Reklama

Niedziela Wrocławska

Aktywni w Panu

Co by się stało, gdybyśmy na serio potraktowali słowa: „Po owocach ich poznacie?

Niedziela wrocławska 11/2026, str. VI

[ TEMATY ]

fundacja

Aktywni w Panu

Magdalena Lewandowska/Niedziela

"Aktywne piątki" to czas wspólnych rozmów, integracji i rozwoju

Aktywne piątki to czas wspólnych rozmów, integracji i rozwoju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fundacja „Aktywni w Panu” wystartowała z projektem „Aktywne Piątki” – to przestrzeń, gdzie ludzie mogą się spotkać, poznać i wspólnie realizować pomysły służące Kościołowi. Spotkania odbywają się co dwa tygodnie w parafii św. Antoniego na wrocławskich Karłowicach. – Bardzo nam zależy, żeby te spotkania były darmowe dla każdego, żeby wpływały na budowanie relacji w Kościele i żeby były zachętą do rozwoju duszy i ciała. Chcemy inspirować do działania, bo tak naprawdę nie trzeba wiele, by czynić dobro – mówi Mateusz Zapart, który wspólnie z żoną Moniką założył Szkołę Tańca „Amen!” i Fundację „Aktywni w Panu”.

Rozwój – Relacje – Narzędzia

Fundacja „Aktywni w Panu” ma na celu służyć Kościołowi zachęcając ludzi do relacji, do rozwoju i do realizacji Bożych planów. – Bardzo ważne jest budowanie dobrych relacji między ludźmi, bo wiemy, że Boże duże dzieła nie opierają się na jednym człowieku, opierają się na wspólnocie. Dlatego musimy się poznać w naszych parafiach, w diecezji i budować relacje międzypokoleniowe – młodzi będą czerpać wiedzę od starszych, a starsi pomoc i zapał od młodych – przekonuje Mateusz Zapart.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Aktywne Piątki” – pierwsza inicjatywa Fundacji – to danie ludziom przestrzeni do rozmów, integracji, do wspólnego udziału w ciekawych inicjatywach i rozwijania siebie. Miejsce, gdzie spotykają się osoby z pomysłami i gdzie mogą przekuć inspirację w konkretne działania. – Jesteś zmęczony po całym tygodniu pracy i wiesz, że tu czeka na ciebie odpoczynek i dobra inspiracja: rozmowy, planszówki, potańcówka, a równolegle możliwość rozmowy z kapłanem w cztery oczy, w innej sali warsztaty prowadzone przez zaproszonych prelegentów. Wspólny początek wszystkich aktywności to modlitwa i uwielbienie – opowiada o „Aktywnych Piątkach” Mateusz. Serdecznie zaprasza na spotkania, ale też do zaangażowania się w organizację inicjatywy jako wolontariusz. Więcej informacji na socjal mediach: Facebooku i Instagramie.

Przyciągać pięknem i dobrem

Gościem pierwszego spotkania w ramach „Aktywnych Piątków” był bp Maciej Małyga , który mówił o źródłach chrześcijańskiej aktywności. Jak podkreślał, wszystko w życiu Kościoła zaczyna się od Chrztu. – W Chrzcie kryje się coś wyjątkowego, Chrzest jest potęgą i początkiem wszystkich aktywności w Panu – wskazywał i dodawał, że jeśli chcemy być „aktywni w Panu”, to musimy się zanurzyć w Chrzcie: – Większość z nas została już ochrzczona jako dzieci – to rodzice mówili za nas „Wierzę w Boga”, „Wyrzekam się zła”. Ale przeżywamy teraz Wielki Post i już wkrótce podczas Wigilii Paschalnej ponownie odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. To musi być dla nas pierwsze. Jeśli mówimy o naszym zaangażowaniu w Kościele, o nawróceniu, wszystko zaczyna się w tym sakramencie.

Co ważne sakrament Chrztu czyni nas wszystkich równymi wobec Boga i wobec naszego powołania: – Wszyscy jesteśmy częścią Kościoła. Wszyscy mamy tę samą misję, choć różne powołania, zadania, dary, charyzmaty, zawody. Razem współdzielimy misję – to wymaga współpracy osób świeckich, duchownych i konsekrowanych.

Biskup Maciej zwrócił uwagę na współczesne wyzwania misyjne. – Wielokrotnie przekonałem się, że osoby świeckie są w misji niezastąpione – podkreślał biskup i prosił: – Ja nie jestem w stanie pełnić misji w taki sposób, w jaki możecie to zrobić wy, żyjąc każdego dnia w świecie: w blokach, w rodzinie, w pracy, w windzie. Wasza codzienna obecność w świecie jest nie do zastąpienia.

Mateusz Zapart dodał, że jednym z darów ludzi świeckich jest umiejętność tworzenia przestrzeni spotkania: – Zauważyliśmy, że to, co przyciąga każdego człowieka, to piękno i dobro. Bóg zakodował w każdym z nas tęsknotę za pięknem i dobrem. W chrześcijaństwie to piękno jest – nie bójmy się go pokazywać, bo tym pięknem będziemy przyciągać. Odkrywajmy to piękno w Kościele i twórzmy przestrzeń do dobrych relacji, do dobrych spotkań.

2026-03-10 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – największy pomnik św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

fundacja

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wydała raport podsumowujący jej działalność w 2018 roku. To dobra okazja aby przyjrzeć się organizacji, która od 2000 roku wspiera polską młodzież we wszechstronnym rozwoju poprzez stypendia edukacyjne oraz formację duchową.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” powstała w 2000 r. jako wyraz wdzięczności dla papieża Jana Pawła II za jego posługę duchową na rzecz Kościoła i Polski. Wtedy to, po jego pielgrzymce do ojczyzny w 1999 r., pozostały niewykorzystane fundusze od sponsorów. Postanowiono przeznaczyć je na budowę "żywego pomnika" Jana Pawła II, nie ze spiżu czy stali, ale w postaci trwałego dzieła społecznego. Za „budulec” posłużyli młodzi i zdolni ludzie z najbiedniejszych rejonów Polski, którzy dzięki wsparciu Fundacji mogli kontynuować naukę na najlepszych uczelniach w kraju i zagranicą oraz dojrzewać w duchu nauczania swojego wielkiego patrona. Obok wyrównywania szans edukacyjnych, najważniejszym zadaniem "Dzieła" stała się promocja nauczania Jana Pawła II. Jednocześnie Fundacja postanowiła pewną część środków przeznaczać na wspieranie kultury chrześcijańskiej i mediów.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Lionel Messi - nie tylko czyni znak krzyża po zdobytych golach, ale też gra w... pobłogosławionych butach

2026-06-25 21:09

[ TEMATY ]

Lionel Messi

PAP/EPA/JEFFREY MCWHORTER

Argentyński piłkarz Lionel Messi, uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii piłki nożnej, publicznie wyznał swoją wiarę podczas meczu na Mistrzostwach Świata FIFA 2026 - informuje portal churchpop.com.

Argentyńczyk zdobył dwie bramki w meczu z Austrią, stając się samodzielnym rekordzistą pod względem liczby goli zdobytych w historii mundiali. Wcześniej, w spotkaniu z Algierią, ustrzelił pierwszy w karierze mundialowy hat-trick.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję