Reklama

Niedziela Sandomierska

Osiek

Dom na wzór Boży

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz celebrował Eucharystię w parafii św. Stanisława Biskupa, oraz dokonał poświęcenia nowego Domu Parafialnego.

Niedziela sandomierska 5/2026, str. III

[ TEMATY ]

diecezja sandomierska

Ks. Wojcich Kania/Niedziela

Nowy budynek poświęcił bp Krzysztof Nitkiewicz

Nowy budynek poświęcił bp Krzysztof Nitkiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. była sprawowana w intencji śp. ks. Stanisława Chmielewskiego, inicjatora budowy nowego Domu Parafialnego oraz wszystkich ofiarodawców i budowniczych. Koncelebrowali kapłani pochodzący z parafii lub w niej posługujący, na czele z proboszczem ks. Pawłem Bieleckim oraz ks. Bogdanem Krempą, dziekanem dekanatu Koprzywnica. W liturgii uczestniczyła burmistrz Osieka Magdalena Marynowska, rodzina śp. ks. Chmielewskiego oraz wierni.

W homilii bp Nitkiewicz odwołał się do postaci św. Antoniego, protoplasty życia pustelniczego, który dążył do doskonałości, łącząc modlitwę i pracę fizyczną, co przeniknęło następnie do reguły benedyktyńskiej jako Ora et labora – módl się i pracuj.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Świat ziemski i niebieski mają wiele punktów stycznych, przenikają się nawzajem na chwałę Boga i dla dobra człowieka. Choć Antoni żył na pustkowiu, utrzymywał relacje ze środowiskiem, które porzucił, służąc mu dobrą radą, wsparciem podczas prześladowań oraz w walce z herezją ariańską. Chciałbym, aby w podobny sposób kształtowały się relacje pomiędzy kapłanami i wiernymi, aby atmosfera panująca w świątyni znajdowała swoje odzwierciedlenie na plebanii i w domach rodzinnych. Dom Boży jest przecież także domem człowieka, a dom człowieka, zaczynając od naszego ciała, ma być zarazem domem Boga. Świątynia jest otwarta dla wszystkich, Bóg nie wyklucza nikogo, przyjmuje gościnnie każdego, okazuje nam swoje miłosierdzie i karmi Chlebem życia. Jednocześnie wspólnota parafialna troszczy się o świątynię. Niech w naszych domach, zaczynając od plebanii, będzie podobnie, bo tylko wtedy staną się one prawdziwymi domami. Niech pozostaną otwarte, bezpieczne i gościnne, niech domownicy i goście angażują się w codzienne życiowe czynności, budując w ten sposób wzajemne więzy – zakończył biskup. Podziękował także wszystkim, którzy trudzili się przy budowie Domu Parafialnego.

Po Eucharystii uczestnicy liturgii udali się do Domu Parafialnego, gdzie bp Nitkiewicz odmawił specjalną modlitwę i poświęcił budynek. Nastepnego dnia wszyscy parafianie zostali oficjalnie zaproszeni, aby móc obejrzeć nowy Dom Parafialny.

2026-01-27 15:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dumni z otrzymanego skarbu

Niedziela sandomierska 38/2023, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja sandomierska

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Liturgii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz

Liturgii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz

– Skarb wiary mamy z Bożą pomocą pomnażać dla własnej korzyści i dla dobra innych. Pamiętajcie o tym, kiedy za kilka dni wrócicie do szkół, gdzie przecież nie wszyscy wyznają podobne wartości – mówił bp Nitkiewicz.

W parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela we Włostowie, na terenie której leży Karwów, miejsce urodzenia bł. Wincentego Kadłubka, patrona diecezji, odbył się oazowy Dzień Wspólnoty, podsumowujący wakacyjne turnusy Ruchu Światło-Życie naszej diecezji. Spotkanie rozpoczęło się na placu kościelnym od zawiązania wspólnoty. Wzięły w nim udział osoby, które uczestniczyły w turnusach formacyjnych, jak również młodzi, którzy na co dzień działają w parafialnych grupach oazowych oraz rodziny z Ruchu Domowego Kościoła. Dla każdego uczestnika była to okazja do doświadczenia pięknej wspólnoty Kościoła i umocnienia się w wierze.
CZYTAJ DALEJ

Panie przymnóż mi wiary, abyś Ty mógł dziś mnie i moich bliskich uzdrawiać

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 8, 5-17. <- KLIKNIJ

Sobota, 27 czerwca. Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Cyryla Aleksandryjskiego, biskupa i doktora Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: kard. Fernández krytykuje pojęcie wojny sprawiedliwej

2026-06-27 14:45

[ TEMATY ]

kard. Víctor Manuel Fernández

wojna sprawiedliwa

Karol Porwich/Niedziela

Najważniejszą nowością encykliki Magnifica humanitas jest wezwanie do odejścia od teorii wojny sprawiedliwej - powiedział 26 czerwca po południu kard. Víctor Manuel Fernández, otwierając drugą sesję nadzwyczajnego konsystorza zwołanego przez papieża Leona XIV w Watykanie.

Jak podkreślił, doktryna wojny sprawiedliwej jest „zbyt często przywoływana w celu usprawiedliwienia każdej wojny”, o czym mowa w piątym rozdziale pierwszej encykliki Leona XIV.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję