Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 11/2008, str. 8

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty do paulinów

List Papieża Benedykta XVI

Obrady Kapituły Generalnej Zakonu Paulinów zakończyły się 1 marca. W tym dniu Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył ponownie wybrany generał o. Izydor Matuszewski. W obecności ojców i braci kapitulnych uroczyście odczytał on list wystosowany do Zakonu Paulinów przez Papieża Benedykta XVI.
„Jego Świątobliwość Benedykt XVI jednoczy się duchowo z ojcami paulinami, którzy w tych dniach zbierają się na Kapitule Generalnej, aby rozeznawać nowe wyzwania, jakie stawia przed Zakonem współczesność, i by kreślić nowe programy działalności zgodne z charyzmatem” - czytamy w liście. W piśmie został również przypomniany jubileusz 700-lecia zatwierdzenia Konstytucji Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika: „Jest to okazja do wielkiego dziękczynienia Bogu za wszelkie dobro, jakie w ciągu tych siedmiu wieków dokonało się w Kościele i w sercach ludzkich dzięki modlitwie i duszpasterskiemu zaangażowaniu synów św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Równocześnie jest to czas nawiązania do tradycji, aby wydobyć z niej i przypomnieć współczesnym najpiękniejsze owoce duchowości, mniszej gorliwości, ewangelicznej mądrości przodków, wytężonej pracy dla dobra Kościoła, a nawet walki o niepodległość Ojczyzny. Ojciec Święty życzy, aby to powracanie do dziedzictwa wieków było dla wszystkich paulinów źródłem nowego zapału, fundamentem wzrastania w wierze, nadziei i miłości”.

Pielgrzymka Przewodników Turystycznych

Przewodnicy prowadzą

Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników Turystycznych odbywała się w dniach 29 lutego - 2 marca, z udziałem ok. 1,3 tys. osób. W tym roku organizatorami byli przewodnicy świętokrzyscy. Na spotkanie przybyli m.in.: bp Edward Janiak, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Komisji Episkopatu Polski oraz abp Edmund Piszcz, piastujący tę funkcję przez wiele lat i wielce zasłużony ks. prał. dr Jerzy Pawlik. Mszy św. 2 marca przewodniczył bp Janiak. Homilię wygłosił biskup diecezji sandomierskiej Andrzej Dzięga: - Znacie przeróżne zakątki polskiej ziemi, jej tajemnice i jej piękno. To wy rozpoznajecie ten szczególny związek polskiej państwowości i Kościoła katolickiego i chrześcijaństwa na polskiej ziemi. Widzicie je wyraźnie i podejmujecie ochoczo jako przewodnicy turystyczni, jako prowadzący innych po szlakach mądrości i miłości.
W czasie pielgrzymki przewodnicy wysłuchali prelekcji o sanktuariach maryjnych oraz o świętych i błogosławionych ziemi sandomierskiej, a także wykładów nt.: „Milenium Świętokrzyskiego” o. Karola Lipińskiego z sanktuarium na Świętym Krzyżu, „Jasna Góra światłem dla narodu...” - o. prof. dr. hab. Zachariasza Jabłońskiego, paulina, i „Omówienie godności i wartości narodowych w działaniach przewodnika turystycznego” - ks. prał. Jerzego Pawlika, animatora przewodników. Pielgrzymkę poprzedziły rekolekcje, które w Kaplicy św. Józefa głosił ks. kan. Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.

Zarząd Generalny Zakonu Paulinów

Obradująca na Jasnej Górze w dniach 19 lutego - 1 marca br. Kapituła Generalna Zakonu Paulinów po ponownym wybraniu o. Izydora Matuszewskiego na przełożonego generalnego Zakonu, wybrała nową Kurię Generalną, czyli Zarząd Zakonu. Najbliższymi współpracownikami Ojca Generała zostali: wikariusz generalny (I definitor) - o. Arnold Chrapkowski, II definitor - o. Piotr Polek, III definitor - o. Zachariasz Jabłoński, IV definitor - o. Dariusz Cichor, V definitor - br. Tadeusz Boguski, prokurator generalny przy Stolicy Apostolskiej - o. Bazyli Degórski, administrator generalny - o. Jan Bednarz, sekretarz generalny Zakonu Paulinów - o. Jan Berny.

Krótko

26 lutego Marian Lewandowski z Warszawy złożył szczególne wotum - złotą Różę dla Matki Bożej Jasnogórskiej. 89-letni pielgrzym, niegdyś uczestnik Powstania Warszawskiego, powiedział: - I rodzice, i ja, i moi żołnierze zawdzięczają życie Matce Bożej. Jest to podziękowanie za nieskończenie wiele razy uratowane życie moje i ich wszystkich. Złote wotum przyjął w imieniu paulinów o. Sebastian Matecki, podprzeor klasztoru. Różę wykonał Maciej Sobolewski, który prowadzi pracownię jubilerską „Złotoorla” w Warszawie. Róża została umieszczona w jednej z gablot w Muzeum 600-lecia.

W dniach 29 lutego - 1 marca modliło się kilka tysięcy maturzystów archidiecezji wrocławskiej, archidiecezji częstochowskiej i diecezji toruńskiej.

W dniach 1-4 marca trwała realizacja zdjęć do magazynu „Było nie było” dla kanału Discovery Historia. W Sanktuarium nagrywane były zdjęcia do ósmego w serii odcinka pt. „Obrona Jasnej Góry”. Powstał on przy udziale znakomitego aktora Daniela Olbrychskiego, niezapomnianego odtwórcy roli Kmicica w „Potopie” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Do Jasnogórskiego Sanktuarium przybyli m.in.: reżyser Pedro Gorostiza, reżyser odcinka o Jasnej Górze - Maciej Pisarek, autorzy programu i scenariusza: Michał Wójcik i Maciej Łubieński oraz aktor Daniel Olbrychski. Nad produkcją czuwała Olga Toporowska. Program o charakterze edukacyjnym jest kierowany do nastoletniego widza. W każdym z odcinków omawiane są znane wydarzenia z historii Polski.

Zapowiedzi

20 marca - Wielki Czwartek - Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00 - Bazylika Jasnogórska

21 marca - Wielki Piątek - godz. 14.00 - Droga Krzyżowa Częstochowy - przewodniczy abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski - wały jasnogórskie; godz. 19.00 - Liturgia Męki Pańskiej - Bazylika Jasnogórska

22 marca - Wielka Sobota - godz. 19.00 - Liturgia Wigilii Paschalnej - Bazylika Jasnogórska

2 kwietnia - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego: godz. 6.00 - Rezurekcja - przewodniczy bp Antoni Długosz z Częstochowy, godz. 11.00 - Suma Wielkanocna - przewodniczy abp Stanisław Nowak - Bazylika Jasnogórska.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostra zakonna z Polski, która przeżyła trzęsienie ziemi w Wenezueli: Pamiętajcie o nas w modlitwie!

2026-06-26 09:42

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

PAP/EPA/RONALD PENA R

Od dwóch dni w Caracas przebywa s. Marzena, która dzisiaj przeżyła trzęsienie ziemi. Oto, co przekazała Salezjańskiemu Ośrodkowi Misyjnemu: „W życiu nie przeżyłam czegoś takiego. To, co teraz widzimy, to mniej więcej to, co wy widzicie w wiadomościach. Nie ma komunikacji, więc nie możemy stąd się ruszyć”.

W dzielnicy, w której położony jest dom inspektorialny salezjanek zawalił się jeden wieżowiec. Budynki sióstr czyli ich dom, szkoła, duży collage i dom dla sióstr starszych mają popękane ściany. Spadły figury Matki Bożej w kaplicy i w kościele, ale nikt z ludzi nie ucierpiał. „To nic w porównaniu z tym co stało się w Wenezueli (…). Żyjemy i to jest najważniejsze. Ale strach był całą noc, aż do piątej czyli jakby ostatnie trzęsienie. W porównaniu z tym co było wcześniej, to było już tylko drganie ziemi, choć ponoć było ok 4 czy 5 w skali Richtera”.
CZYTAJ DALEJ

Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie: Nie było żadnej kary dla bp. Jana Wątroby

2026-06-26 07:29

[ TEMATY ]

bp Jan Wątroba

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Wątroba

Bp Jan Wątroba

Nie było żadnej kary dla bp. Jana Wątroby – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. prof. Piotr Steczkowski.

Ks. prof. Piotr Steczkowski, kanonista i kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie w rozmowie z Naszym Dziennikiem odniósł się do medialnych doniesień, sugerujących, że mianowanie bp. Krzysztofa Chudzia biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej miało stanowić formę kary dla bp. Jana Wątroby. Podkreśla, że takie interpretacje są niezgodne z faktami i wynikają z błędnej znajomości prawa kanonicznego. Jak wyjaśnia, ks. bp Jan Wątroba sam zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o ustanowienie dla diecezji biskupa pomocniczego lub koadiutora, przedstawiając stosowne uzasadnienie.
CZYTAJ DALEJ

Narodowa Pielgrzymka Węgrów w Łagiewnikach

2026-06-26 13:45

Małgorzata Pabis

„Przychodzą na myśl sięgające wieków braterstwo i duchowa wspólnota narodów polskiego i węgierskiego…” – słowa Jana Pawła II przypomniał ks. Zbigniew Bielas.

Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła w czwartek 25 czerwca Narodowa Pielgrzymka Węgrów. W wydarzeniu wzięło udział około pięciuset Pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję