Reklama

Umiem, wiem, potrafię

22 stycznia w godzinach popołudniowych w Zespole Szkół im. Bohaterów Akcji V2 w Sarnakach miało miejsce niecodzienne zdarzenie - wernisaż prac plastycznych uczniów szkoły podstawowej. Na uroczystość przybyli: wicestarosta powiatu łosickiego Andrzej Lipka, artysta plastyk z Janowa Podlaskiego Maciej Falkiewicz, prefekt ks. Grzegorz Wierzbicki, rodzice, nauczyciele i uczniowie szkoły. Spotkanie uświetnił zespół śpiewaczy „Aura” z miejscowego domu kultury prowadzony przez Tadeusza Gosia.

Niedziela podlaska 8/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wernisaż odbył się pod hasłem: „Ocalić od zapomnienia - kapliczki i figury w naszej gminie na szkle malowane”. Na wystawie znalazły się malowane na szkle kompozycje kwiatowe, elementy dekoracyjne, ale przede wszystkim kapliczki oraz ich fotografie z natury, ozdabiane techniką scrapbookingu.
Uczniowie jeszcze przed wakacjami odbyli krajoznawczą wycieczkę po gminie Sarnaki, sfotografowali liczne kapliczki i figury przydrożne, zdobywając przy okazji informacje na ich temat. Potem ozdabiali zdjęcia techniką scrapbookingu i wybierali spośród nich obiekty do malowania. Zaczynali jednak od nauki malowania na szkle farbkami witrażowymi prostych kompozycji, aby na koniec przejść aż do krajobrazów z kapliczkami w formie witraży. W efekcie powstały piękne witraże, które znajdą się w szkolnej galerii.
Zajęcia plastyczne były jednym z siedmiu działań składających się na projekt „Umiem, wiem, potrafię” w ramach programu „Szkoła Równych Szans”. Projekt realizowano od czerwca 2007 do końca stycznia 2008 r. Wszystkie zajęcia cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród dzieci i młodzieży. Wzięło w nich udział 230 uczniów, a wielu z nich uczestniczyło w kilku działaniach jednocześnie. Pomysłodawczynią i zarazem koordynatorem całego przedsięwzięcia jest dyrektor Zespołu Szkół Barbara Michoń. Napisany przez nią projekt zyskał akceptację komisji, w związku z czym można było zaproponować uczniom wiele interesujących pomysłów na spędzanie wolnego czasu oraz rozwój i doskonalenie własnych zainteresowań i umiejętności.
Innym z realizowanych zadań była nauka pływania. Jak bardzo ważna jest to umiejętność, nie trzeba nikogo przekonywać. Wiele miejscowości naszej gminy leży nad Bugiem, często więc uczniowie swoje pierwsze doświadczenia w pływaniu zdobywają bez nadzoru dorosłych w tej niebezpiecznej rzece, która pochłonęła już sporo ofiar. Nie do przecenienia jest również problem zdrowia, właściwego rozwoju fizycznego. Dlatego też zadbano o to, aby pływackie umiejętności były nabywane i doskonalone pod okiem fachowców - instruktorów pracujących na basenie w Sokołowie Podlaskim. Łącznie w ciągu pół roku z zajęć na pływalni skorzystało 97 uczniów.
Na ogół sport, zajęcia ruchowe to bardzo lubiana przez dzieci i młodzież forma spędzania czasu. Aby więc połączyć przyjemne z pożytecznym, zaproponowano uczniom poranne zajęcia na hali sportowej. W myśl hasła: „Działaj aktywnie - wykorzystaj wolny czas” codziennie od godz. 7 do godz. 8 uczniowie dojeżdżający, których spora gromadka pojawia się w szkole już o godz. 7, mogli aktywnie spędzić czas pod okiem wuefisty albo wychowawczyni świetlicy. Największe powodzenie miała piłka nożna i koszykówka - a cieszyły się one dużą popularnością nie tylko wśród chłopców.
Z kolei „Młodzi odkrywcy świata” to kryptonim zajęć koła chemicznego dla zdolnych uczniów naszego gimnazjum. Ambitna grupa miłośników tego przedmiotu, przebrana w białe fartuchy, zaopatrzona w liczne menzurki i preparaty, przeprowadzała różne doświadczenia (mniej i bardziej skomplikowane), które wykraczają poza program nauczania, a przez to poznawała tajemnice świata. Wymiernym efektem tych działań były wysokie wyniki uczniów w konkursie chemicznym, zaś uwieńczeniem pracy - pokazy chemiczne dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.
We współczesnym czasach świat znalazł się w zasięgu ręki, ale tylko dla tych, którzy znają języki obce. W naszym gimnazjum uczniowie mają do wyboru języki: angielski, niemiecki, francuski i rosyjski. Aby pomóc młodzieży pokonywać pewne bariery i ograniczenia, organizujemy tzw. wymianę młodzieży. W ubiegłych latach prowadziliśmy wymianę ze szkołą w Nitro we Francji. Obecnie skupiliśmy się na naszych najbliższych sąsiadach z Zachodu.
Zajęcia z języka niemieckiego zostały skorelowane z projektem historycznym „Jeden władca - dwie kultury”, dotyczącym Augusta III Sasa, zasłużonego dla Sarnak z racji nadania im praw miejskich w 1754 r. Uczniowie poznawali język w szerszym zakresie niż na lekcjach, gdyż przygotowywali się do szkolnej wymiany z uczniami z Berlina, z Gimnazjum Humboldta.
Grupa niemieckich kolegów przyjechała do Sarnak w listopadzie i gościła tu przez dziesięć dni. Jak to bywa w tego typu wymianach, młodzi Niemcy mieszkali w rodzinach tych uczniów, którzy na początku grudnia pojechali do Berlina. Mogli się zapoznać nie tylko z działalnością szkoły, ale również ze stylem życia polskich rówieśników. W tym czasie wspólnie pracowali m.in. nad projektem historycznym, zwiedzili muzeum przyrodnicze w Białowieży i stadninę koni w Janowie Podlaskim, brali udział w niektórych lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych.
Z kolei uczniowie klas początkowych szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach języka angielskiego. Uczniowie otrzymali bezpłatnie podręczniki do nauki tego języka, a poznawali go głównie przez zabawę, inscenizowanie bajek, piosenki. Efekty są już widoczne. W rezultacie wszystkie klasy szkoły podstawowej objęte są nauką języka angielskiego, który jest wiodącym językiem obcym w naszym gimnazjum. Również dla tych uczniów przewidziana była edukacja filmowa. Jeździli oni do kina w Białej Podlaskiej, a przeżycia związane z obejrzanymi filmami będą wykorzystywać w codziennej pracy lekcyjnej.
Warto dodać, że chociaż projekt został zakończony, większość podjętych działań jest kontynuowanych społecznie przez naszych nauczycieli. Z pożytkiem dla uczniów i szkoły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji radomskiej

2026-06-23 14:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Diecezja radomska

Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Ks. Kałuziński Zdzisław, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie
CZYTAJ DALEJ

Lefebryści kierują do papieża wyznanie wiary, krytykując zmiany posoborowe

2026-06-24 17:55

[ TEMATY ]

lefebryści

Vatican Media

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) opublikowało 24 czerwca list otwarty skierowany do papieża Leona XIV oraz wszystkich kardynałów Kościoła katolickiego. Do dokumentu dołączono obszerne, liczące 154 punkty wyznanie wiary, w którym Bractwo systematycznie przedstawia swoje stanowisko doktrynalne oraz diagnozę kryzysu, jaki - jego zdaniem - dotyka współczesny Kościół. Publikacja pojawiła się na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 lipca w Écône wyświęceniami biskupimi oraz w przededniu konsystorza zwołanego przez Leona XIV na 26 i 27 czerwca.

Autorzy dokumentu - przełożony generalny Bractwa, ks. Davide Pagliarani i jego najbliżsi współpracownicy - wyjaśniają, że obecna sytuacja Kościoła wymaga przedstawienia „kompleksowego wyznania wiary katolickiej”, które ma stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania. „Kościół cierpi dziś pod presją nowych sił, pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz, które popychają go we wszystkich możliwych kierunkach, z wyjątkiem - naszym zdaniem - tego właściwego” - napisali sygnatariusze.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję