Reklama

Niedziela Rzeszowska

Odpust u Rzeszowskiej Pani

„Maryja – Nadzieja nasza”, tak brzmiał temat przewodni uroczystości odpustowej ku czci Pani Rzeszowa, Patronki Miasta, w sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej.

Niedziela rzeszowska 39/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Rzeszów

Ks. Jakub Oczkowicz

Ogrody Bernardyńskie wypełniły się parafianami i pielgrzymami

Ogrody Bernardyńskie wypełniły się parafianami i pielgrzymami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości rozpoczęły się 11 września. W tym dniu akcent położono na dwa spotkania – Mszę św. dla chorych i starszych o godz. 12.00 oraz „Spotkanie młodych w Ogrodach Królowej” o godz. 17.30. Pierwszemu wydarzeniu przewodniczył bp Kazimierz Górny, który we wprowadzeniu do Mszy św. przypomniał o 26. rocznicy obrania Matki Bożej przez miasto Rzeszów na swoją Patronkę.

– To wydarzenie sprzed 26 laty dokonało się dzięki woli ówczesnego prezydenta Miasta Rzeszowa dr. Mieczysława Janowskiego i jego współpracowników. Dlatego dzisiaj dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego wielkiego aktu. Pamiętając o tamtych wydarzeniach – zaznaczył bp Kazimierz – składamy dzisiaj u stóp Maryi nasze troski i cierpienia, aby Ona zanosiła je do tronu swojego Syna, który włącza te cierpienia w swoją mękę i śmierć na krzyżu. W ten sposób wypełniamy słowa Chrystusa, który wołał: „Kto chce pójść za Mną, (...) niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Mt 16, 24).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Natomiast w homilii o. Maksymin Ferenc, odnosząc się do Listu św. Pawła do Kolosan, zachęcił, aby praktykować cechy cichości, cierpliwości, dobroci i miłości. Ta miłość, która jest, aż do miłości nieprzyjaciół, jak zaznaczył św. Łukasz w Ewangelii, niech będzie praktykowana codziennie. Osoby starsze, chore chętnie przybywają do Pani Rzeszowa, bo wiedzą, że „uzdrowi chore ciała, zanim znów do nieba wstąpi…”.

Drugie wydarzenie w tym dniu zgromadziło młodych, którzy pragnęli w „Ogrodach Królowej” złożyć świadectwo ze swego życia oraz przeżyć Eucharystię, w której ofiarowali, przez ręce Maryi, swoje życie Jezusowi Chrystusowi. Mszy św. przewodniczył ks. Tomasz Ryczek, duszpasterz młodzieży diecezji rzeszowskiej, a kazanie wygłosił ks. Michał Piętka. Ważnym momentem spotkania młodych była adoracja Najświętszego Sakramentu.

W drugim dniu modlitwy do Matki Bożej trwały od samego rana, a kaznodzieja odpustowy o. Fabian Wikiera OFM, kustosz sanktuarium św. Jana z Dukli, przypomniał, że do tego miejsca już od ponad pięciuset lat przybywają pielgrzymi, aby prosić Matkę Bożą o różne łaski.

Centralne uroczystości poprzedziło „Czuwanie z Maryją”, które prowadziła grupa Odnowy w Duchu Świętym. Natomiast o godz. 18.00 w Ogrodach Bernardyńskich Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił bp Józef Wróbel, biskup pomocniczy diecezji lubelskiej w koncelebrze z biskupem rzeszowskim Janem Wątrobą oraz bp. Kazimierzem Górnym, biskupem seniorem diecezji rzeszowskiej oraz kilkudziesięcioma kapłanami.

Reklama

Przybyli także polscy parlamentarzyści – posłowie i senatorowie – jak również nasze władze: Pani Wojewoda, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego i Starosta Rzeszowski, przedstawiciele Prezydenta Miasta Rzeszowa, reprezentanci służb mundurowych, przedstawiciele różnych ruchów i stowarzyszeń religijnych, wśród nich Wojownicy Maryi.

Biskup Józef Wróbel w kazaniu mówił o wielkim zadziwieniu, którego może doświadczyć każdy, kto wchodzi do kaplicy Matki Bożej Pani Rzeszowa, ale nie z powodu piękna i wręcz przepychu, lecz z wdzięczności wobec Matki Bożej za Jej wstawiennictwo u swojego Syna. Maryja jest pokorną Służebnicą Pańską, która mówi do nas jak w Kanie Galilejskiej, by słuchać słów Pana Jezusa i ufać Jego mocy. Na zakończenie Mszy św. bp Jan Wątroba odczytał Akt zawierzenia miasta Rzeszowa oraz diecezji rzeszowskiej w opiekę Patronki – Matki Bożej Pani Rzeszowa.

Miłość do Matki Najświętszej, długa tradycja i sprzyjająca pogoda sprawiły, że uroczystość zgromadziła licznych wiernych, nie tylko z Rzeszowa, ale także z okolicznych miejscowości. Tradycyjnie ojciec kustosz wyraził podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania uroczystości i jej godnego przeżywania.

2025-09-23 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z papieskim błogosławieństwem

Niedziela rzeszowska 44/2023, str. I

[ TEMATY ]

Rzeszów

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Karolina Jaworska

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Stypendyści w żółtych chustach i kiermasze kremówek po Mszach świętych w rzeszowskich kościołach to niektóre znaki charakterystyczne tegorocznego Dnia Papieskiego.

Słowa „Cywilizacja Życia” były hasłem XXIII Dnia Papieskiego obchodzonego w całej Polsce 15 października. Dla stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” było to ważne wydarzenie, ponieważ w tym czasie zbierano fundusze na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin z małych miejscowości. Dzięki tej pomocy stypendyści mają możliwość rozwoju, poznawania inspirujących ludzi, a także pogłębienia relacji z Bogiem.
CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Przyjaźń w jedności

2026-06-21 21:22

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Bielawa

mlodzież

ks. Aksel Mizera

#wjedności

Archiwum wspólnoty: Młodzi Świdniccy

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie młodzieży i służby liturgicznej z cyklu #wjedności zgromadziło w Bielawie uczestników z różnych części diecezji. Tym razem motywem przewodnim była przyjaźń – ta między ludźmi i ta najważniejsza, z Bogiem.

Czwarte i zarazem finałowe spotkanie #wjedności odbyło się w piątek 19 czerwca w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Po wcześniejszych wydarzeniach w Świdnicy, Wałbrzychu i Kłodzku młodzież ponownie spotkała się na wspólnej modlitwie, konferencji i integracji.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję