Reklama

Niedziela Wrocławska

Z narzekania do działania

Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu przypomina o inicjatywie, która swoją inaugurację miała pod koniec 2018 r. Jest to jedna z odpowiedzi na ciągłe powtarzanie stwierdzeń o „kryzysie powołań”.

Niedziela wrocławska 2/2026, str. II

[ TEMATY ]

Wrocław

Archiwum MWSD

Podczas rekolekcji dla młodzieży męskiej

Podczas rekolekcji dla młodzieży męskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Towarzystwo Przyjaciół MWSD we Wrocławiu jest okazją, aby przejść z narzekania do działania. Jest to formalne stowarzyszenie, które skupia wokół siebie osoby chcące wspierać kleryków oraz duszpasterstwo powołań zarówno modlitewnie, jak i materialnie.

Jak podkreśla kl. Krzysztof Niemczyk z III roku, dużym problemem jest dziś brak społecznej świadomości tego, czym właściwie jest seminarium i jak wygląda formacja przyszłych kapłanów. – Kiedy mówię, że jestem w seminarium, ludzie często pytają, czy to coś w rodzaju akademika. Coraz mniej osób naprawdę wie, na czym polega nasze życie – zauważa. Ideą Towarzystwa jest zachęta do budowania kręgu osób świeckich, które – jak przyjaciele – mają prawo wiedzieć więcej i uczestniczyć w tym, co tworzy jego codzienność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Członkowie Towarzystwa angażują się przede wszystkim przez modlitwę: każdy indywidualnie wybiera jej formę. – Wśród osób, które już się zadeklarowały, są zobowiązania do modlitwy codziennej lub raz w tygodniu – podkreśla ks. Mariusz Wyrostkiewicz, ojciec duchowny MWSD, który także koordynuje TP. – Można także ofiarować post w intencji powołań – dodaje kl. Krzysztof.

Reklama

Z kolei kl. Tomasz Nowicki z III r. mówi: – Niektórzy decydują się również na wsparcie materialne i nie jest to nic dziwnego w naszym świecie, że pieniądze stały się narzędziem działania. Żyjemy w tym samym ekosystemie co wszyscy. A skoro świat posługuje się konkretnymi środkami, my także potrzebujemy ich do funkcjonowania – tłumaczy kl. Tomasz.

Jednym z ważnych elementów przynależności do Towarzystwa jest możliwość bliższego poznania życia seminarium. Władze seminarium planują pokazać je „od środka”.

– Trudno mówić o przyjacielu, który nigdy nie odwiedził domu przyjaciela – zauważa kl. Krzysztof, a ks. Mariusz dodaje: – W statucie Towarzystwa jest zaznaczone, aby co najmniej raz w roku zaprosić wszystkich członków na wspólną modlitwę oraz na spotkanie z przełożonymi i alumnami. I mamy w planach zorganizować takie spotkanie.

Seminarium zapewnia także duchową troskę za członków Towarzystwa. Każdy z przełożonych odprawia raz w miesiącu Mszę św. w ich intencji, a klerycy regularnie powierzają ich w modlitwach wspólnotowych – podkreśla ks. Tomasz, dodając: – Modlitwa jest dla nas ogromnym wsparciem.

Podczas wakacyjnej akcji promocyjnej do Towarzystwa dołączyło 51 nowych członków. Klerycy nie ukrywają jednak, że liczby te mogłyby być większe. – Wszyscy mówią o kryzysie powołań, ale niewielu chce zrobić choćby najmniejszy krok, by mu przeciwdziałać. Czasem słyszeliśmy odpowiedź: „za dużo już mam intencji, za seminarium to się nie pomodlę”. To naprawdę smutne – mówi kl. Krzysztof., a kl. Tomasz dodaje: – Jeszcze żyjemy w stosunkowo wygodnej sytuacji, jeśli chodzi o ilość księży w parafiach, ale to może się zmienić szybciej, niż się nam wydaje.

Towarzystwo Przyjaciół jest więc propozycją bardzo prostą, a zarazem bardzo ważną. – Można dołączyć, kontaktując się mailowo z seminarium; niebawem odpowiednie informacje pojawią się na stronie internetowej: www.seminariumwroclaw.pl. Tam też znajduje się odpowiedni formularz zgłoszeniowy. – Jeżeli ktoś chce wiedzieć więcej lub się zaangażować, wystarczy jeden prosty krok – podsumowuje ks. Mariusz Wyrostkiewicz.

2026-01-05 19:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i 9 elżbietanek - 11 czerwca 2022 r. we Wrocławiu

[ TEMATY ]

Wrocław

beatyfikacja

elżbietanki

Elżbietanki/rys. s. Felicyta Iwona wczyk CSSE

Beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i jej dziewięciu towarzyszek, sióstr elżbietanek pochodzenia niemieckiego odbędzie się 11 czerwca 2022 r. we Wrocławiu - poinformował rzecznik Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami.

Pierwsza grupa 108 męczenników II wojny światowej była beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Polski 13 czerwca 1999 r. w Warszawie.
CZYTAJ DALEJ

Opole: Fałszywy ksiądz krąży po mieście. Oszukuje seniorów oferując spowiedź, wyłudza pieniądze

2026-06-21 15:00

[ TEMATY ]

fałszerstwa

Karol Porwich/Niedziela

23-letni mężczyzna, który podaje się za fałszywego księdza krąży po Opolu i okolicach - informuje portal opolska360.pl.

O fałszywym księdzu w Opolu napisał w swoich mediach społecznościowych ksiądz profesor Marek Lis. Przekazał w piątek, 19 czerwca na profilu X (dawny Twitter), że otrzymał następujący komunikat: Na terenie Opola i okolic pojawia się młody mężczyzna (ok. 23 lat), rudy, z brodą, niskiego wzrostu, krępej budowy ciała. Ubiera się w sutannę i przedstawia jako ksiądz. Oferuje możliwość spowiedzi, pod różnymi pretekstami wyłudza pieniądze od starszych.
CZYTAJ DALEJ

Przygotowanie do 25-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

2026-06-21 22:43

Małgorzata Pabis

23 sierpnia 2026 roku – w czasie XIII Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia – w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia rozpoczną się roczne przygotowanie do 25-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

- Zapraszamy do dołączenia do nas sanktuaria, parafie, grupy duszpasterskie oraz indywidualnych czcicieli Bożego Miłosierdzia z całego świata. Chcemy za św. Janem Pawłem II, który uczynił to jako pierwszy, zawierzać się Bożemu Miłosierdziu, pamiętając, że „tylko w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój a człowiek szczęście”. Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano na 22 sierpnia 2027 roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję