Reklama

Niedziela plus

Zainspirowani Słowem

Konkurs pokazał, że nauka religii może być inspirującą przygodą, łączącą wiedzę, wiarę i wspólnotę.

Niedziela Plus 18/2026, str. VIII

[ TEMATY ]

konkurs

Maria Koloch

Młodzi pracowali zespołowo – liczyła się wiedza i szybkie decyzje

Młodzi pracowali zespołowo – liczyła się wiedza i szybkie decyzje

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla wielu uczestników był to czas nie tylko intelektualnego wysiłku, ale także radości ze spotkania z rówieśnikami oraz pogłębienia relacji z Bogiem.

Praca z Pismem Świętym

XVI Wojewódzki Drużynowy Konkurs Religijny „Na drodze Cię, Jezu, spotykam” zgromadził uczniów szkół podstawowych z całego województwa śląskiego i stał się ważnym wydarzeniem edukacyjnym oraz formacyjnym. Organizatorami przedsięwzięcia były: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku (dr Maria Koloch) oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudniku (Daniela Stiebler). Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Wydawnictwa Dobry Pasterz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wydarzenie skierowane zostało do uczniów klas IV-VII. Jego celem było nie tylko pogłębianie wiedzy religijnej, ale także kształtowanie umiejętności pracy z Pismem Świętym oraz rozwijanie postaw odpowiedzialności, współpracy i wzajemnego szacunku. Tegoroczna tematyka obejmowała Mękę Pańską w oparciu o Ewangelię według św. Mateusza oraz dzieciństwo Jezusa.

Rywalizacja

Konkurs rozpoczął się 15 kwietnia wspólną modlitwą, której przewodniczył o. dr Eric Hounake, werbista. Uczestników powitali również zastępca wójta Tomasz Kruppa oraz dyrektor szkoły w Rudniku Weronika Żymełka. Nad przebiegiem zmagań czuwała komisja konkursowa, a w przerwach uczniowie mogli wziąć udział w zajęciach ruchowych inspirowanych treściami biblijnymi.

Reklama

Konkurs składał się z kilku etapów, wymagających od uczestników wszechstronnych umiejętności. Pierwszy był test indywidualny sprawdzający wiedzę teoretyczną. Następnie drużyny przystąpiły do rywalizacji zespołowej, obejmującej różnorodne formy aktywności: odpowiedzi ustne, quiz multimedialny na tabletach, rozwiązywanie krzyżówek, wyszukiwanie fragmentów w Piśmie Świętym, a także zadania manualne, takie jak układanie puzzli. Taka forma konkursu pozwalała nie tylko na sprawdzenie wiedzy, ale również na rozwijanie współpracy i szybkiego podejmowania decyzji w grupie.

Wiedza i wiara

Całemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Zainspirowani Słowem”, która stanowiła ważne uzupełnienie konkursu, ukazując wrażliwość i głębię przeżywania treści religijnych przez młodych ludzi.

Zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jerzego Ziętka w Katowicach. Kolejne miejsca zajęły szkoły z Raciborza i okolic. W konkursie uczestniczyli również uczniowie z innych placówek regionu. Nagrody ufundowali organizatorzy oraz darczyńcy, a wydarzenie wsparli wolontariusze Szkolnego Koła Caritas. Konkurs pokazał, że nauka religii może łączyć wiedzę, wiarę i radość ze wspólnego działania.

2026-04-28 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Popularność konkursów religijnych

Niedziela bielsko-żywiecka 17/2015, str. 1

[ TEMATY ]

konkurs

MR

Ks. Józef Oleszko z uczestnikami „Jonasza”

Ks. Józef Oleszko z uczestnikami „Jonasza”
„Młodzi ludzie odwracają się od Kościoła” – krzyczą niektóre media. Tymczasem, wbrew tym przepowiedniom, z roku na rok wzrasta liczba uczestników szkolnych konkursów religijnych. Dobitnie można przekonać się o tym śledząc frekwencję, jaka towarzyszy 18. Międzynarodowemu Konkursowi Wiedzy Biblijnej „Jonasz”, któremu od pierwszej edycji patronują biskupi, zwierzchnicy Kościołów – katolicki diecezji bielsko-żywieckiej i ewangelicki diecezji cieszyńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Przyjaźń w jedności

2026-06-21 21:22

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Bielawa

mlodzież

ks. Aksel Mizera

#wjedności

Archiwum wspólnoty: Młodzi Świdniccy

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie młodzieży i służby liturgicznej z cyklu #wjedności zgromadziło w Bielawie uczestników z różnych części diecezji. Tym razem motywem przewodnim była przyjaźń – ta między ludźmi i ta najważniejsza, z Bogiem.

Czwarte i zarazem finałowe spotkanie #wjedności odbyło się w piątek 19 czerwca w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Po wcześniejszych wydarzeniach w Świdnicy, Wałbrzychu i Kłodzku młodzież ponownie spotkała się na wspólnej modlitwie, konferencji i integracji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję