Reklama

Echa festiwalu

W ramach tegorocznego Sacrofilmu, zamojska widownia obejrzała 10 filmów fabularnych i 4 filmy dokumentalne. Była okazja do wysłuchania 5 wykładów i obejrzenia dwóch wystaw. W ciągu siedmiu dni festiwalu widzowie zapoznali się z filmami o ambitnych treściach, odpoczęli od hollywoodzkich produkcji, które na co dzień dominują w kinie i w telewizji. Była też możliwość osobistego spotkania się z twórcami filmów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 15-21 lutego br. w Zamościu miała miejsce XIII edycja Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm”. Organizatorami byli: Kino Stylowy w Zamościu i Urząd Miasta Zamość, parafia pw. św. Antoniego w Dyniskach, WSZiA w Zamościu oraz Muzeum Zamojskie, DKF „Kadr” i BWA Galeria Zamojska. Patronat honorowy objęli: bp Wacław Depo, Krzysztof Zanussi, Marcin Zamoyski i dr inż. Jan Andreasik.
Uroczyste otwarcie tegorocznej edycji festiwalu miało miejsce 15 lutego w Collegium Novum WSZiA w Zamościu. Przybył honorowy patron festiwalu - Krzysztof Zanussi, który w tym roku został uhonorowany najwyższym odznaczeniem uczelni - medalem „Scholae Amicis”. Wygłosił on wykład: „Film a prawa człowieka”.
Według założeń „Sacrofilm” ma na celu próbę dialogu między religiami i kulturami. Chrześcijaństwo, judaizm i islam - to partnerzy dialogu. Więcej na temat praw człowieka w tych religiach można było dowiedzieć się z wykładów, które znalazły się w programie „Sacrofilmu”. O prawach człowieka w nauczaniu Jana Pawła II mówił abp Mieczysław Mokrzycki, który przed projekcją filmu „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”, przedstawił również świadectwo o życiu i świętości sługi Bożego Jana Pawła II. Wedle Jego słów film oddaje rzeczywistość i osobowość Ojca Świętego i w przyszłości będzie służył do przedstawienia wewnętrznej sylwetki wielkiego człowieka, który zjednoczył wszystkich. Prawa człowieka w islamie przedstawił imam Nidal Abu Tabak, a w judaizmie Piotr Weinberg. Zaś prof. Myrosław Marynowicz - prorektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie wygłosił wykład na temat: „Cerkiew grekokatolicka a sprawa ekumenizmu”. W niedzielę, w intencji dialogu międzyreligijnego, została odprawiona Msza św. w katedrze zamojskiej, której przewodniczył bp Wacław Depo.
Podstawę Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” stanowią filmy, które próbują dotykać na różne sposoby sfery sacrum.
Krzysztof Zanussi zaprezentował film „Spirala”, który zrealizował myśląc o śmierci. O tym, czym jest śmierć dla człowieka, który nie ma żadnej nadziei i żadnej wiary w to, że po śmierci jest cokolwiek. Drugiego dnia festiwalu organizatorzy zaproponowali pokaz specjalny niemego filmu: „Nosferatu wampir symfonia grozy” w reż. Fredricha Wilhelma Murnau, z muzyką wykonywaną na żywo przez kameralny zespół muzyków pod batutą Rafała Rozmusa. Wydarzeniem tegorocznego „Sacrofilmu” była, premierowa w Polsce, projekcja filmu „7 km od Jerozolimy”, którą poprzedziło spotkanie z twórcami. To film o reprezentancie naszych czasów, który po ocaleniu z wypadku jedzie do Ziemi Świętej. Ta podróż zmienia całe jego życie.
Starsi ludzie są zwykle smutni, zgorzkniali. Taki właśnie jest pan Vig z duńskiego filmu dokumentalnego „Klasztor. Pan Vig i zakonnica” w reż. Pernille Rose Gronkjaera. Główny bohater to dziwak, samotnik i smutny człowiek. Chce on założyć żeński monaster prawosławny. To rodzaj ofiary, która ma zapewnić mu wejście do Królestwa Bożego. Przeciwieństwem dla postaci pana Viga jest pani Aniela z filmu „Pora umierać” w reż. Doroty Kędzierzawskiej. Bohaterka, to postać energiczna i pełna humoru. Temat przemijania w tym filmie pokazany jest w sposób zaskakująco lekki i dowcipny. W niedzielę 17 lutego widzowie obejrzeli film „Wszystko będzie dobrze” w reż. Tomasza Wiszniewskiego. Była również możliwość rozmowy z reżyserem. W programie „Sacrofilmu” znalazł się też film „Korowód” w reż. Jerzego Stuhra. To historia dwóch pokoleń Polaków - współczesnych studentów i ich rodziców. Działania bohaterów motywuje miłość. By mogła się spełnić potrzebne jest ziarno prawdy. Film jest historią o jej poszukiwaniu. W trakcie XIII edycji Sacrofilmu była okazja do spotkania z Sewerynem Kuśmierczykiem - filmoznawcą z Uniwersytetu Warszawskiego. Wygłosił on prelekcje przed dwoma filmami: „Ryś” i „Tam, gdzie rosną poziomki”. Podczas festiwalu nie zabrakło też filmu „Katyń” w reż. Andrzeja Wajdy.
Ostatni dzień festiwalu upłynął pod znakiem filmów dokumentalnych. Najpierw pokazany został film „Zwycięzcy nie umierają. Opowieść o księdzu Jerzym”. Potem widzowie spotkali się z Grzegorzem Linkowskim - twórcą wielu filmów dokumentalnych. W Zamościu była okazja do obejrzenia dwóch: „Bracia tego samego Boga” i „Świat według błazna”.
Czy widzowie skorzystali z oferty programowej? Organizatorzy pozytywnie podsumowują tegoroczny „Sacrofilm”, również pod względem frekwencji (łącznie prawie dwa i pół tysiąca widzów).
Ktoś mógłby zapytać, czy warto poświęcać swój wolny czas i spędzić go w kinie na seansach? Czy warto oglądać filmy, których treść skłania do refleksji, a nie jest tylko kinem rozrywkowym? Warto. Choćby po to, aby pogłębić swoją wiedzę o świecie, zrozumieć problemy innych, może znaleźć odpowiedzi na własne pytania, a przede wszystkim bardziej zrozumieć sens wiary. Kolejny „Sacrofilm” za rok, ale nie oznacza to, że przez ten czas nie możemy sięgać po filmy z przesłaniem. Przez tych 7 dni organizatorzy zaproponowali kilka tytułów, niech to będzie inspiracja do sięgnięcia po inne - podobne. Takie, o których później długo się pamięta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV rozpoczął konsystorz: trzy wskazania dla kardynałów

2026-06-26 09:28

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

Watykan

konsystorz

Vatican Media

Wiara wyzwalająca od lęku, pokój jako obowiązek całej rodziny ludzkiej oraz posłuszeństwo rodzące jedność – to trzy kierunki rozeznawania, które Papież wskazał kardynałom na rozpoczęcie nadzwyczajnego konsystorza. Podkreślił również, że w Kościele prawdziwy autorytet rodzi się ze słuchania, a nie z wydawania poleceń.

Rozpoczynając nadzwyczajny konsystorz Mszą św. celebrowaną w Bazylice św. Piotra, Leon XIV przypomniał, że kardynałowie przybyli do Rzymu z różnych stron świata, niosąc w sercu swoje Kościoły lokalne, doświadczenia duszpasterskie oraz troski wiernych. Podkreślił, że wszystkie te różnorodne doświadczenia odnajdują jedność w Chrystusie – „prawdziwym krzewie winnym”, z którego Kościół czerpie życie i siłę do wydawania owoców.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje ze św. Ojcem Pio dla kapłanów i zakonników

2026-06-26 13:42

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Agata Kowalska

Rekolekcje ze św. Ojcem Pio dla kapłanów i zakonników, 14-17 września 2026 r. w Domu rekolekcyjnym Braci Mniejszy Kapucynów w Tenczynie k. Myślenic. Głoszący rekolekcje o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap z Lublina, wykładowca KUL.

13.00 Obiad
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję