Reklama

Serwis kościelny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zamość

Obchody 214. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zainaugurowała okolicznościowa sesja Rady Miejskiej Zamościa. Podczas sesji wykład pt. Konstytucja 3 maja w dziejach narodu oraz zadania Polaków wobec duchowego testamentu Ojca Świętego Jana Pawła II wygłosiła Ewa Polak-Pałkiewicz, publicystka katolicka. Po wykładzie uczestnicy sesji wysłuchali koncertu zespołu „Signum Spei”. Na Rynku Wielkim odbyła się manifestacja patriotyczna z meldunkiem wojskowym i wystąpieniem prezydenta miasta Marcina Zamoyskiego. Tradycyjnie też pod tablicą upamiętniającą pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu złożono wieńce i kwiaty. Była również defilada wojskowa z udziałem żołnierzy Garnizonu Zamość i pocztów sztandarowych. Manifestację patriotyczną zakończyła uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny w katedrze zamojskiej, której przewodniczył ks. Adam Firosz, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Zamościu. Wieczorem na Rynku Wielkim zaprezentowały się zamojskie zespoły artystyczne: Zespół Muzyki Dawnej „Capella all Antico”, Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, zespół „Signum Spei” oraz uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu. Na zakończenie z koncertem wystąpił Sambor Dudziński.

4 maja w Osiedlowym Domu Kultury „Okrąglak” odbyła się wieczornica upamiętniająca 214. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wieczornicę przygotowali uczniowie Gimnazjum nr 4 w Zamościu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tarnogród

Reklama

Obchody 214. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbywały się tradycyjnie przy kopcu Kościuszki na tarnogrodzkich błoniach. Okolicznościowe wystąpienia, przemarsz pocztów sztandarowych do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego, Msza św. w intencji Ojczyzny, montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tarnogrodzie, występ strażackiej orkiestry dętej i zespołów artystycznych działających przy Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury wypełniły program rocznicowych obchodów.

Trzęsiny

Tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja były połączone z wręczeniem ks. Julianowi Brzezickiemu - proboszczowi miejscowej parafii pw. św. Jana Chrzciciela medalu „Ludziom Gorących Serc”. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele kapituły medalu. Program rocznicowych obchodów wypełniły: okolicznościowa sesja Rady Gminy, Msza św., montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Czarnymstoku oraz uroczyste sadzenie pamiątkowych dębów z udziałem społeczności szkolnych.
3 maja obchodzono również święto straży pożarnej.

Mokre k. Zamościa

Uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja odbywały się na terenie miejscowej szkoły podstawowej. Rozpoczęła je sesja Rady Gminy Zamość, później ks. Czesław Grzyb odprawił Mszę św., były również: koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Białowola i okolicznościowe spotkanie w szkole.

Tomaszów Lubelski

Okolicznościowa sesja Rady Miasta, Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 1, przemarsz pod pomniki: Konstytucji 3 maja, Wdzięczności i Tadeusza Kościuszki, złożenie tam wieńców i kwiatów złożyły się na program uroczystości upamiętniających uchwalenie Konstytucji 3 maja.

Reklama

Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie obchodzono 6 maja. Obchody zorganizował Zarząd Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Tomaszowie Lubelskim.
Tegoroczny Dzień Godności wypełniły: Msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa - w oprawie liturgicznej i muzyczno-wokalnej osób niepełnosprawnych, przemarsz ulicami miasta, koncert w Tomaszowskim Domu Kultury w wykonaniu zespołów z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Muratyna, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Tomaszowie Lubelskim oraz zabawa integracyjna. W obchodach Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie uczestniczyli: przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych, dzieci i młodzież z tomaszowskich placówek oświatowych, harcerze, organizacja „Strzelców”, dęta orkiestra strażacka.

Biłgoraj

Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem Jubileuszowym oraz koncert patriotyczny w Biłgorajskim Centrum Kultury wypełniły program obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Hrubieszów

Uroczystości związane z 214. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczął Apel Poległych przed kościołem pw. św. Mikołaja. Delegacje miejscowych szkół, organizacji oraz instytucji złożyły kwiaty pod pomnikiem Legionisty. W intencji Ojczyzny została odprawiona Msza św. w kościele pw. św. Mikołaja. W Hrubieszowskim Domu Kultury zorganizowano okolicznościowy koncert.

Hrubieszów - Lwów

3 maja pod przewodnictwem ks. Andrzeja Puzona, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wyruszyła pielgrzymka do Lwowa.
We Lwowie pielgrzymi uczcili rocznicę ślubów Jana Kazimierza oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczestniczyli we Mszy św. w intencji Ojczyzny na cmentarzu Łyczakowskim i złożyli wieńce na grobach polskich żołnierzy. Uczestniczyli również w koncercie pieśni religijnych i patriotycznych, które zaprezentował zespół „Lechici” z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie.
W drodze powrotnej pielgrzymi odwiedzili także cmentarze na Wołyniu, gdzie na grobach Polaków złożyli kwiaty. Odprawiono tam również nabożeństwo majowe.

Susiec

Ok. 200 osób ze wspólnot oazowych Ruchu Światło-Życie z terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej, m.in. z: Biłgoraja, Księżpola, Tomaszowa Lubelskiego, Zamościa, Hrubieszowa, Horodła i Mircza, uczestniczyło w wyprawie ewangelizacyjnej szlakiem szumów w Suścu. Liturgia eucharystyczna, spotkania w grupach i wędrówka wypełniły program rajdu, który odbył się 30 kwietnia. Rajd zorganizował ks. Robert Strus z parafii pw. św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostra zakonna z Polski, która przeżyła trzęsienie ziemi w Wenezueli: Pamiętajcie o nas w modlitwie!

2026-06-26 09:42

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

PAP/EPA/RONALD PENA R

Od dwóch dni w Caracas przebywa s. Marzena, która dzisiaj przeżyła trzęsienie ziemi. Oto, co przekazała Salezjańskiemu Ośrodkowi Misyjnemu: „W życiu nie przeżyłam czegoś takiego. To, co teraz widzimy, to mniej więcej to, co wy widzicie w wiadomościach. Nie ma komunikacji, więc nie możemy stąd się ruszyć”.

W dzielnicy, w której położony jest dom inspektorialny salezjanek zawalił się jeden wieżowiec. Budynki sióstr czyli ich dom, szkoła, duży collage i dom dla sióstr starszych mają popękane ściany. Spadły figury Matki Bożej w kaplicy i w kościele, ale nikt z ludzi nie ucierpiał. „To nic w porównaniu z tym co stało się w Wenezueli (…). Żyjemy i to jest najważniejsze. Ale strach był całą noc, aż do piątej czyli jakby ostatnie trzęsienie. W porównaniu z tym co było wcześniej, to było już tylko drganie ziemi, choć ponoć było ok 4 czy 5 w skali Richtera”.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa archidiecezji częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Biskup Muskus zbierał pieniądze dla chorego chłopczyka… sadząc pomidory!

2026-06-26 21:09

[ TEMATY ]

bp Damian Muskus OFM

zrzut ekranu FB

WALCZĘ O OSKARA!!! Uspokajam – nie chodzi o błyszczącą statuetkę, ale o małego chłopca z Regulic koło Alwerni. Oskar, urodził się zdrowy i do szóstego miesiąca życia rozwijał się prawidłowo. Z czasem zaczął tracić napięcie mięśniowe i z dnia na dzień słabnąć. Dziś już wiadomo, że przyczyną braku sprawności chłopca jest rzadka mutacja jednego z genów, prowadząca do choroby zwanej zespół Leigha. W Polsce takich przypadków jest zaledwie kilka, a możliwości leczenia są bardzo ograniczone - pisał w swoich mediach społecznościowych bp Damian A. Muskus.

HISTORIA POMIDORA PO GÓRALSKU CZ. 1
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję