Eucharystię wraz z ordynariuszem diecezji koncelebrowali kapłani posługujący w sandomierskich parafiach oraz pracownicy Kurii Diecezjalnej. W liturgii uczestniczyli także przedstawiciele wspólnot parafialnych, osoby życia konsekrowanego oraz liczni mieszkańcy miasta.
W homilii ks. prał. Bogusław Pitucha podkreślał, że Eucharystia jest największym darem Bożej miłości, który jednoczy nas z Chrystusem i między sobą. Żyć Eucharystią oznacza z wdzięcznością przyjmować ten dar i na wzór Jezusa stawać się darem dla innych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– W wielkiej tajemnicy Eucharystii dotykamy dwóch wymiarów Bożej miłości: całkowitego wyniszczenia Chrystusa dla naszego zbawienia oraz Jego nieustannego daru z samego siebie jako pokarmu dla dusz. Eucharystia jest nieskończonym darem, który Bóg nieustannie nam ofiarowuje. Oczami wiary powinniśmy wpatrywać się w ten dar nieskończonej miłości i odczytywać jego sens, abyśmy sami stawali się darem dla innych. Tym darem jest również komunia, która jednoczy nas jako Lud Boży – mówił kaznodzieja.
Reklama
Po zakończeniu Mszy św. ulicami Sandomierza wyruszyła procesja eucharystyczna z Najświętszym Sakramentem oraz relikwiami św. Jadwigi Królowej, św. Jacka, bł. Czesława, bł. Wincentego Kadłubka oraz bł. Sadoka i Towarzyszy, męczenników sandomierskich. Trasa prowadziła ul. Adama Mickiewicza, gdzie przygotowano cztery tradycyjne ołtarze. W procesji uczestniczyli kapłani, prałaci i kanonicy Kapituły Katedralnej, siostry zakonne, alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, przedstawiciele rzemiosła, członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich, dzieci pierwszokomunijne oraz Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Nad oprawą muzyczną uroczystości czuwał Chór Katedralny, który prowadził śpiew przy kolejnych stacjach.
Przy każdym z ołtarzy odczytywano fragmenty Ewangelii, modląc się o błogosławieństwo dla mieszkańców miasta, diecezji oraz ojczyzny.
Uroczystości zakończyły się przy kościele seminaryjnym, gdzie bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował wszystkim uczestniczącym w procesji, jej organizatorom, policji oraz służbom miejskim.
– Barokowa monstrancja, w której nieśliśmy Najświętszy Sakrament ulicami Sandomierza, posiada formę ognistego krzewu, a Ciało Chrystusa znajduje się dokładnie w jego centrum. Niech światło promieniujące od Chrystusa dalej nam towarzyszy. Niech odbija się w nas, jak w zwierciadle Niebo, gdyż Eucharystia jest jego przedsionkiem, a my powinniśmy być dla innych aniołami. Niech fizyczna i duchowa bliskość sióstr i braci w Chrystusie, której dzisiaj doświadczyliśmy znajdzie swoją kontynuację w codziennym życiu, bo spożywając Ciało Chrystusa, stajemy się jednym ciałem, które On uważa za swoje. Jezus Chrystus w Najświętszym Sakramencie uczy nas, jak żyć i stając się pokarmem na życie wieczne daje siłę, aby było to możliwe. Dziękujmy Mu za to i obyśmy nie stracili żadnej okazji, aby być z Jezusem, obyśmy nie opuścili i nie zmarnowali żadnej Mszy św. On jest z nami i pozostanie na zawsze – mówił biskup, który następnie udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
