Reklama

W hołdzie obrońcom Polski i Europy

- W Ossowie i na tym terenie diecezji warszawsko-praskiej patriotyzmu nie ma potrzeby uczyć - mówił 14 sierpnia 2005 r. abp Sławoj Leszek Głódź. W 85. rocznicę Bitwy Warszawskiej w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie Pasterz Kościoła warszawsko-praskiego przewodniczył uroczystej Eucharystii w intencji poległych w wojnie 1920 r. i o ducha patriotyzmu dla wszystkich Polaków.

Niedziela warszawska 35/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość zgromadziła rzesze duchownych i świeckich, którzy pragnęli oddać hołd bohaterskim obrońcom Polski i Europy przed komunistycznym zniewoleniem. Odbywała się zarazem w 85. rocznicę śmierci ks. kapelana mjr. Ignacego Skorupki, którego pomnik dzień wcześniej został odsłonięty i poświęcony przed katedrą na Pradze. Przybyłych - a wśród nich generalicję, parlamentarzystów, samorządowców oraz delegację z Turynu - witał ks. prał. Jan Andrzejewski, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Kobyłce i kustosz sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie.
- Zgromadziła nas w Ossowie miłość Boga i Ojczyzny. Miejsce naszego spotkania ma wymiar symbolu rozpoznawalnego, trwałego, zakodowanego już od 85 lat w świadomości rodaków - podkreślił na początku Mszy św. abp Sławoj Leszek Głódź. Dodał, że sprawowana Msza św. jest kolejną stacją Roku Eucharystii w diecezji warszawsko-praskiej.
Homilia Księdza Arcybiskupa była wielkim hołdem złożonym obrońcom Ojczyzny, którzy walczyli dla Chrystusa i dla wolności Polski i Europy. - Mówi się o tamtym zwycięstwie - Cud nad Wisłą. I to nie ma znaczenia, gdy któraś z gazet podda to w wątpliwość. Cud to wydarzenie niezwykłe i nadzwyczajne i po ludzku niewytłumaczalne. I ludzie normalni to potrafili odczytać. Tu chodzi o zwycięstwo Niewiasty z apokaliptycznej wizji św. Jana, która starła głowę węża, zła, szatana.
Abp Głódź podkreślił, że „pochód za Wisłę” jak pisał o wojnie 1920 r. sowiecki generał Tuchaczewski, miał nie tylko zmienić kształt dziejów naszej Ojczyzny, która z pewnością byłaby już od 85 lat republiką sowiecką, ale także dotychczasowy porządek dziejów chrześcijańskiej Europy. Chodziło o zaprowadzenie dyktatury proletariatu, walkę klas, bezbożny ateizm, nową wizję człowieka, niewolnika ideologii i totalitarnego państwa. Ta podwarszawska równina, przestrzeń rolniczego trudu, sosnowych lasów, w tamte sierpniowe dni przeobraziła się w przedmurze chrześcijaństwa Pod Ossowem, Radzyminem, na przedpolu stolicy, jeszcze raz doszedł do głosu ideał żołnierza Chrystusowego z krzyżem w ręku, wiernego wierze ojców i dziedzictwu ojczystej kultury. Wolności bronili synowie polskiej wsi, miasteczek i miast, poborowi żołnierze Wojska Polskiego i ochotnicy - studenci, inteligenci, gimnazjaliści. Ta wojna stawała się wyróżnikiem polskiej zbiorowej pamięci, swoistym zwieńczeniem polskiej drogi do niepodległości.
Pamięć o Ossowie, Radzyminie, ks. Skorupce i bohaterach tamtej wojny - podkreślił abp Głódź - pielęgnowało pokolenie Polski Niepodległej. W powojennych latach pamięć ta była wymazywana. Obowiązek jej podtrzymywania Ojciec Święty Jan Paweł II nałożył na diecezję warszawską-praską. - Niech pomnik ks. Skorupki przypomina pokoleniom idącym przez dzieje Ojczyzny i Warszawy o tamtym trudzie, a także niech uczy szacunku dla kapłanów - powiedział Ksiądz Arcybiskup.
Abp Głódź podziękował obecnemu na uroczystości ks. prał. Janowi Sikorze, długoletniemu proboszczowi Wołomina za opiekę nad Ossowem w czasach komuistycznych.
Pod koniec Mszy św. Konrad Rytel, starosta powiatu wołomińskiego wyraził wdzięczność abp. Głódziowi, za to, że ks. Ignacy Skorupka doczekał się pomnika w stolicy i zaproponował, aby 14 sierpnia każdego roku w Ossowie, miejscu, gdzie ks. mjr Skorupka oddał swoje życie, odbywał się zlot księży kapelanów wojskowych. Wyraził też uznanie księżom, którzy uratowali kaplicę i cmentarz w Ossowie.
Abp Głódź nie krył zadowolenia z przemówienia starosty Rytla. - Od razu widać, że pan starosta nosi stopień wojskowy, a jest sierżantem podchorążym. Dlatego kiedy przemawia, wszyscy wiedzą o co chodzi. Dziękował gen. dyw. Zbigniewowi Cieślikowi, zastępcy szefa sztabu generalnego za udział w uroczystości wojska i płk. Zbigniewowi Ciekanowskiemu, dowódcy 9. Pułku Dowodzenia Wojsk Lądowych w Białobrzegach, który podczas uroczystości patriotycznych wystawia kompanię.
Pasterz Kościoła warszawsko-praskiego nazwał przezwyciężenie formalności związanych z postawieniem pomnika ks. Ignacego Skorupki przed katedrą na Pradze „drugim Cudem nad Wisłą”.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz żołnierzy polskich poległych w Ossowie. Tu gen. bryg. Stanisław Nałęcz-Komornicki, kanclerz Wielkiej Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari odczytał akt naznaczenia cmentarza w Ossowie Krzyżem Virtuti Militari. - Na tej ziemi powinny znajdować się symbole Virtuti Militari nadane po bitwie. Ta ziemia nasiąknięta jest krwią kawalerów Virtuti Militari - powiedział gen. Stanisław Nałęcz-Komornicki.
Przemawiał też gen. Zbigniew Cieślik, który podkreślił, że III Rzeczypospolita niepodległa, demokratyczna i suwerenna, nie poddaje dziś swych obrońców tak ciężkiej próbie jak w roku 1920, ale stawiane im wymagania pozostają niezmiennie bardzo wysokie. Wojsko Polskie jest obecnie nie tylko gwarantem naszej suwerenności i nienaruszalności granic, jest także ważnym elementem systemu bezpieczeństwa europejskiego i globalnego.
Abp Głódź poświęcił fresk przedstawiający bohaterską walkę Polaków podczas Cudu nad Wisłą. Wykonała go artystka malarka Manuela Kornecka, a fundatorem jest pos. Artur Zawisza wspólnie z Urzędem Miasta w Warszawie.
Podczas uroczystości abp Głódź wręczył medale i dyplomy ks. Ignacego Jana Skorupki. Otrzymali je: gen. Zbigniew Ciekanowski, dowódca 9. Pułku Dowodzenia Wojsk Lądowych w Białobrzegach, Lech Kaczyński, prezydent Warszawy, Stefan Melak, prezes Komitetu Katyńskiego oraz duchowni: ks. kan. Kazimierz Kuracki, który w czasach komunizmu szerzył ducha patriotyzmu i ks. kan. Władysław Trojanowski, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach.
Uroczystość zakończyła się Apelem Poległych i złożeniem kwiatów przy grobach obrońców Ojczyzny.
Po południu miała miejsce inscenizacja Bitwy Warszawskiej, a wieczorem uroczysty Apel Poległych w miejscu śmierci ks. Ignacego Skorupki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pustelnik z Góry Maryi

Niedziela Ogólnopolska 25/2022, str. 20

[ TEMATY ]

patron tygodnia

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Święty Wilhelm, gdy miał 15 lat, przywdział habit zakonny. Potem postanowił nawiedzić jako pielgrzym najgłośniejsze za jego czasów miejsca święte. Udał się więc do Hiszpanii na grób św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela, a następnie pielgrzymował po Włoszech. Chciał dotrzeć także do Ziemi Świętej, jednak w Brindisi spotkał się ze św. Janem z Matery, przyszłym założycielem nowej rodziny zakonnej, i ten zachęcił go do życia w pokucie. Pierwszą pustelnię Wilhelm zbudował we Włoszech, na Górze Maryi (Montevergine), na wysokości 1270 m. Sława jego osoby ściągała jednak do niego uczniów, którzy wybudowali obok niego domki oraz kościółek. Dla pewnego porządku Wilhelm ułożył regułę. Powstała kongregacja zakonna (wilhelmianie), która z biegiem czasu została włączona do rodziny benedyktyńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Loggia Rafaela: rusza wielka renowacja arcydzieła

2026-06-25 17:14

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

Muzeum Watykańskie

Loggia Rafaela

wikipedia/domena publiczna

Loggia Rafaela. Fresk "Ostatnia wieczerza"

Loggia Rafaela. Fresk Ostatnia wieczerza

Pięć lat pracy, ponad dwudziestu konserwatorów i 1,3 tys. metrów kwadratowych dekorowanych powierzchni - w Muzeach Watykańskich zaprezentowano projekt restauracji zachodniego skrzydła Drugiej Loggii Pałacu Apostolskiego, znanej jako Loggia Rafaela. To jedno z najważniejszych dzieł renesansu, stworzone w latach 1517-1519 przez „Boskiego Malarza” i jego uczniów dla papieża Leona X.

Loggie i Stanze Rafaela, należą do najcenniejszego artystycznego dziedzictwa pozostawionego w Watykanie przez mistrza renesansu. Jak podkreśla dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta, artysta ostatnie dwanaście lat swojego krótkiego życia poświęcił Watykanowi i służbie papieżom. „Loggie przenoszą kulturę i cywilizację starożytnego Rzymu do naszego renesansu, a potem, dzięki Loggiom, przez wieki aż do naszych dni. Są kluczowym punktem przejścia między starożytnością a współczesnością” - wskazuje.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję