Reklama

Niedziela Sandomierska

Służyć z miłością

W kościele Wniebowzięcia NMP w Tarnobrzegu, odbyła się uroczystość błogosławieństwa i posłania nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.

Niedziela sandomierska 2/2026, str. I

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Biskup Nitkiewicz ustanowił siedmiu nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej

Biskup Nitkiewicz ustanowił siedmiu nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Współcelebransami byli ks. Dariusz Sidor, odpowiedzialny za formację szafarzy w diecezji, o. Michał Śliż dominikanin, kustosz sanktuarium przy którym, z dużym udziałem Ojców Dominikanów, formowali się kandydaci, a także ich proboszczowie.

Reklama

W homilii bp Nitkiewicz, odnosząc się do wspomnienia św. Łucji, podkreślił, że jej życie i męczeństwo są świadectwem światła wiary, które przewyższa wszelkie światło zmysłowe. Mimo utraty wzroku cielesnego, pozostała wierna Chrystusowi i widziała oczami wiary, stając się znakiem duchowego światła, które prowadzi do Boga i otwiera oczy innym, chroniąc przed duchową ślepotą. – Łucja, od łacińskiego słowa lux – światło, głosi swoją postawą, że najważniejsze jest światło duchowe, płonące w duszy, w sumieniu, światło rozgrzewające serce. Kiedy czytamy w Ewangelii o tym, jak Pan Jezus przywraca wzrok niewidomym, to chodzi nie tylko o wzrok cielesny, który umożliwia rozpoznawanie twarzy czy miejsc, ale również, może nawet jeszcze bardziej, o wzrok duchowy, o patrzenie oczami samego Boga. Jezus Chrystus mówi nam, co mamy czynić, aby mieć życie wieczne. Takim światłem jest niewątpliwie wiara. (...) Brak wzroku jest dla człowieka czymś dotkliwym, utrudnia mu życie, lecz najgorsza jest duchowa ślepota. Nierzadko sami należymy do grona osób, które patrzą, lecz nie widzą, albo dostrzegają jedynie to, co mało istotne, marginalne, widzą to, co chcą zobaczyć. Omamieni uwodzącym blaskiem rzeczy tego świata tracimy zdolność rozeznania i właściwej oceny – mówił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dalszej części homilii ordynariusz sandomierski, zwracając się do nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, zaznaczył, że mimo możliwych trudności ich posługa jest świadectwem wiary i przynależności do Chrystusa. – Wspominam o trudnościach, drodzy szafarze, gdyż w waszej posłudze spotkacie się przypuszczalnie z różnymi reakcjami i z brakiem zrozumienia. Dzisiaj wielu robi coś za coś, kalkuluje czy mu się opłaca, wy natomiast kierujecie się zupełnie inną logiką. Dajecie w ten sposób świadectwo przynależności do Chrystusa i trzymając w rękach Komunię św., promieniujcie Jego światłem. Otrzymacie za to nagrodę od Boga, ona jest pewna. Mówi przecież Pan Jezus: „Do każdego więc, który przyzna się do mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie”. Warto więc przyjąć niedogodności, przykrości, niezrozumienie ze strony otoczenia. Wierzę głęboko, że wasza nowa, przepiękna misja przyniesie wiele wspaniałych owoców – zachęcał nowych szafarzy bp Nitkiewicz.

Po zakończeniu kazania kandydaci publicznie zadeklarowali gotowość do pełnienia posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej, po czym zostali pobłogosławieni przez biskupa ordynariusza. Po Eucharystii każdy z nich otrzymał dekret upoważniający do sprawowania tej posługi oraz odpowiednią legitymację. Przygotowanie do funkcji nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej obejmuje cykl formacyjny, w ramach którego kandydaci pogłębiają wiedzę z zakresu teologii Eucharystii, liturgiki oraz duchowości. Zapoznają się również z zasadami praktycznego pełnienia posługi, pobożnością eucharystyczną oraz kultem Najświętszego Sakramentu.

2026-01-05 19:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Seniorzy dla hospicjum

Niedziela sandomierska 41/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

UM Tarnobrzeg

Symboliczne przekazanie pieniędzy odbyło się w trakcie posiedzenia Rady Seniorów

Symboliczne przekazanie pieniędzy odbyło się w trakcie posiedzenia Rady Seniorów

W trakcie Tarnobrzeskich Dni Seniora przeprowadzona została zbiórka pieniędzy na Fundację „Ciepło i Serce” działającą przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Chciałem bardzo gorąco podziękować w imieniu fundacji za inicjatywę podjętą przez tarnobrzeskich seniorów. Pieniądze, które są już na koncie zostaną przeznaczone na konkretny cel, czyli wyposażenie hospicjum. Wciąż są duże potrzeby na realizację zadań inwestycyjnych oraz na wyposażenie. Środki na ten cel staramy się pozyskiwać z różnych źródeł – odpisu 1,5% od podatku, zbiórek publicznych, dotacji celowych od samorządów Tarnobrzega i województwa podkarpackiego. Te ostatnie wymuszają na nas zakończenie inwestycji do końca 2025 r., natomiast uruchomienie placówki to czerwiec 2026 r. Środki własne, jakie posiadamy, pochodzą z odpisu w latach poprzednich 1, a obecnie 1,5%. Wpływ z tego źródła pozyskany w tym roku to 140 tys. zł – mówił Antoni Sikoń, prezes Fundacji „Ciepło i Serce”.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję