie zawsze wierni

– Aby Polska była wierna Bogu, swojej historii i byśmy nigdy nie zatracili swojej narodowej tożsamości – zaapelowali uczestnicy 30. Światowego Zjazdu i Pielgrzymki Kresowian. Od wielu lat na Jasnej Górze gromadzą się Polacy z kraju i zagranicy, których łączą dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, troska o jego zachowanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom.

Reklama

– Wołyń to najtragiczniejsza karta naszej historii. Ukraina nie chce się przyznać do tej wielkiej zbrodni ludobójstwa, jak więc można mówić o prawdzie, pojednaniu i szczęśliwej przyszłości obu narodów. Przyszłości nie można budować na kłamstwie i udawaniu, że nic się nie wydarzyło – podkreśliła Danuta Skalska, rzecznik Światowego Kongresu Kresowian. Zwróciła uwagę, że niedopuszczalne są próby kreowania na nowo – usuwanie osób i wydarzeń – najnowszej historii naszego narodu, tak jak niedawno uczyniono to np. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Młodzi mają obowiązek znać także te tragiczne karty w naszych dziejach, żeby nigdy się one nie powtórzyły.

Głównym celem pielgrzymki jest pielęgnowanie pamięci o Kresach, a w szczególności ochrona przed zapomnieniem tragedii ludobójstwa – rzezi wołyńskiej.

Jasnogórski flesz

• 15 lipca – piesza pielgrzymka arch. przemyskiej, piesza pielgrzymka arch. poznańskiej;

• 17 lipca – piesza pielgrzymka diec. bydgoskiej;

• 26/27 lipca – pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich;

• 21 lipca – pielgrzymka nowogrodzian.

Rubrykę redaguje: Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

2024-07-08 18:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: IMPULS Forum Świeckich w Kościele

[ TEMATY ]

Jasna Góra

forum

BPJG

W czasie, kiedy narracja o Kościele bywa nie tyle różnorodna, co przede wszystkim sprzeczna, warto posłuchać, co jest jego tożsamością - zachęcają organizatorzy IMPULSU. To druga edycja Forum Świeckich w Kościele, które już jutro rozpocznie się na Jasnej Górze i potrwa do niedzieli. Spotkanie wpisuje się w zainicjowaną przez papieża drogę synodalną. Jego celem ma być inspiracja do dyskusji nad problemami, którymi żyje Kościół, jego przyszłością, aktywną rolą świeckich oraz „impuls” do twórczego działania.

- Pytanie o tożsamość zawsze jest pierwsze, a więc pytanie o to, kim jestem jako uczeń Chrystusa, jako ten, który został wszczepiony w Kościół dzięki sakramentowi chrztu świętego. To jest nasza pierwsza identyfikacja - bycie uczniem Chrystusa, papież Franciszek mówi, że z niej wynika ta druga, czyli bycie misjonarzem. Uczeń i misjonarz Chrystusa, to jest zdanie, o którym trzeba mówić łącznie, czyli nie można być uczniem Chrystusa, nie będąc misjonarzem i odwrotnie - wyjaśnia temat spotkania abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich, koordynator synodu w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Abp Górzyński: możliwa beatyfikacja s. Barbary Samulowskiej przez papieża w Gietrzwałdzie

2026-06-21 07:09

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Barbara Samulowska

pl.wikipedia.org

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Zdaniem metropolity warmińskiego abp. Józefa Górzyńskiego możliwa jest beatyfikacja siostry Barbary Samulowskiej przez papieża Leona XIV w Gietrzwałdzie wiosną 2028 r. Według niego Kościół i administracja państwowa powinny robić wszystko, by ten scenariusz był możliwy.

– To są dwa tematy, które są mi bardzo bliskie. Oba na dzisiaj są przeze mnie pozytywnie postrzegane, to znaczy jako całkiem realne i możliwe, ponieważ taki mamy przekaz z Watykanu. Zaproszenia zostały skierowane do Ojca Świętego zarówno przez Episkopat Polski, jak i władze państwowe – powiedział PAP abp Józef Górzyński. Metropolita warmiński zastrzegł, że ostateczne decyzje co do wizyty Leona XIV w Polsce i w Gietrzwałdzie jeszcze nie zapadły.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję