Reklama

Niedziela Świdnicka

Z różańcem i mieczem

W parafii Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie odpust był świętem modlitwy i wdzięczności, a także momentem duchowego umocnienia, gdy parafianie powierzyli się opiece św. Michała Archanioła

Niedziela świdnicka 41/2025, str. I

[ TEMATY ]

Dzierżoniów

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Stefan Regmunt poświęcił figurę św. Michała Archanioła

Bp Stefan Regmunt poświęcił figurę św. Michała Archanioła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 5 października, poprzedzającą wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, w Dzierżoniowie odbyły się uroczystości odpustowe. Mszy świętej w kościele na Skałkach przewodniczył bp Stefan Regmunt, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Trzy filary

Biskup Regmunt wspominał Dzierżoniów z sentymentem jako miejsce swojej pierwszej kapłańskiej posługi. Jak przypomniał we wstępie ks. prał. Zygmunt Kokoszka, ksiądz biskup – ówczesny młody wikariusz parafii św. Jerzego – odprawiał pierwsze Msze święte na placu, gdzie dziś wznosi się nowa świątynia. Ksiądz Kokoszka, proboszcz i budowniczy parafii, przypomniał także o początkach wspólnoty sięgających 1988 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii biskup mówił o trzech filarach wiary: czci Matki Bożej, mocy modlitwy różańcowej i duchowej obecności św. Michała Archanioła. – Dzisiaj Kościół daje nam dwa sposoby ratowania świata: Różaniec i Modlitwę do św. Michała. To one bronią nas przed złem i uczą zawierzenia Bogu – podkreślił. Wskazał też, że w świecie, w którym zamiera modlitwa i relacja z Bogiem, Maryja wciąż przynosi ludziom pokój i nadzieję.

Niebieski wojownik

Reklama

Uroczystość odpustowa miała podwójny wymiar: duchowy i symboliczny. W czasie Mszy świętej bp Regmunt poświęcił figurę św. Michała Archanioła, ufundowaną przez parafian jako wotum wdzięczności i wiary. Dzieło powstało w pracowni znanego artysty Mariusza Drapikowskiego, twórcy wielu ołtarzy i dzieł sakralnych związanych z ideą pokoju i adoracji. Dziękując biskupowi i wiernym, ks. prał. Kokoszka opowiedział, jak zrodził się pomysł wykonania figury. Zainspirowała go ubiegłoroczna uroczystość w świdnickim hospicjum św. Ojca Pio, podczas której poświęcono podobny wizerunek Archanioła z włoskiego Gargano – miejsca jego objawień. – Pomyślałem wtedy, że i w naszej parafii potrzebna jest obecność tego niebieskiego wojownika, który broni dobra i wskazuje drogę do Boga – wyjaśnił proboszcz.

Figura została wykonana ze srebra, a jej marmurowy cokół pochodzi z Syberii, symbolicznego miejsca nawrócenia i cierpienia. Kamień w podstawie pochodzi z groty w Gargano. – To nie przypadek – dodał ks. prał. Kokoszka. – Ten kamień przypomina, że modląc się do św. Michała, błagamy także o pokój i nawrócenie dla Rosji. A tarczą Archanioła jest Maryja – Królowa Różańca Świętego, nasza patronka i Matka.

Po błogosławieństwie procesja wyruszyła do kościoła pomocniczego św. Jana Pawła II, gdzie figura znalazła miejsce obok ołtarza wieczystej adoracji. Tam św. Michał będzie strzegł wiernych, przypominając, że w walce dobra ze złem „Któż jak Bóg?” nie jest tylko hasłem, lecz wyznaniem wiary.

2025-10-07 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzierżoniów. U Matki Miłosierdzia prosili o gorliwość

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Dzierżoniów

Matka Boża Dzierżoniowska

ks. Mirosław Benedyk

Proporzec z wizerunkiem Maryi z Dzierżoniowa

Proporzec z wizerunkiem Maryi z Dzierżoniowa

Po pięciu latach od koronacji fresku znajdującego się w bocznej kaplicy kościoła św. Jerzego w Dzierżoniowie przyszedł czas na refleksję. Jej efektem stało się wołanie: „przymnóż nam wiary!”.

Mówił o tym w homilii bp Marek Mendyk, który 3 października przewodniczył jubileuszowej Mszy św. – Trudno jest wskazać jakiś cud, który nie dokonałby się w atmosferze wiary - albo już obecnej w czyimś sercu, albo dopiero się budzącej, albo świadomie budzonej przez Jezusa. Ale drzew ani morwowych, ani innych Jezus w morze nie przesadzał. Cuda nie miały nic wspólnego z pokazem siły, tym bardziej z widowiskiem zaspokajającym oczekiwania ciekawego tłumu. Celem, który Jezusowi zawsze przyświecał było budzenie bądź umacnianie wiary. Wiary, która jest odpowiedzią, jaką człowiek daje Bogu, a Bóg nie zamyka się wtedy w odległym niebie, lecz schodzi ku człowiekowi – podkreślał przestrzegając jednocześnie przed wiarą magiczną.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów w diecezji bielsko-żywieckiej

2026-06-24 15:49

[ TEMATY ]

dekrety

zmiany kapłanów

Monika Jaworska

Jak co roku część księży z diecezji bielsko-żywieckiej rozpocznie posługę w nowych wspólnotach parafialnych i podejmie nowe zadania. Poniżej publikujemy wykaz tegorocznych nominacji i zmian ogłoszonych przez kurię diecezjalną.Księża przechodzący na emeryturę
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję