Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Biłgoraj

Tak. Pomagam!

Już po raz XXIII odbyła się ogólnopolska akcja „Tak. Pomagam!”. W jej przebieg włączyli się mieszkańcy Biłgoraja.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 53/2023, str. II

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Joanna Ferens

Biłgorajscy wolontariusze

Biłgorajscy wolontariusze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dużych sklepach na terenie Biłgoraja można było spotkać wolontariuszy, którzy pełnili swoje dyżury zbierając żywność o długim terminie przydatności. Ta akcja jest bardzo potrzebna – tłumaczył koordynator zbiórki w rejonie biłgorajskim, Mirosław Kita. – Jako opiekun Szkolnego Koła Caritas mam do czynienia z młodzieżą, nauczycielami i wychowawcami i wciąż docierają do nas sygnały o różnych potrzebach czy losowych sytuacjach, kiedy szczególnie potrzebne jest wsparcie. Wśród nas zawsze byli, są i będą potrzebujący ludzie i dlatego warto organizować takie akcje, dopóki będą ku temu możliwości. W tym roku mamy rekordową ilość wolontariuszy i choć mogłoby się wydawać, że młodzież jest dzisiaj znudzona, to ja uważam, że jest wprost przeciwnie. Młodzież jest bardzo chętna do pomocy, przychodzą czy przyjeżdżają nawet w czasie wolnym, aby pomóc w zbiórce – tłumaczył.

Reklama

Przy Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju działa najstarsze w diecezji zamojsko-lubaczowskiej Szkolne Koło Caritas. Jego opiekunem jest również Mirosław Kita, który dodaje, iż uczniowie biłgorajskiej „Budowlanki” zbierają żywność z przeznaczeniem dla swoich kolegów i koleżanek ze szkoły. – Nasze szkolne koło z „Budowlanki” zbiera żywność dla potrzebujących rodzin naszych uczniów, a jest ich niestety dość sporo. Co roku na święta Bożego Narodzenia i wielkanocne przygotowujemy im paczki. Generalnie wszyscy wolontariusze najpierw zbierają dla osób z własnego środowiska i społeczności szkolnej. Dopiero jak mają nadwyżkę to kontaktują się ze mną i przekazujemy to, co zbierzemy dla naszych podopiecznych lub osób wskazanych przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju – dodał Mirosław Kita.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Chcemy uczyć młodych ludzi empatii i wrażliwości na drugiego człowieka – tłumaczyła Aleksandra Kawa, opiekun Szkolnego Koła Caritas w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Biłgoraju. – Włączając się w tę akcję pamiętamy głównie o osobach starszych, samotnych, ubogich, którzy może nie mają wystarczających środków do przygotowania świątecznych posiłków. Jako nauczyciel i opiekun Szkolnego Koła Caritas bardzo się cieszę, że młodzież jest chętna pomagać i brać udział w akcjach charytatywnych, że poświęcają swój wolny czas, szczególnie w piątkowy wieczór i w sobotę. Chcemy uczyć naszych uczniów empatii i wrażliwości na drugiego człowieka, kształtować w nich życzliwość i dobre serca. Jestem z nich bardzo dumna – podkreślała.

– Cieszę się, że mogę w ten sposób pomóc innym – podkreślała Gabriela Budzyńska. – Cieszę się, że mogę wziąć udział w tej akcji, gdyż jest to wielka sprawa dotycząca nas wszystkich. Obecne czasy są bardzo trudne, ceny rosną i coraz bardziej wielu ludzi nie stać na zrobienie świątecznych zakupów. Ja jeszcze sam nie zarabiam, ale mogę tym najbiedniejszym pomóc w inny sposób, właśnie zbierając żywność w sklepach podczas tej akcji, w którą włącza się cała Polska. Mogę w ten sposób pomóc innym, dzięki mojej postawie, ludzie biedniejsi i potrzebujący będą mieli lepsze święta. Dajemy tym również przykład naszym rówieśnikom, że warto pomagać – tłumaczyła.

W rejonie biłgorajskim, w te działania zaangażowani są wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas.

2023-12-22 09:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zryw serca w Godzinie „W”

Niedziela zamojsko-lubaczowska 33/2024, str. I

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Joanna Ferens

Wybiła godzina „W”

Wybiła godzina „W”

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17, w tzw. Godzinie „W” rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Był to wielki zryw serca, bohaterstwa i odwagi Polaków, którzy postanowili zawalczyć o wolną Polskę. Nie wahali się zostawić wszystkiego i rzucić się do walki, często bez chociażby podstawowego przeszkolenia, ale z wielkim heroizmem i miłością do Ojczyzny, którą ponad wszystko umiłowali.

Dziś my, po 80. latach chcemy oddawać im cześć i pamięć, ofiarując naszą modlitwę i pokazać im naszą wdzięczność za to, że się nie poddali, że walczyli do ostatniej kropli krwi.
CZYTAJ DALEJ

Abp Górzyński: możliwa beatyfikacja s. Barbary Samulowskiej przez papieża w Gietrzwałdzie

2026-06-21 07:09

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Barbara Samulowska

pl.wikipedia.org

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Zdaniem metropolity warmińskiego abp. Józefa Górzyńskiego możliwa jest beatyfikacja siostry Barbary Samulowskiej przez papieża Leona XIV w Gietrzwałdzie wiosną 2028 r. Według niego Kościół i administracja państwowa powinny robić wszystko, by ten scenariusz był możliwy.

– To są dwa tematy, które są mi bardzo bliskie. Oba na dzisiaj są przeze mnie pozytywnie postrzegane, to znaczy jako całkiem realne i możliwe, ponieważ taki mamy przekaz z Watykanu. Zaproszenia zostały skierowane do Ojca Świętego zarówno przez Episkopat Polski, jak i władze państwowe – powiedział PAP abp Józef Górzyński. Metropolita warmiński zastrzegł, że ostateczne decyzje co do wizyty Leona XIV w Polsce i w Gietrzwałdzie jeszcze nie zapadły.
CZYTAJ DALEJ

List abp. Józefa Kupnego do wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2026-06-21 22:45

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Abp Józef Kupny podczas Mszy św. jubileuszowej

Abp Józef Kupny podczas Mszy św. jubileuszowej

Dziś w kościołach Archidiecezji Wrocławskiej czytany był list abp. Józefa Kupnego, który  w liście do wiernych podkreśla, że był to czas łaski, który umocnił wspólnotę Kościoła, otworzył drogę do konkretnych działań i zapoczątkował etap wdrażania owoców synodalnych w parafiach, wspólnotach i duszpasterstwach.

Pełna treść listu: 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję