Reklama

Niedziela Podlaska

Zebranie Krajowej Rady KSM

W dniach 20-22 lutego Drohiczyn stał się sercem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce.

Niedziela podlaska 10/2026, str. I

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Kamila Dębska

Do Drohiczyna przyjechali reprezentanci KSM z całej Polski

Do Drohiczyna przyjechali reprezentanci KSM z całej Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To właśnie tutaj odbyło się Zebranie Krajowej Rady KSM – czas intensywnych obrad, modlitwy oraz budowania jedności między przedstawicielami diecezji z całego kraju. Spotkanie miało wymiar zarówno duchowy, jak i organizacyjny, wyznaczając kierunki działania Stowarzyszenia na kolejne lata.

Dla ducha – fundamentem jest Chrystus

Spotkanie rozpoczęło się w piątkowy wieczór Drogą Krzyżową połączoną z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Był to moment zatrzymania, refleksji oraz zawierzenia Bogu wszystkich decyzji, które miały zostać podjęte w kolejnych dniach. Następnie uczestnicy zgromadzili się na Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem bp. Adama Baba – delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw KSM.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sobotni poranek rozpoczął się medytacją Słowa Bożego oraz Eucharystią, której przewodniczył bp Piotr Sawczuk. Obecność pasterza diecezji była wyrazem jedności Kościoła z młodymi ludźmi podejmującymi odpowiedzialność za formację i rozwój KSM w Polsce.

Zwieńczeniem duchowej części spotkania była niedzielna Msza św. z obrzędem posłania instruktorów, której ponownie przewodniczył bp Adam Bab. Wspólna modlitwa pokazała wyraźnie, że wszelka działalność Stowarzyszenia ma swoje źródło w relacji z Bogiem i z niej czerpie siłę do dalszego działania.

Dla stowarzyszenia – decyzje, sprawozdania i wybory

Reklama

Istotną część zebrania stanowiły obrady Krajowej Rady. Delegaci przyjęli protokół z poprzedniego spotkania, wysłuchali sprawozdania Krajowej Komisji Rewizyjnej oraz zatwierdzili roczne sprawozdania, udzielając absolutorium ustępującym władzom.

Dokończenie na str. V

Dokończenie ze str I

Jednym z najważniejszych punktów programu były wybory do XVII kadencji Prezydium Krajowej Rady KSM oraz Krajowej Komisji Rewizyjnej. Podjęto również tematy związane z działalnością Fundacji dla Młodzieży, Wydawnictwa „Gotów”, organizacją spotkań regionalnych oraz przygotowaniami do konferencji „Gotowi na Dobro”.

W trakcie obrad omawiano także „10 zasad KSM-owicza”, działalność sekcji ogólnopolskich oraz bieżące wyzwania stojące przed Stowarzyszeniem. Spotkanie było okazją do wspólnego wyznaczenia kierunków dalszego rozwoju KSM w Polsce oraz umocnienia odpowiedzialności za powierzone zadania.

Dla wspólnoty – relacje, które budują

Zebranie Krajowej Rady to nie tylko formalne decyzje, ale również czas budowania relacji. Już od piątkowej recepcji i wspólnej kolacji uczestnicy mieli przestrzeń do rozmów oraz wymiany doświadczeń między diecezjami.

W programie znalazły się także szkolenia dla Zarządów Diecezjalnych o wymiarze praktycznym i formacyjnym. Wspólne posiłki, przerwy kawowe i wieczorna integracja sprzyjały umacnianiu więzi i tworzeniu atmosfery jedności.

Miniony weekend pokazał, że KSM to nie tylko struktura organizacyjna, ale przede wszystkim żywa wspólnota młodych ludzi, którzy chcą razem wzrastać – duchowo, formacyjnie i bratersko.

Prezydium Krajowej Rady KSM XVII kadencji:

Przewodnicząca: Kinga Stawińska (diecezja świdnicka)

Zastępca Przewodniczącej: Monika Korzępa ( diecezja rzeszowska)

Zastępca Przewodniczącej: Maria Strzała (diecezja rzeszowska)

Skarbnik: Aleksander Prokop (diecezja tarnowska)

Sekretarz: Maksymilian Czaja (diecezja tarnowska)

Krajowa Komisja Rewizyjna

Aleksandra Drabińska (diecezja siedlecka)

Barbara Krumholc (diecezja zielonogórsko-gorzowska)

Łukasz Waszczuk (diecezja siedlecka)

2026-03-03 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świąteczne spotkanie samorządowców

Niedziela podlaska 3/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Czas dzielenia się opłatkiem

Czas dzielenia się opłatkiem

Na zaproszenie bp. Piotra Sawczuka na doroczne świąteczne spotkanie do Drohiczyna przybyli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, przedsiębiorców, ludzie kultury, oświaty, miłośnicy Mazowsza i Podlasia.

Ponad 150 osób zgromadziło się 3. stycznia wokół betlejemskiej szopki w auli Wyższego Seminarium Duchownego. Śpiew kolędy Przybieżeli do Betlejem pasterze rozpoczął spotkanie głęboko zakorzenione w kalendarzu diecezji drohiczyńskiej. Słowa powitania skierował wikariusz generalny ks. prał. Zbigniew Rostkowski, który również zaprezentował program. W świąteczny nastrój wprowadził przybyłych wstęp chóru i zespołu instrumentalnego PRONAR z Narwi. Artyści pod kierunkiem prof. Wioletty Miłkowskiej wykonali 7 świątecznych utworów zaczerpniętych zarówno z tradycji Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego. Chór powstał w 2022 r. z inicjatywy prezesa firmy PRONAR Sergiusza Martyniuka – mecenasa kultury. Należy zauważyć, że zespół skupia wyłącznie pracowników różnych działów firmy PRONAR, których pasją jest wspólne śpiewanie.
CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Przyjaźń w jedności

2026-06-21 21:22

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Bielawa

mlodzież

ks. Aksel Mizera

#wjedności

Archiwum wspólnoty: Młodzi Świdniccy

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie młodzieży i służby liturgicznej z cyklu #wjedności zgromadziło w Bielawie uczestników z różnych części diecezji. Tym razem motywem przewodnim była przyjaźń – ta między ludźmi i ta najważniejsza, z Bogiem.

Czwarte i zarazem finałowe spotkanie #wjedności odbyło się w piątek 19 czerwca w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Po wcześniejszych wydarzeniach w Świdnicy, Wałbrzychu i Kłodzku młodzież ponownie spotkała się na wspólnej modlitwie, konferencji i integracji.
CZYTAJ DALEJ

Zełenski krytykuje Karola Nawrockiego. Porównuje prezydenta do Viktora Orbana

2026-06-22 07:07

[ TEMATY ]

Wołodymyr Zełenski

Karol Nawrocki

PAP

Karol Nawrocki, Wołodymyr Zełenski

Karol Nawrocki, Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że "prezydent RP Karol Nawrocki zdecydował się na eskalację w kwestii odebrania ukraińskiemu przywódcy Orderu Orła Białego ze względu na wewnętrzną walkę polityczną w Polsce". Dodał, że Nawrocki "działa jak Viktor Orban, gdy był premierem Węgier".

Widzę w tym wyłącznie proces wyborczy. Prezydent Karol Nawrocki walczy o pozycję swojej partii wobec premiera (Donalda) Tuska. Nie mamy z tym nic wspólnego, to ich wewnętrzna sprawa – powiedział Zełenski w niedzielnym wywiadzie dla stacji telewizyjnej TSN, omówionym przez portal Ukrainska Prawda.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję