Reklama

Niedziela Świdnicka

Modlitwa i apostolat

U stóp Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie blisko tysiąc serc biło jednym rytmem – rytmem różańcowej modlitwy.

Niedziela świdnicka 42/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Bardo

Stanisław Bałabuch

Tłumy pielgrzymów na dróżkach różańcowych

Tłumy pielgrzymów na dróżkach różańcowych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 4 października odbyła się doroczna pielgrzymka wspólnot Żywego Różańca diecezji świdnickiej. W sanktuarium, gdzie od wieków Maryja czuwa nad wiarą Dolnego Śląska, pielgrzymów powitał kustosz o. Piotr Wiśniewski. – Raduje się Serce Matki Bożej, gdy widzi pielgrzymów z całej diecezji w pierwszą sobotę miesiąca. Niech Duch Święty napełnia nas i otwiera serca na to, co przygotował dla nas Pan Bóg, a Maryja niech nas wspiera – podkreślił redemptorysta, przypominając o trwającej w diecezji peregrynacji figury Bardzkiej Pani.

Jedna bułka tygodniowo

Następnie ks. Paweł Kuriata, diecezjalny duszpasterz Róż Różańcowych, podkreślił modlitewny sens spotkania. – Październik to miesiąc Różańca. Ofiarujmy naszą pielgrzymkę w intencji pokoju na świecie, zwłaszcza tam, gdzie ludzie cierpią z powodu wojen – zachęcał, zapraszając do wygłoszenia konferencji ks. Jarosława Tomaszewskiego, sekretarza Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ksiądz prelegent, odwołując się do bł. Pauliny Jaricot, założycielki Żywego Różańca, przypomniał, że modlitwa i działanie muszą iść w parze. – Pobożność to jedna noga, a drugą jest apostolat. Jeśli nie podejmiesz działania, idziesz przez życie na jednej nodze. Bóg chce, byś chodził na dwóch, modlitwy i czynu – zaznaczył. – Każda praca ofiarowana Bogu w czystej intencji ma wartość modlitwy. Pobożność jest piękna, ale apostolat jest jej dopełnieniem.

Duchowny przypomniał również słowa bł. Pauliny, która prosiła swoje towarzyszki o ofiarę wartą jednej bułki tygodniowo na misje. – Ewangelizacja nie zaczyna się od wielkich słów, ale od małych gestów wiary i miłości – przekonywał, zachęcając, aby do zdrowej pobożności załączyć apostolat, czyli konkretne działanie wypływające z modlitwy, tj. pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w parafii i świadectwo życia na co dzień.

Nie tylko paciorki

Centralnym punktem dnia była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha. W homilii hierarcha nawiązał do Niepokalanego Serca Maryi, w którym wszystkie wydarzenia z życia Jezusa zapadały głęboko i dojrzewały w ciszy. – Maryja rozważała słowa Boga w sercu i dzieliła się nimi z innymi. Była pierwszą słuchaczką Dobrej Nowiny – podkreślił. Przypomniał także orędzie fatimskie o nabożeństwie pierwszych sobót miesiąca: spowiedź, Komunia Święta, Różaniec i piętnaście minut rozważania tajemnic. – To droga modlitwy, pokuty i pokoju, którą Pan Jezus wskazał światu – przekonywał.

Po Mszy świętej pielgrzymi wyruszyli dróżkami różańcowymi, niosąc cudowną figurę Matki Bożej. Przy akompaniamencie orkiestry dętej z Domaniowa, pośród jesiennych liści, rozbrzmiewał śpiew Zdrowaś Maryjo. Dla wielu był to moment, by odnowić prostą wiarę i gotowość do działania. Bo Różaniec to nie tylko paciorki, to styl życia ucznia Maryi.

2025-10-15 07:40

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brado. Wyjątkowy tytuł od redemptorystów

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Bardo

redemptoryści

oblaci

Bardo Śląskie

s. Dariusz Paszyński

ks. Andrzej Adamiak

Uhonorowani zaszczytnym tytułem Oblata Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela z pamiątkowymi dyplomami

Uhonorowani zaszczytnym tytułem Oblata Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela z pamiątkowymi dyplomami

Pierwszy biskup świdnicki oraz czterech parafian z bardzkiego sanktuarium zostało honorowymi oblatami redemptorystów.

Uroczystość odbyła się w czwartek 12 października w Sanktuarium Strażniczki Wiary Świętej podczas Mszy świętej. Wręczenia dyplomu Oblata dokonał ojciec prowincjał Dariusz Paszyński. W swoim wystąpieniu podkreślił, że w ten sposób bp Ignacy Dec, jak i wyróżnieni parafianie zostali włączeni w dobra duchowe Zgromadzenia nabyte przez modlitwę i dzieła apostolskie.
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję