Reklama

Niedziela Lubelska

Rozpaleni

Czasem można usłyszeć, że sakrament bierzmowania to pożegnanie z Kościołem, a my chcemy to zmienić – mówi abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 50/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Lublin

Archiwum CDM

Z roku na rok spotkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem młodzieży

Z roku na rok spotkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania, już po raz czwarty odbyło się diecezjalne spotkanie ewangelizacyjne i integracyjne pt. „Rozpaleni”. Tym razem hala targów lubelskich zgromadziła ponad 1700 młodych osób oraz 150 kapłanów i katechetów. Radosne wydarzenie zorganizowało Centrum Duszpasterstwa Młodzieży razem z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży.

Jak wyjaśnia dyrektor wydarzenia ks. Mateusz Wójcik, celem spotkania było ukazanie radosnego Kościoła, któremu zależy na młodym człowieku, ale też przedstawienie sensu bierzmowania oraz ewangelizacja i zintegrowanie grup parafialnych przed rozpoczęciem roku formacyjnego. – Kościół to wspólnota. Naszym pragnieniem jest, aby Duch Święty, świadectwa młodych ludzi, modlitwa i konferencje rozpaliły kandydatów na początku rocznego procesu przygotowania i pomogły im otworzyć serca na dar spotkań, jakie są dla nich organizowane w parafiach – mówi ks. Wójcik. Z młodzieżą sobotni czas 29 listopada spędzili m.in. ks. Przemysław Kapała – „FitPasterz”, duszpasterz znany z mediów społecznościowych, Milena Adamczewska – „Boża Tancerka” oraz hiphopowy duet „Heres/Wyrwani z Niewoli” i zespół „Sezon na Czereśnie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na trud przygotowania do sakramentu bierzmowania młodych pobłogosławił abp Stanisław Budzik. Wraz z nimi modlił się o dar Ducha Świętego, który rozpali młody Kościół ogniem miłości, silnej wiary i niezawodnej nadziei; który odmieni życie tak, aby było autentycznie zbudowane na trwałych wartościach oraz pełne miłości do Boga i ludzi. W pasterskiej refleksji ukazał zgromadzonym trzech „Bożych influenserów”, świętych z różnych czasów: Stanisława Kostkę, Piotra Jerzego Frassatiego oraz Karola Acutisa. – Św. Stanisław nie bał się podejmować odważnych decyzji i realizować swoich pomysłów; św. Piotr był radosnym, wysportowanym i pełnym życia studentem, który troszczył się o potrzebujących pomocy; św. Karol kochał komputery i był zanurzony w technologii, a jednocześnie powtarzał, że Eucharystia jest jego autostradą do nieba. Tak jak ci młodzi święci, również wy otwierajcie swoje serca na natchnienia Ducha Świętego, czyńcie dobro, czerpcie radość z budowania wspólnoty Kościoła, bo razem można wiele dokonać – mówił abp Budzik. Za papieżem Franciszkiem wzywał młodych, by wstali z kanapy i z Chrystusem wyruszyli w drogę życia.

Wśród uczestników spotkania obecna była młodzież z parafii św. Józefa w Lublinie ze swoim duszpasterzem ks. Zbigniewem Zarzecznym. W rozmowie z Niedzielą przyznał, że bierzmowanie w parafii to wyzwanie, ale jednocześnie okazja do spojrzenia na młodych. – To radość, że młodzi są w Kościele, że szukają Pana Boga pomimo różnych pokus, którymi wabi ich świat. Jeśli poświęci się im czas, okaże zainteresowanie i serce, jeśli zobaczą, że chce się z nimi po prostu być, to i oni będą w Kościele, zaangażują się we wspólnoty działające przy parafii – dzieli się duszpasterz. – „Sposobem” na młodych jest obecność, zainteresowanie się ich sprawami i spostrzeżeniami na współczesny świat, wejście w relacje i podjęcie z nimi rozmów na ważne dla nich tematy, zaangażowanie do różnych szkolnych i parafialnych przedsięwzięć – podkreśla. Jego zdaniem środowisko szkolne jest niezwykle ważnym miejscem ewangelizacji, która może zaowocować obecnością w parafii.

2025-12-09 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Umówieni

Niedziela lubelska 13/2026, str. VI

[ TEMATY ]

Lublin

Archiwum prywatne

Wiktoria i Jakub zapraszają na wyśmienitą kawę i serdeczne rozmowy

Wiktoria i Jakub zapraszają na wyśmienitą kawę i serdeczne rozmowy

Sami nie jesteśmy w stanie niczego zrobić, ale z Bogiem marzenia się spełniają – mówią Wiktoria i Jakub Delost.

Młode małżeństwo z Lublina otworzyło w śródmieściu rodzinną kawiarnię. Pachnące napoje i smaczne ciasta są zaproszeniem do rozmów przy stole, pełnych rodzinnego ciepła, wspomnień, planów na przyszłość... – Bardzo chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym ludzie będą mogli spotkać się w spokojnej, życzliwej atmosferze, napić się dobrej kawy lub herbaty i poczuć jak w domu – mówią małżonkowie. Kawiarnia „Umówieni” przy ul. Chopina 7/9 jest właśnie takim miejscem.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję