Reklama

Pasterz Emigrantów w Chicago

Niedziela w Chicago 8/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bez wątpienia Chicago stanowi jedną z największych na świecie mieszankę kultur i tradycji. Krzyżują się tu wpływy Wschodu i Zachodu, żyją pomiędzy nami ludzie wyznający wiarę w Jahwę, Allacha i Buddę. W tym pejzażu różnorodności mieszka największa liczba Polaków, żyjących poza Ojczyzną. Wielu dotarło tu podczas wojen, wielu szukało schronienia w czasie komunizmu, wielu szuka pracy i sposobu na godne życie. Jednak tam, gdzie gromadzą się ludzie jednej kultury, tradycji i wyznania, potrzebni są duszpasterze, którzy w ojczystym języku mówić będą o Bogu. Dzięki zaangażowaniu Polonii w Chicago w ponad 50 świątyniach celebrowane są niedzielne Msze św. w języku polskim. Liturgie te dodają siły w ciężkiej pracy, pomagają odnaleźć sens życia i nadzieję na lepsze jutro. Jednym z ludzi niosących taką nadzieję jest bez wątpienia bp Ryszard Karpiński - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Emigracji, który przebywał w Chicago od 2 do 4 lutego br. Duszpasterz Polonii prosto z lotniska udał się do parafii św. Władysława, by w święto Matki Bożej Gromnicznej celebrować tam wieczorną Eucharystię. Dostojnego Gościa powitał w imieniu swoim i wszystkich zgromadzonych ks. Andrzej Bartos. Ksiądz Biskup przypomniał, że 10 lat temu podczas wakacji dane mu było odwiedzić tę parafię, dlatego z wielką radości jeszcze raz przyjął zaproszenie do wspólnej modlitwy. W homilii skierowanej do licznie zgromadzonych w kościele wiernych Dostojny Celebrans, nawiązując do święta Ofiarowania Jezusa w świątyni, mówił o potrzebie świadectwa w dzisiejszym zabieganym świecie. „Dziś tak jak Maryja i Józef odbywamy duchową pielgrzymkę do naszych świątyń i pragniemy dziś jeszcze raz przyjąć światło Chrystusowej Ewangelii” - mówił Kaznodzieja, zachęcając do aktywnego życia chrześcijańskiego, którego przejawami będą troska o innych i zaangażowanie w sprawy Kościoła. Msza św. zakończyła się uroczystym błogosławieństwem i możliwością krótkiej rozmowy z Księdzem Biskupem, z której wielu obecnych w świątyni z chęcią skorzystało.
Kolejnym etapem pasterskiej wizyty Duszpasterza Emigrantów była sprawowana następnego dnia Msza św. i spotkanie z kapłanami pracującymi w Chicago. Piękną muzyczną oprawę Eucharystii w bazylice św. Jacka dopełniła koncelebra wielu kapłanów powitanych przez proboszcza wspólnoty - ks. Waldemara Osucha. „Cieszymy się, że możemy gościć Waszą Ekscelencję, jako przedstawiciela Episkopatu Polski, w naszej świątyni, a jednocześnie prosimy o przewodniczenie naszej modlitwie i pasterskie błogosławieństwo” - powiedział Ksiądz Proboszcz, witając Dostojnego Gościa. W homilii Biskup Ryszard wskazywał na źródło naszej wiary w Jezusa z Nazaretu. „Jezus jeszcze raz uczy nas, że wiara czyni cuda. Zapalając światło naszej wiary, możemy być pewni, że Jezus może w naszym życiu zdziałać cuda te duchowe, i te cielesne również”. Dziękując za zaproszenie, bp Karpiński wyraził swoje uznanie dla Gospodarza świątyni i wszystkich parafian, których wrażliwość serc pozwoliła w krótkim czasie uczynić ten Dom Boży tak pięknym.
Msza św. zakończyła się podziękowaniem dla kapłanów i indywidualnym błogosławieństwem skrzyżowanymi świecami, którego tradycyjnie udziela się w liturgiczne wspomnienie św. Błażeja.
Trzeci i ostatni dzień pasterskiego pobytu Duszpasterza Polonii wypełniony był już od godz. 6.00 rano. Godzinę później miałem zaszczyt wraz z klerykiem Krzysztofem Ciastoniem uczestniczyć w Mszy św. celebrowanej w kaplicy Seminarium im. Biskupa Abramowicza w Chicago przez bp. Karpińskiego. I choć liturgia zgromadziła niewielką liczbę uczestników, którą tworzyło 10 kleryków, Ksiądz Rektor i Biskup Ryszard, to jednak był to czas niezapomnianego siewu pasterskiego słowa. W homilii Dostojny Gość mówił o potrzebie pracy dla Polonii, wyrażając jednocześnie swoje uznanie tym, którzy zdecydowali się na przyjazd tutaj. „To wy, bracia, będziecie koordynować działania tego Kościoła za kilka lat, to od waszej pracy i waszego zaangażowania zależeć będzie przyszłość polskiego duszpasterstwa w tym kraju, dlatego cieszę się, że wraz z wami mogę dziś tu być”. Po Mszy św. klerycy spotkali się na śniadaniu z Księdzem Biskupem, od którego każdy otrzymał pamiątkową książkę.
Drugą tego dnia Mszę św. Biskup Ryszard sprawował w parafii św. Jana Brebeufa w Niles, gdzie tradycyjnie przybywa na spotkanie z liczną tam Polonią. Powitany przez ks. Adama Galka, w asyście Rycerzy Kolumba, Ksiądz Biskup rozpoczął Eucharystię. Nakreślając dramat odrzucenia nauki Zbawiciela opisany w Ewangelii, Biskup Ryszard mówił w homilii o wielkiej potrzebie podjęcia próby zaufania woli Bożej. Dziękując za zaproszenie do Niles, Celebrans składając ks. Adamowi Galkowi gratulacje z racji otrzymania godności kanonika Kapituły Lubelskiej, podziękował za jego pracę w tygodniku Niedziela i programie telewizyjnym Pielgrzym. „Macie to szczęście, że dzięki ciężkiej pracy ks. Adama możecie już prawie od roku cieszyć się chicagowską wkładką Niedzieli. Jest to jakby światło Jasnogórskiej Wieży, oświecające wnętrza waszych świątyń i waszych domów” - mówił Biskup Ryszard, zachęcając do sięgania po Niedzielę co tydzień.
Uroczysta Msza św. zakończyła się Adoracją Najświętszego Sakramentu i podziękowaniem, jakie złożył w imieniu Rycerzy Kolumba znany społecznik Józef Tatkowski.
Niestety, nie da się opisać wszystkich chwil, jakie spędził Delegat Episkopatu ds. Emigrantów w Chicago. Jednak trwając w duchu dziękczynienia Księdzu Biskupowi za jego obecność pośród nas, jak również dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do spotkań Księdza Biskupa z wiernymi, należy mieć nadzieję, że jako nasz duchowy opiekun Biskup Ryszard wkrótce znów nas odwiedzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

Kanada wprowadza prawo umożliwiające karanie za cytowanie Biblii

2026-06-25 08:01

[ TEMATY ]

Kanada

Karol Porwich/Niedziela

Kara za cytowanie Biblii w Kanadzie. Tamtejszy parlament uchwalił ustawę o zwalczaniu nienawiści zwaną C-9, która będzie kryminalizowała cytowanie Biblii m.in. na temat homoseksualizmu. To budzi poważne obawy o wolność słowa i wolność religijną - informuje Radio Maryja.

Dotychczas Kodeks karny Kanady zezwalał na wyrażanie poglądów religijnych w dobrej wierze, w oparciu o teksty religijne. Ustawa C-9 jest nowelizacją Kodeksu karnego Kanady. Jej celem – według liberalnego rządu – jest skuteczniejsza walka z przestępstwami z nienawiści. Jedną z kluczowych zmian jest usunięcie dotychczasowej klauzuli ochronnej dla wypowiedzi religijnych, w tym cytowania Pisma Świętego. Konserwatywny parlamentarzysta Brad Redekopp po głosowaniu powiedział w mediach społecznościowych, że nastał czarny dzień dla Kanady.
CZYTAJ DALEJ

Papież do kardynałów: Stójcie przy mnie jak bracia

2026-06-26 10:38

[ TEMATY ]

Watykan

kardynałowie

konsystorz

Leon XIV

Vatican Media

Liczę na waszą pomoc w rozeznawaniu tego, co Duch Święty mówi dziś do Kościoła. Pomóżcie mi dostrzegać znaki nadziei, ale także nie pomijać trudności - powiedział Leon XIV do kardynałów w mowie rozpoczynającej obrady konsystorza nadzwyczajnego. W Watykanie rozpoczęło się 26 czerwca dwudniowe zgromadzenie kardynałów, którzy razem z Papieżem omówią cztery tematy dotyczące ewangelizacji, misji w świecie, synodalności, nowych wyzwań.

W mowie inaugurującej obrady Papież jeszcze raz wyraził pragnienie, aby spotkania z kardynałami były rozmową, która pomoże mu w służbie misji Kościoła. Wspólna praca jest przejawem – jak zauważył Ojciec Święty – budowania komunii Chrystusa, która pozostaje codziennym nawróceniem i urzeczywistnia się w Kościele synodalnym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję