Reklama

Wiadomości

Złapani w sieć

Początki są niewinne – kilka minut dziennie na TikToku, Instagramie... i nagle nakręca się spirala uzależnienia. Tymczasem ciągłe scrollowanie może mieć konsekwencje dla funkcjonowania mózgu i negatywnie wpływać na stan psychiczny, na co szczególnie narażone są nastolatki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Raport „Dobre i złe wiadomości – życie online i offline a zdrowie psychiczne polskich nastolatków”, przygotowany przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i opublikowany 19 listopada 2025 r., rzuca światło na aktywność w sieci młodych ludzi, a także na ich dobrostan psychiczny. Technologia, która miała być jedynie narzędziem, stała się przestrzenią, w której młodzi żyją, budują tożsamość, radzą sobie z presją rówieśniczą i wieloma nieuczciwymi i ukrytymi mechanizmami samych platform. Obraz wyłaniający się z badania jest alarmujący: zdrowie psychiczne polskiej młodzieży stoi w obliczu poważnego kryzysu, który ma swoje silne odzwierciedlenie w sferze cyfrowej, szczególnie w kontekście narastających zagrożeń. Zjawiska problematyczne rosną wraz z wiekiem, szczególnie wśród dziewcząt.

Cień kryzysu i samobójstwa

W ciągu ostatniego roku aż 17% uczniów klas siódmych szkół podstawowych (SP) i 23% uczniów klas trzecich szkół ponadpodstawowych (PP) miało myśli o odebraniu sobie życia. Co więcej – 21% starszych nastolatków i 15% młodszych miało w ostatnim roku konkretne plany samobójcze, analizowało metody i okoliczności. Doświadczenie to pokazało, że ponad jedna piąta starszej młodzieży mierzyła się z kryzysem suicydalnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dziewczęta we wszystkich badanych grupach wiekowych znacznie częściej deklarowały zarówno myśli rezygnacyjne, jak i aktywne myśli oraz plany samobójcze. Stanowią też większość osób, które podjęły próbę samobójczą (13% dziewcząt w SP, 17% w PP wobec 3% i 8% chłopców). Równie niepokojące jest zjawisko samookaleczeń, którego doświadczyło 17% nastolatków w obu grupach, również z wyraźną przewagą dziewcząt.

Kryzys emocjonalny nie ogranicza się tylko do zachowań skrajnych. Aż 33% uczniów klas trzecich stale lub często odczuwa smutek albo pustkę. Badani starsi uczniowie prezentowali wyższy poziom objawów depresji oraz samotności niż ich młodsi koledzy.

Ponad połowa uczniów klas siódmych SP (55%) i prawie dwie trzecie uczniów klas trzecich PP (64%) często, bardzo często lub zawsze przegląda media społecznościowe, w ogóle nie wchodząc w interakcję z innymi.

Spirala bierności i algorytmiczna pułapka

Badanie dowodzi, że samo liczenie godzin spędzonych w sieci ma małe powiązanie z negatywnymi wskaźnikami zdrowia psychicznego. Kluczowy jest sposób i cel korzystania z sieci. Wzorce problematyczne koncentrują się wokół kompulsywnego używania internetu (CIUS) oraz pasywnego przewijania treści (scrollowania).

Im wyższe były wyniki w skali kompulsywnego korzystania z internetu, tym niższe było zadowolenie z życia (korelacja r = -0,328). Ponadto osoby o wysokim poziomie kompulsywności dwukrotnie częściej deklarowały, że w ostatnim roku miały myśli o tym, by się nie obudzić (50% vs 20%).

Reklama

Wzrasta także dominacja pasywnej konsumpcji treści (biernego przewijania, oglądania bez interakcji), która staje się normą w starszej grupie. Pasywne korzystanie z internetu często motywowane jest chęcią „ucieczki od zmartwień” lub „zabicia nudy”. Co niepokojące, aż 60% (SP) do 74% (PP) uczniów z planami samobójczymi bardzo często lub zawsze korzystało z mediów społecznościowych bez żadnego konkretnego celu. Pasywne używanie internetu wykazuje umiarkowaną korelację z nasileniem objawów depresji i fobii społecznej, co sugeruje, że jest to forma ucieczki od trudnych emocji.

Najgroźniejsze są jednak bezpośrednie zagrożenia, które docierają do młodych ludzi niezależnie od ich intencji. Osoby z myślami samobójczymi przyznawały, że treści suicydalne wyświetlały im się w mediach społecznościowych, mimo że ich nie wyszukiwały (39% uczniów klas siódmych SP i 35% uczniów klas trzecich PP). Wśród uczniów, którzy podjęli próbę samobójczą, zjawisko to dotyczyło 57% w klasach siódmych SP i 41% w klasach trzecich PP. Algorytmy, nastawione na maksymalizowanie zaangażowania, stają się pośrednim, ale realnym czynnikiem ryzyka.

Do tego dochodzi powszechność zagrożeń związanych z przemocą rówieśniczą. Aż 33% uczniów zadeklarowało, że było obrażanych w internecie przez osoby znane z klasy/szkoły. Analiza wyników wykazała, że duża część uczniów, którzy mieli myśli lub plany samobójcze, była regularnie obrażana w internecie przez osoby znane ze szkoły (od 39% do 54%, w zależności od grupy i problemu). Doświadczenie przemocy psychicznej ze strony rodziców/opiekunów jest również silnie skorelowane z zachowaniami samobójczymi.

Droga do odpowiedzialnej cyfryzacji

Uzyskane dane stanowią diagnozę, ale jednocześnie są zaproszeniem do refleksji i działania. Nie możemy poprzestać na moralizowaniu i straszeniu technologią, co osłabia poczucie wpływu. Konieczne są odejście od prostych wskaźników „czasu on-line” na rzecz jakości i celów aktywności oraz edukacja medialna.

Reklama

Wymagane jest wprowadzenie praktycznych procedur ratujących życie w każdej szkole, która będzie się zajmować nie tylko kryzysem suicydalnym, ale także reagowaniem na przemoc fizyczną, psychiczną, seksualną i rówieśniczą – ponieważ uczniowie doświadczający zachowań samobójczych prawie zawsze natrafiali na przynajmniej jeden z tych rodzajów przemocy.

Konieczne są nowe regulacje dla mediów społecznościowych, aby ograniczyć działanie algorytmów w zakresie treści suicydalnych. Firmy te powinny zapewnić profesjonalne interwencje w przypadku użytkowników zgłaszających myśli samobójcze.

Musimy dążyć do zrównoważonej cyfryzacji, w której technologia wspiera człowieka, a nie nim rządzi. To wymaga wsparcia, edukacji i współpracy wszystkich – rodziców, nauczycieli i instytucji publicznych. Należy ufać młodzieży, ale nie należy tracić przy tym czujności i bieżącego zainteresowania jej środowiskiem. Prawdziwie zrównoważona cyfryzacja zaczyna się od człowieka – od jego wrażliwości, siły i odpowiedzialności. Ten raport to obowiązkowa lektura dla każdego rodzica, wychowawcy i pedagoga.

Jeśli czujesz, że jesteś w kryzysie zdrowia psychicznego, skorzystaj z bezpłatnej, bezpiecznej pomocy:

116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

800 70 22 22 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym

116 123 – Kryzysowy Telefon Zaufania dla dorosłych.

Europa ogranicza
Zakaz lub ścisłe regulacje dotyczące używania telefonów komórkowych w szkołach obowiązują w wielu krajach UE. Rządy tych państw są przekonane, że poprawi to koncentrację, ograniczy cyberprzemoc i wzmocni relacje społeczne.

2025-12-09 11:49

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda ogłosił Kartę Wolności w Sieci

Podczas spotkania wyborczego w Sulęcinie (Lubuskie) prezydent Andrzej Duda ogłosił Kartę Wolności w Sieci. Zakłada ona m.in. sprzeciw dla podatku od smartfonów, światłowód w każdym domu; sprzeciw wobec ACTA2. Jak zapowiedział, Karta ta będzie stanowić "istotny element" jego programu wyborczego.

"Wolność, wolność i jeszcze raz wolność. Ja byłem przez całe lata posłem opozycji, politykiem, który miał często trudności, aby dostać się do centralnych mediów. Wiem najlepiej, jaka jest wartość internetu, jako przestrzeni, gdzie możesz wypowiedzieć się spokojnie, gdzie możesz się wypowiedzieć swobodnie, gdzie możesz rzeczywiście powiedzieć to, co chcesz, wyrazić swoje zdanie i podzielić się tym zdaniem z innymi" - powiedział prezydent.
CZYTAJ DALEJ

Eucharystia w intencji archidiecezji i Wrocławia

2026-06-24 18:40

ks. Łukasz Romańczuk

Głowa św. Jana Chrzciciela

Głowa św. Jana Chrzciciela

Kościół obchodzi dzisiaj uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, a dla archidiecezji wrocławskiej i miasta Wrocławia to święto patrona. Z tej okazji w katedrze wrocławskiej sprawowana była Msza świętą pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego w obecności władz miasta oraz przedstawicieli różnych instytucji Wrocławia.

Obecnym przewodziła intencja modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela w intencji kościoła wrocławskiego oraz mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. - Dziś w liturgii obchodzimy narodziny św. Jana Chrzciciela, pierwsze narodziny, po narodzinach NMP - zaznaczył ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii, witając poszczególne osoby - Przeżywając rok Pański 2026 dziękujemy za dar wiary przekazywany przez mieszkańców Wrocławia i Archidiecezji Wrocławskiej. Niech nasze miasto, mieszkańcy i władze cieszą się błogosławieństwem Bożej Opatrzności.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: szereg ważnych audiencji Ojca Świętego

2026-06-25 13:19

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Leon XIV przyjął już szereg ważnych osobistości, w tym nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, a po południu przyjmie biskupów Bangladeszu oraz uda się do Sekretariatu Generalnego Synodu - informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

- kardynała Víctora Manuela Fernándeza, prefekta Dykasterii do spraw Nauki Wiary;
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję