Reklama

Aspekty

Potrafią czynić dobro

Chcą pomagać – daje im to radość i satysfkację. Młodzi wolontariusze i ich opiekunowie zostali nagrodzeni za całoroczną pracę. Za nami Diecezjalna Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 51/2025, str. I

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karolina Krasowska

Pełna lista nagrodzonych na naszej stronie: aspekty.niedziela.pl

Pełna lista nagrodzonych na naszej stronie: aspekty.niedziela.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta gala odbyła się 3 grudnia w zielonogórskiej parafii Ducha Świętego. Już po raz 7. młodym wolontariuszom i ich opiekunom wyróżnienia wręczyli bp Adrian Put i dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Stanisław Podfigórny.

Idea nagrody narodziła się 7 lat temu. Chodziło o to, żeby zauważyć, docenić, podziękować i pokazać młodych wolontariuszy, którzy na co dzień zaangażowani w Szkolne Koła Caritas, po prostu czynią dobro. – To są osoby, którym coś się chce i gdy znajdą się nauczyciele, wychowawcy, katecheci czy też księża, którym też się chce, to oni tych młodych są w stanie za sobą pociągnąć. Ta gala i te osoby są tego najlepszym świadectwem – mówi ks. Stanisław Podfigórny. – Z drugiej strony, ci młodzi wolotariusze mogą być zaczynem motywacyjnym dla swoich kolegów i koleżanek, których jeszcze tutaj nie ma, do tego, żeby razem zrobić coś dobrego, bo ktoś tego dobra potrzebuje – dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W skali diecezji działa 65 Szkolnych Kół Caritas, w które zaangażowanych jest 1,5 tys. młodzieży. Każdy realizuje tu dobro tak, jak potrafi. – Jako wolontariuszka działam od 2 lat, odkąd w szkole zaczęło działać koło Caritas. Jest to taka moja mała pasja. Robię różne rękodzieło, którym wspieram zbiórki dla potrzebujących. Ostatnio taką akcję organizowaliśmy dla chorej Emilki z Łęgowa. Robiłam pszczółki na szydełku i skrzyneczki, które sprzedawaliśmy w 3 parafialnych kościołach – mówi Milena Buczyńska z SKC przy SP w Bukowie (parafia Łęgowo). – Bardzo lubię pomagać ludziom, także tym potrzebującym – dodaje młoda wolontariuszka. – Zbieramy pieniądze dla chorych dzieci, ludzi w potrzebie, rodzin, które mają trudną sytuację życiową. Ostatnio zbieraliśmy dla Kingi z Kalska, która jest bardzo chora i nadal zbieramy, bo jeszcze nie udało się uzyskać odpowiedniej kwoty. Ostatnio słyszałam też o bożonarodzeniowej zbiórce słodyczy dla dzieci z domów dziecka, bardzo mnie to poruszyło i również postanowiłam pomóc – mówi Hania Maligłówka z SKC przy SP nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Sulechowie (parafia św. Stanisława Kostki). – Lubię pomagać, daje mi to satysfakcję – dodaje. Z Hanią zostały nagrodzone jej koleżanki: Oliwia Deptuła, Olga Eckert, Pola Joachimiak, Ula Tobys, Marysia Skrzypczak, Zuzia Mackojć i Aleksandra Sroka. Młode wolontariuszki opiekują się dziećmi z głęboką niepełnosprawnością, organizują im czas, pomagają im w pracy i wspierają, uczestniczą w kwestach, kiermaszach, współpracują ze „Środowiskowym Domem Samopomocy” oraz Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym. Wolontariuszy jest dużo, a akcje są różne. – Jesteśmy jednym z największych Szkolnych Kół Caritas w regionie. Robimy bardzo dużo, akcje mamy właściwie co dwa tygodnie. Robimy akcję „Mikołaj dla Afryki” i w ten sposób pomagamy dzieciom z Tanzanii. Akcja „Paczka od klasy” polega na tym, że każda klasa z naszej szkoły organizuje paczkę, która następnie jest przekazana rodzinie w trudnej sytuacji finansowej. Pomaganie jest dla mnie bardzo ważne, spełniamy się przez to wewnętrznie – mówi Stanisław Walczak z SKC przy LO im. Stanisława Staszica w Rzepinie.

Wyróżnienia otrzymało 23 wolontariuszy, 3 opiekunów Szkolnych Kół Caritas oraz 3 Szkolne Koła Caritas. Bp Adrian Put na zakończenie gali przypomniał, że Kościół to 3 rzeczy: oddawanie czci Bogu, głoszenie Słowa, ale to także dobro, Caritas, miłość. – Tutaj zebrał się najpiękniejszy Kościół zielonogórsko-gorzowski. Młodzi ludzie, którzy potrafią czynić dobro, którzy dają miłość, którzy sprawiają, że Kościół realizuje to, co powinien robić – zauważył bp Adrian Put.

2025-12-15 18:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja zielonogórsko-gorzowska będzie miała dwóch neoprezbiterów

[ TEMATY ]

Zielona Góra

święcenia kapłańskie

prezbiterat

Gorzów Wlkp.

Karolina Krasowska

Klerycy: Jakub Cieplak i Jakub Błażyński

Klerycy: Jakub Cieplak i Jakub Błażyński

W najbliższą sobotę 31 maja o godz. 11.00 podczas Mszy św. odprawianej w kościele katedralnym Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp. dwóch diakonów - Jakub Błażyński z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu i Jakub Cieplak z parafii św. Henryka w Sulęcinie - przyjmie święcenia kapłańskie. Sakramentu święceń udzieli Biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński.

Obrzęd święceń kapłańskich ma miejsce podczas mszy św. Przed homilią biskupa diakoni zostaną przedstawieni zgromadzonym wiernym. Po wysłuchaniu homilii diakoni wyrażą publicznie wolę przyjęcia święceń i zobowiążą się się do wypełniania związanych z nimi zadań: głoszenia Ewangelii, sprawowania sakramentów, gorliwej modlitwy i życia w duchu współofiarowania się z Chrystusem za zbawienie ludzi. Przyrzekną również cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi. Następnie zgromadzeni śpiewając litanię do wszystkich świętych będą modlić się za mających przyjąć święcenia. W czasie tego śpiewu diakoni leżą krzyżem. Po odśpiewaniu litanii ma miejsce istotny obrzęd święceń: biskup najpierw w milczeniu włoży ręce na głowy diakonów, a później odmówi modlitwę konsekracyjną. Ręce na przyjmujących święcenia nałożą także wszyscy obecni w czasie obrzędu kapłani. Potem nowo wyświęceni otrzymają właściwy sobie strój liturgiczny, czyli stułę noszoną na sposób kapłański i ornat. W tym stroju podejdą do biskupa, który udzieli im namaszczenia świętym Krzyżmem, czyli olejem poświęconym w Wielki Czwartek i służącym do sprawowania czynności sakramentalnych. Obrzęd święceń kończy się przekazaniem pateny z chlebem oraz kielicha z winem i wodą, a także udzieleniem pocałunku pokoju. Nowo wyświęceni kapłani od razu wypełnia swoją funkcję liturgiczną koncelebrując wraz z biskupem mszę św., podczas której po raz pierwszy wypowiedzą słowa Modlitwy Eucharystycznej.
CZYTAJ DALEJ

Biskup Muskus zbierał pieniądze dla chorego chłopczyka… sadząc pomidory!

2026-06-26 21:09

[ TEMATY ]

bp Damian Muskus OFM

zrzut ekranu FB

WALCZĘ O OSKARA!!! Uspokajam – nie chodzi o błyszczącą statuetkę, ale o małego chłopca z Regulic koło Alwerni. Oskar, urodził się zdrowy i do szóstego miesiąca życia rozwijał się prawidłowo. Z czasem zaczął tracić napięcie mięśniowe i z dnia na dzień słabnąć. Dziś już wiadomo, że przyczyną braku sprawności chłopca jest rzadka mutacja jednego z genów, prowadząca do choroby zwanej zespół Leigha. W Polsce takich przypadków jest zaledwie kilka, a możliwości leczenia są bardzo ograniczone - pisał w swoich mediach społecznościowych bp Damian A. Muskus.

HISTORIA POMIDORA PO GÓRALSKU CZ. 1
CZYTAJ DALEJ

Zabawa i pomoc

2026-06-27 06:25

Paweł Wysoki

Już po raz 14. parafia św. Jana Pawła II w Lublinie na Wrotkowie zorganizowała „Świętowanie ze św. Janem Pawłem II”.

Festyn integrujący lokalną społeczność wokół wartości rodziny wpisał się już na trwałe do tradycji parafii. Czekają na niego nie tylko najmłodsi, dla których zawsze przygotowanych jest wiele atrakcji. – Idziemy drogą wyznaczoną przez św. Jana Pawła II. Służymy sobie nawzajem, jesteśmy dla siebie inspiracją i oparciem; troszczymy się o to, by poszerzać krąg Kościoła o nowych ludzi. Słowo „integracja” jest dla nas kluczem do tego, jak przeżywamy ten piękny czas dla wspólnoty, czas radości, spotkania i bycia razem. Naszym najważniejszym celem jest bowiem budowanie więzi między ludźmi – mówi proboszcz ks. Grzegorz Trąbka. Przepis na sukces takiego wydarzenia to szeroko pojęta współpraca, ale też połączenie kultury i zabawy, aktywności sportowej i pomocy charytatywnej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję