Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

W ramach IX Światowego Dnia Ubogich przybyli na Jasną Górę uczestnicy XX Pielgrzymki Osób w Kryzysie Bezdomności: przedstawiciele Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego, członkowie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, bezdomni, wolontariusze i kapłani z oddziałów diecezjalnych Caritas oraz innych organizacji pozarządowych pomagającym osobom bezdomnym. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Niedziela Ogólnopolska 47/2025, str. 5

[ TEMATY ]

Z Jasnej Góry

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Paulini z Jasnej Góry ostrzegają

Paulini z Jasnej Góry ostrzegają przed oszustami, którzy wykorzystują ludzkie zaufanie w sprzedaży rzekomego leku na cukrzycę. Zakonnicy stanowczo oświadczają, że zarówno klasztor jasnogórski, jak i żaden z paulinów nigdy nie byli i nie są zaangażowani w produkcję i dystrybucję jakichkolwiek leków. W reklamie rzekomego leku na cukrzycę bezprawnie wykorzystano wizerunki zakonników z Jasnej Góry.

Naciągacze działający w internecie, ale też, jak się okazuje, dzwoniący do potencjalnych ofiar z ofertą „leku”, próbując uwiarygodnić swoje działania i zdobyć zaufanie klientów, wykorzystali autorytet zakonników z Jasnej Góry. Przekonują m.in., że recepturę opracował jeden z ojców paulinów, a rzekomy „cudowny środek” leczy cukrzycę w krótkim czasie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Kochani pielgrzymi, zwracamy się do was z apelem, abyście byli czujni wobec różnego rodzaju informacji na temat rzekomych leków, które są produkowane przez paulinów i rozprowadzane tutaj, na Jasnej Górze. To wielkie nadużycie, wielkie oszustwo! Ludzie chciwi chcą na ludzkiej biedzie, na ludzkiej chorobie po prostu dorobić się pieniędzy. Wszystkie informacje o tajemniczej recepturze, o rzekomym przeorze Jasnej Góry, który tę recepturę ujawnił światu, są po prostu kłamstwem, a mają na celu jedynie wyłudzanie pieniędzy – apeluje i ostrzega o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.

Reklama

Zakonnik dalej przestrzega: – Firma ta, całkowicie nam nieznana, w ostatnim czasie wyprodukowała kolejny lek, „cudowną maść” na wszelkie boleści, która jest kolejnym oszustwem.

Paulini proszą więc o czujność i roztropność w trosce o zdrowie. – Jeżeli chcecie dbać o swoje zdrowie, kiedy macie jakiekolwiek z nim problemy, zawsze idźcie do lekarza. To jego dopytujcie o wszystkie suplementy, które pojawiają się na rynku, dlatego że bardzo łatwo jest człowieka oszukać, zwłaszcza jeżeli gdzieś tam w tle pojawia się właśnie wizerunek Matki Bożej, wizerunek Jasnej Góry czy nawet mój osobisty wizerunek – zwraca uwagę dalej o. Pastusiak. Wyjaśnia, że krążąca w internecie „reklama” wykorzystuje też jego skradziony wizerunek. Jest to pamiątkowe zdjęcie z lekarzami, zrobione w czasie wyjazdu do Lwowa z pomocą humanitarną dla ofiar wojny na Ukrainie. Wówczas to o. Waldemar był także w szpitalu, gdzie przekazano dary osobom chorym. Tam właśnie zostało zrobione zdjęcie wykorzystane przez naciągaczy. Oszustwem są także rzekome certyfikaty Ministerstwa Zdrowia.

Podejmowane są kroki prawne mające na celu wykrycie i ujawnienie osób zajmujących się procederem sprzedaży fałszywych „leków”, które wciąż czują się bezkarne i żerują na bezbronnych, chorych osobach.

Ubodzy i bezdomni u Matki

Reklama

W ramach IX Światowego Dnia Ubogich przybyli na Jasną Górę uczestnicy XX Pielgrzymki Osób w Kryzysie Bezdomności: przedstawiciele Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego, członkowie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, bezdomni, wolontariusze i kapłani z oddziałów diecezjalnych Caritas oraz innych organizacji pozarządowych pomagającym osobom bezdomnym. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

– Pielgrzymka bezdomnych i osób wykluczonych jest okazją do pokazania, że są to osoby, które potrzebują także wsparcia duchowego, a nie tylko materialnego czy psychologicznego – powiedział dyrektor częstochowskiej Caritas ks. Marek Bator.

– Jesteśmy obecni w całej Polsce, mamy sześćdziesiąt kół, ponad 150 placówek, 2 tys. członków zaangażowanych w naszą działalność, pracowników i wolontariuszy – podkreśliła prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Małgorzata Sieńczyk. – Od lat przyjeżdżamy tutaj na spotkania jasnogórskie, bo potrzebujemy podbudowy w wierze i sił na dalszą działalność na rzecz najuboższych – wyjaśniła. W modlitwie towarzyszył im bp Jacek Kiciński, asystent kościelny Towarzystwa.

Z tej okazji na jasnogórskim parkingu przygotowano, pod kierunkiem opiekuna Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego o. Zygmunta Boli, poczęstunek dla bezdomnych, a także loterię i możliwość skorzystania z usług fryzjera. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu sponsorów, pracowników i wolontariuszy Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego, Fundacji św. Barnaby, Fundacji Chrześcijańskiej Adullam, Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Agape, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, Banku Żywności w Częstochowie. Z pomocą przyszła również młodzież z wychowawcami z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego oraz Bursy Miejskiej w Częstochowie.

2025-11-18 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

Nie bójcie się, oto zwiastuję wam radość wielką”. Święta Bożego Narodzenia to czas radości, pokoju, bo Syn Boży przychodzi w ciszy nocy i budzi w każdym z nas nadzieję ponad lękami, trudnościami niespokojnego świata. Jego bliskość rozświetla to, co pozostaje ciemne, a w sercach rodzi dobroć, zapał do miłowania i wrażliwość na potrzebujących, byśmy w jedności i zgodzie dawali wiarygodne świadectwo miłości przychodzącego Pana. Najświętsza Maryja Panna, Ta, która wskazuje światu Boga, niech prowadzi ku pokojowi serca i trwałej radości płynącej z nieustannego przebywania z Chrystusem. Radosnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Papież do kardynałów: Stójcie przy mnie jak bracia

2026-06-26 10:38

[ TEMATY ]

Watykan

kardynałowie

konsystorz

Leon XIV

Vatican Media

Liczę na waszą pomoc w rozeznawaniu tego, co Duch Święty mówi dziś do Kościoła. Pomóżcie mi dostrzegać znaki nadziei, ale także nie pomijać trudności - powiedział Leon XIV do kardynałów w mowie rozpoczynającej obrady konsystorza nadzwyczajnego. W Watykanie rozpoczęło się 26 czerwca dwudniowe zgromadzenie kardynałów, którzy razem z Papieżem omówią cztery tematy dotyczące ewangelizacji, misji w świecie, synodalności, nowych wyzwań.

W mowie inaugurującej obrady Papież jeszcze raz wyraził pragnienie, aby spotkania z kardynałami były rozmową, która pomoże mu w służbie misji Kościoła. Wspólna praca jest przejawem – jak zauważył Ojciec Święty – budowania komunii Chrystusa, która pozostaje codziennym nawróceniem i urzeczywistnia się w Kościele synodalnym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję