Reklama

Niedziela Podlaska

Za wspólne dobro

W dniu 13 lutego w Czerlonce, przy kaplicy położonej w sercu prastarej Puszczy Białowieskiej, odbyła się uroczystość o wyjątkowym, podniosłym charakterze, z udziałem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dr. Karola Nawrockiego, który oddał hołd śp. sierż. Mateuszowi Sitkowi.

Niedziela podlaska 9/2026, str. I

[ TEMATY ]

Diecezja Drohiczyńska

Fundacja EFM

Podczas rozmowy prezydenta Karola Nawrockiego z bp. Piotrem Sawczukiem

Podczas rozmowy prezydenta Karola Nawrockiego z bp. Piotrem Sawczukiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpoczęła się słowem wprowadzenia ks. kan. Tomasza Duszkiewicza, który podkreślił doniosłość miejsca i chwili: – Spotykamy się w miejscu szczególnym – miejscu pamięci, zadumy i wdzięczności. To tutaj oddajemy hołd śp. sierż. Mateuszowi Sitkowi – człowiekowi, którego postawa stała się symbolem odwagi, odpowiedzialności i służby naszej Ojczyźnie. Przypomniał również, że niedaleko stąd, na granicy polsko-białoruskiej, sierż. Mateusz Sitek oddał życie, broniąc granic Rzeczypospolitej. Jego ofiara stała się wymownym świadectwem, że słowa: odpowiedzialność, służba i gotowość do poświęcenia – mają swoją najwyższą cenę.

W sposób szczególny powitano prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, akcentując, że jego obecność jest wyrazem troski państwa o zachowanie pamięci o tych, którzy dochowali wierności Ojczyźnie aż do końca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Centralnym momentem uroczystości była modlitwa, podczas której bp Piotr Sawczuk, ordynariusz diecezji drohiczyńskiej, zawierzył Bogu duszę śp. Mateusza Sitka, wypraszając dla niego dar wiecznego pokoju: – Prosimy Cię, Panie, przyjmij jego duszę do nieba i zaświeć nad nim wiekuistą światłość. Pociesz znękane serca rodziców i brata. Niech Twoja bliskość ukoi ich ból i umocni nadzieję na spotkanie w wieczności.

Reklama

Biskup objął modlitwą również pana prezydenta oraz wszystkie sprawy, które zostały mu powierzone – jego zaszczytną misję reprezentowania Rzeczypospolitej i prowadzenia narodu w duchu odpowiedzialności za dobro wspólne.

Po modlitwie prezydent RP złożył kwiaty przy pomniku śp. sierż. Mateusza Sitka w asyście rodziny poległego, generała dywizji Dariusza Lewandowskiego, generała dywizji Adama Rzeczkowskiego, przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych oraz reprezentantów Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Wojska Polskiego, rodzina śp. sierż. Mateusza Sitka oraz mieszkańcy Czerlonki.

Po zakończeniu części oficjalnej pan prezydent udał się do kaplicy, gdzie odbyło się spotkanie z rodzicami i bratem śp. Mateusza, bp. Piotrem Sawczukiem oraz przedstawicielami Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży – gospodarzem tego miejsca pamięci.

Obecność prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Czerlonce stała się czytelnym znakiem, że pamięć o bohaterach pozostaje żywa w sercu narodu, a ofiara życia złożona w obronie Ojczyzny nie zostaje zapomniana. W ciszy Puszczy Białowieskiej wybrzmiała prawda o miłości do Polski – miłości wymagającej, wiernej i gotowej do najwyższego poświęcenia.

2026-02-25 07:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wizytacja kanoniczna

Niedziela podlaska 46/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Diecezja Drohiczyńska

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Biskup celebrował Eucharystię w kościele parafialnym

Biskup celebrował Eucharystię w kościele parafialnym

Biskup Piotr Sawczuk 27 i 28 października 2024 r. wizytował parafię Trójcy Przenajświętszej w Rudce.

Na granicy parafii w miejscowości Olendy biskupa powitał wójt gminy Rudka Marcin Gawrysiak, ks. Artur Żandarski – wikariusz parafii Rudka, strażacy oraz przedstawiciele lokalnej społeczności. W asyście strażackich wozów bojowych biskup dotarł do kościoła parafialnego w Rudce. Tam, w progu świątyni, powitał go proboszcz ks. Tadeusz Czyżak w obecności dziekana brańskiego ks. Andrzeja Ulaczyka. Zgodnie z protokołem wizytacyjnym po uroczystym ingresie proboszcz zaprezentował sprawozdanie z działalności parafii od ostatniej wizytacji w 2017 r. Nakreślił w niej rys historyczny parafii sięgający XV w., podał dane statystyczne dotyczące demografii oraz życia sakramentalnego, jak również wskazał na zagrożenia i problemy w życiu parafialnym. Wiążą się one z ogólną sytuacją społeczno-ekonomiczną i religijną w Polsce. Na ręce biskupa sprawozdania złożyły wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia działające na terenie parafii.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów w diecezji bielsko-żywieckiej

2026-06-24 15:49

[ TEMATY ]

dekrety

zmiany kapłanów

Monika Jaworska

Jak co roku część księży z diecezji bielsko-żywieckiej rozpocznie posługę w nowych wspólnotach parafialnych i podejmie nowe zadania. Poniżej publikujemy wykaz tegorocznych nominacji i zmian ogłoszonych przez kurię diecezjalną.

Ks. Wiesław Bajger – przechodzi na emeryturę
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję