Reklama

Niedziela Legnicka

Z dalekiej Amazonii

Spotkanie z s. Jadwigą Stawaruk w parafii Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana w Polkowicach.

Niedziela legnicka 39/2025, str. V

[ TEMATY ]

Polkowice

Archiwum parafii i s. Jadwigi

Siostra Jadwiga opowiadała o troskach i wyzwaniach, z którymi mierzą się dzieci wychowywane często na ulicy

Siostra Jadwiga opowiadała o troskach i wyzwaniach, z którymi mierzą się dzieci wychowywane często na ulicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 7 września parafia była się miejscem wyjątkowego spotkania z s. Jadwigą Stawaruk, Franciszkanką Misjonarką Maryi, która przybyła z odległej Amazonii. Jej wizyta miała szczególny cel: osobiste podziękowanie wspólnocie parafialnej za modlitwę i wsparcie duchowe, jakie przekazywano w jej intencji podczas Wielkiego Postu.

Świadectwo pracy misyjnej

Podczas Mszy św. s. Jadwiga dzieliła się świadectwem swojej pracy misyjnej w Brazylii, w jednym z najtrudniejszych i najbardziej fascynujących regionów świata. Opowiadała o codzienności mieszkańców Amazonii, której rytm wyznacza majestatyczna rzeka – źródło życia, pracy i spotkań. To właśnie łódź, często jedyny środek transportu, pozwala jej dotrzeć do rozsianych po dżungli wspólnot, gdzie ludzie czekają na wsparcie duchowe i ludzką obecność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Codzienne życie w Amazonii

Siostra Jadwiga z niezwykłą otwartością ukazywała realia codziennego życia w Amazonii. Wskazywała na troski i wyzwania, z którymi mierzą się dzieci wychowywane często na ulicy, narażone na brak bezpieczeństwa i miłości. Zwracała uwagę na młodzież, która może ulegać wpływom przestępczości i narkotyków, podkreślając rolę misjonarzy w budowaniu relacji, zaufania i dawania nadziei. Mówiła o nieustannej gotowości do pomocy, o stawaniu się dla innych światłem, które rozprasza mrok samotności i bezradności.

Wspólnota misyjna

Reklama

Siostra Jadwiga tworzy wspólnotę misyjną z 3 siostrami: z Polski, Korei oraz Indianką z Amazonii. Każda z nich wnosi do pracy misyjnej własne doświadczenia, spojrzenie i dar serca, budując mosty między kulturami i pokoleniami. W parafii, w której posługuje, pracuje również 2 księży pochodzących z Afryki, świadcząc o uniwersalnym wymiarze Kościoła i misji, która przekracza granice kontynentów.

Świadectwo życia i otwartości

Spotkanie z siostrą stało się inspirującym przesłaniem, że warto żyć dla innych, pomagać i nieść dobro, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Jej świadectwo otwartości, prostoty i gotowości do służby każdemu człowiekowi poruszyło serca zebranych, przypominając, że każdy może być misjonarzem: w rodzinie, pracy, sąsiedztwie, wszędzie tam, gdzie potrzeba obecności i wsparcia. Siostra Jadwiga podkreśliła, że misja w Amazonii to nie tylko nauczanie i opieka, lecz przede wszystkim budowanie wspólnoty, otwieranie się na drugiego człowieka i życie w duchu Ewangelii. Jej słowa pozostawiły trwały ślad w pamięci parafian, zachęcając do wdzięczności za dar modlitwy, zaangażowania i otwartości.

Podsumowanie

Niedzielne spotkanie z s. Jadwigą Stawaruk było żywą lekcją miłości, odwagi i wiary w moc dobra, które może zmieniać świat. Amazonia, choć oddalona geograficznie, stała się dzięki jej obecności bliska każdemu, kto zechciał posłuchać i otworzyć się na piękno misji, której istotą jest służba drugiemu człowiekowi. To przypomnienie, że nawet najdalsze zakątki ziemi są dostępne dla serca gotowego do działania i modlitwy.

2025-09-23 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dają serce i dom

Niedziela legnicka 10/2026, str. VI

[ TEMATY ]

Polkowice

Monika Poręba-Zadrożna/Niedziela

Warsztaty poprowadziła terapeutka Beata Bochnia

Warsztaty poprowadziła terapeutka Beata Bochnia

W parafii Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach odbył się pierwszy diecezjalny dzień skupienia dla rodzin zastępczych i adopcyjnych.

Przyjechało ponad 10 rodzin m.in. z Bolesławca, Legnicy, Polkowic i Sobina, aby pomodlić się, porozmawiać i po prostu pobyć razem. Były warsztaty o komunikacji, czas na refleksję, Msza św., a dla dzieci film, popcorn i dmuchaniec. Uczestnicy mówią wprost: takie spotkania są potrzebne i powinno być ich więcej.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa archidiecezji częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Rzym: czuwanie modlitewne w przeddzień wręczenia paliuszy

2026-06-25 16:17

[ TEMATY ]

Rzym

paliusz

Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych

W niedzielę, 28 czerwca w przeddzień uroczystości wręczenia paliuszy trzem polskim arcybiskupom-metropolitom odbędzie się czuwanie modlitewne - informuje Administrator Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie, ks. Tomasz Jarosz.

Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył arcybiskup metropolita łódzki, kard. Konrad Krajewski, a homilię wygłosi metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś. Natomiast adorację eucharystyczną od 19.00 do 20.00 poprowadzi arcybiskup metropolita katowicki, Andrzej Przybylski. Organizatorzy przewidują na zakończenie także spotkanie na dziedzińcu kościoła św. Stanisława.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję