Reklama

W wolnej chwili

W akcji+

O potencjale seniorów, wyzwalaniu energii, aktywności fizycznej, zdrowym odżywianiu się, wszystko to można było odkrywać przez uczestnictwo w projekcie „W Akcji +” realizowanym przez Fundację Instytut Mediów obejmującym szkolenia, marsz patriotyczny, filmy, konferencję.

[ TEMATY ]

senior

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bardzo interesującym wydarzeniem w ramach projektu była konferencja, debata między pokoleniowa mająca charakter integracyjny, ale również odznaczająca się wysokim stopniem kreatywności. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z jej przebiegu.

„Wielopokoleniowość darem dla rodziny i społeczeństwa”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nikt nie jest samotną wyspą, o starości i młodości, starzejącym się społeczeństwie w Polsce i Europie, o wyzwaniach społecznych, bogactwie wielopokoleniowości, pomysłach i możliwościach budowania więzi rodzinnych i społecznych, energii młodych i doświadczeniu starszych, między innymi o tym dyskutowano w czasie konferencji, która odbyła się 21 grudnia 2022r.

„Koniecznie trzeba odkrywać i budzić potencjał, który jest kapitałem społecznym tkwiącym w osobach starszych. Nie można tego zmarnować. Dlatego podejmujemy się różnych inicjatyw związanych z szeroko rozumianymi seniorami.” – mówił Mariusz Książek w imieniu Fundacji Instytut Mediów. Wskazał również na wieloletnią aktywność w tym zakresie środowiska Tygodnika Katolickiego Niedziela, które od wielu lat jest ukierunkowane na komunikację z pokoleniem tak zwanym średnim, ale przede wszystkim z osobami starszymi. Gównie takie osoby są odbiorcami, czytelnikami tygodnika.

Reklama

Z perspektywy współpracy z MRiPS oraz własnych bogatych doświadczeń w związku z prowadzoną działalnością pan Artur Dąbrowski zwrócił uwagę na badania i analizy wykazujące, że tematyka senioralna zatacza coraz szersze kręgi. Angażuje coraz więcej osób, pojawia się coraz więcej różnorodnych inicjatyw, a polityka senioralna jest obecna nie tylko w MRiPS, ale również np. w Ministerstwie Zdrowia.

Pan Jerzy Bujak prowadząc aktywność z seniorami w różnych miejscach kraju zwrócił uwagę na potrzebę budzenia wrażliwości społecznej i odpowiedzialności, jeżeli chodzi o omawianą tematykę.

Ważną kwestią jest, aby też doceniać, widzieć potrzebę odpowiedzialności i roli mediów w kontekście osób starszych. Osoby w późniejszym wieku są liczną grupą będącą odbiorcami mediów, w szczególności telewizji - podkreślał pan Witold Siłka z Telewizji Lubuszan.

Pierwsza część spotkania była poświęcona na przygotowanie merytorycznego tła do dalszego przebiegu konferencji, którą stanowiła ożywiona dyskusja. Cechę charakterystyczną stanowiło to, że uczestnikami spotkania były osoby dorosłe (60+), specjaliści od współpracy z seniorami, przedstawiciele mediów, również licznie było reprezentowane środowisko młodzieży.

Reklama

Zasadnicza część debaty polegała na poszukiwaniu, odkrywaniu potencjału, kapitału społecznego, jaki tkwi w osobach starszych. Jednak jak zwracano uwagę, osoby starsze nie są samotną wyspą, żyją w konkretnym środowisku, konkretnych realiach, są aktywni w różnych przestrzeniach rodzinnych i społecznych. Powyższe wypływa na spostrzeganie życia społecznego jako przenikania się wielu pokoleń. Z tego powodu uczestnicy spotkania bardzo wyraźnie podkreślali relacje między pokoleniem starszym i młodszym. Widząc w niech ogromne możliwości w synergii tych dwóch wymiarów. Taki dwugłos w trakcie konferencji przyczynił się do zwrócenia uwagi na pomysły zbliżające pokolenia między sobą i wnoszące wartość dodaną w relacje rodzinne, społeczne. W czasie spotkania podniesiono między innymi kwestię ważności wpływu osób starszych, dziadków na proces wychowania i kształtowania młodego pokolenia.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z propozycjami pomysłami w jaki sposób można budować, pogłębiać, uzyskać efektywność z relacji między pokoleniowych w rodzinach i społeczeństwie. Od zawsze w historii wszystkich społeczeństw, narodów istnieje zjawisko koegzystencji i przenikania się różnych pokoleń, grup społecznych. Dlatego na konferencji spotkało się pokolenie seniorów (60+) oraz młodzieży w celu wspólnej integracji, odkrywaniu możliwości wzajemnego ubogacenia się. W trakcie spotkania uczestnicy podjęli się dyskusji panelowej służącej wymianie doświadczeń, dzielenia się pomysłami i propozycjami. W ramach konferencji udział wzięli specjaliści z zakresu współpracy z seniorami oraz młodzież i przedstawiciele mediów.

Potencjał seniorów w budowaniu relacji wielopokoleniowych, rodzinnych i społecznych został dostrzeżony m.in. w aspekcie:

Reklama

1. Możliwości angażowania się seniorów w wychowanie młodego pokolenia wnuków i prawnuków, co jest doskonałym wypełnieniem czasu oraz wsparciem dla ich rodziców często obciążonych pracą zawodową. Powyższe nie tylko wiąże się ze spędzaniem wzajemnie czasu, Ale także pełnienie roli opiekunów w stosunku do młodszych między innymi poprzez zabieranie ich na wydarzenia, spotkania kulturotwórcze, edukacyjne. Może to obejmować zwiedzanie muzeów, wyjście do kina czy teatru, uczestniczenie w uroczystościach patriotycznych, w spotkaniach z ciekawymi ludźmi.

2. Ciekawy wątek został poruszony przez Karolinę Szostkiewicz-Jaros, osobę zajmującą się prowadzeniem edukacji, szkoleń dla seniorów w tematyce zdrowego odżywiania się. Doświadczenie sytuacji, kiedy uczestnicy – seniorzy zabierają na takie szkolenie swoich np. wnuków, pokazuje, że tego typu okoliczności sprzyjają na przygotowywaniu przyszłych obywateli, rodziców do interesowania się potrzebą i praktykami zdrowego odżywiania się. Co w konsekwencji będzie miało także wpływ na zdrowie ich samych i ich rodzin. Tym samym powyższe kształtuje w aspekcie zdrowego stylu życia, co jest także elementem kultury ekologicznej.

3. W śród głosów młodzieży nie zabrakło także refleksji nad wpływem przekazywania przez osoby starsze tradycji rodzinnych, opowieści i wspomnień o przodkach. Młodzież zwróciła uwagę, że takie sytuacje mają pozytywny na nich, wzmacniają więzi rodzinne, budzą zainteresowanie historią rodziny i poszczególnych przodków. Z tego powodu pielęgnowanie spotkań rodzinnych, na których młodzież może słyszeć od żywych świadków historii różne opowieści jest bardzo ważne. Później ten model funkcjonowania młodzi przeniosą na przyszłe swojej wzmacniają więzi rodzinne, budzą zainteresowanie historią rodziny i poszczególnych przodków. Z tego powodu pielęgnowanie spotkań rodzinnych, na których młodzież może słyszeć od żywych świadków historii różne opowieści jest bardzo ważne. Później ten model funkcjonowania młodzi przeniosą na przyszłe swoje rodziny

2022-12-23 16:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezpieczny senior

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Dziś, w okresie epidemii koronawirusa, jak nigdy dotąd, los wszystkich, a w szczególności seniorów, zależy od nas samych. W ramach solidarności międzypokoleniowej wszyscy zobowiązani jesteśmy zapewnić naszym nestorom realne bezpieczeństwo.

W tym celu stworzone zostały przez rząd specjalne procedury m.in. takie jak obowiązkowe zasłanianie nosa i usta w miejscach publicznych czy konieczność zachowania dystansu społecznego.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Pięć nowych samochodów dla podopiecznych Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

2026-06-24 09:48

mat. pras

Dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zakupiła pięć nowych samochodów przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami, w tym osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Pojazdy trafiły do placówek w Dobroszycach, Henrykowie i Małkowicach, gdzie każdego dnia będą służyć uczestnikom terapii, uczniom oraz seniorom wymagającym specjalistycznego transportu.

Wszystkie zakupione busy są wyposażone w rampy lub najazdy umożliwiające bezpieczny transport osób poruszających się na wózkach. To nie tylko nowe pojazdy, ale przede wszystkim większa dostępność rehabilitacji, edukacji, opieki medycznej i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym dla naszych podopiecznych. Łączna wartość zakupionych pojazdów wyniosła 872 070 zł, natomiast łączna kwota dofinansowania ze środków PFRON to 741 019,25 zł.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję