Reklama

Niedziela Rzeszowska

Czekali wiele lat

Na dzień konsekracji parafialnego kościoła wierni z Błędowej Zgłobieńskiej, niewielkiej parafii w dekanacie Rzeszów – Zachód, czekali wiele lat.

Niedziela rzeszowska 38/2025, str. I

[ TEMATY ]

Diecezja rzeszowska

Ks. Jakub Oczkowicz

Procesja z darami

Procesja z darami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzięki Bożej pomocy, pracy duszpasterzy, wierze i wytrwałości parafian, 31 sierpnia br. wspólnota parafialna mogła cieszyć się i dziękować Bogu za dar, jakim jest konsekracja ich świątyni – kościoła św. Wojciecha Biskupa i Męczennika.

Liturgii konsekracji, która rozpoczęła się przed głównym wejściem do świątyni, przewodniczył bp Jan Wątroba, a w koncelebrze uczestniczyło 20 księży, w tym m.in. duchowni z dekanatu Rzeszów – Zachód. Po wprowadzeniu wiernych do świątyni przez biskupa rzeszowskiego proboszcz parafii ks. Stanisław Szeliga powitał zebranych i wprowadził w uroczystość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. Zaznaczył m.in., że obrzęd poświęcenia kościoła ma wyjątkowy i niepowtarzalny charakter, a przy tym obfituje w znaki i słowa o głębokim znaczeniu. Ta uroczystość jest okazją do wyrażenia Bogu wdzięczności za dar świątyni i dar wiary, bez których wspólnota Kościoła nie mogłaby istnieć. Wzniesiona budowla jest świadectwem wiary ludzi, którzy pragnęli stworzyć miejsce spotkania człowieka z Bogiem. Kaznodzieja podkreślił, że nie byłoby żadnego kościoła, gdyby nie głębokie pragnienie i gorąca wiara w sercach ludzi, którzy z oddaniem zaangażowali się w jego powstanie. Wskazał też na przykład bł. Rodziny Ulmów, która w sposób autentyczny realizowała wezwanie do świętości i poważnie traktowała Ewangelię, a szczególnie przykazanie miłości. Ich życie i męczeństwo stały się świadectwem, że można na co dzień żyć wiarą i ofiarować siebie dla innych. Hierarcha zwrócił uwagę, że wprowadzone relikwie błogosławionych męczenników z Markowej, a także ich patronat nad miejscową szkołą będą umacniać wspólnotę i pomagać młodemu pokoleniu wzrastać w wierze, kształtować serca otwarte na Boga i wrażliwe na potrzeby bliźnich.

Po Litanii do Wszystkich Świętych i złożeniu relikwii bł. Rodziny Ulmów w ołtarzu bp Wątroba odmówił modlitwę poświęcenia. Następnie Krzyżmem świętym zostały namaszczone ołtarz i ściany kościoła. Biskup dokonał okadzenia ołtarza. Po zakończeniu obrzędów poświęcony ołtarz przykryto obrusem, ustawiono dekoracje kwiatowe i świece. Następnie, po słowach biskupa: „Niech w Kościele jaśnieje światło Chrystusa, aby wszystkie ludy osiągnęły zbawienie”, proboszcz zapalił wszystkie świece, a w świątyni włączono oświetlenie.

Bezpośrednio po obrzędzie Komunii św. przedstawiciele parafii podziękowali bp. Janowi Wątrobie za konsekrację kościoła, wyrażając wdzięczność, zapewniając o codziennej modlitwie i obiecując pamięć w intencjach parafialnej wspólnoty. Na zakończenie Mszy św. ksiądz proboszcz podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystości poświęcenia kościoła i ołtarza.

Więcej o historii parafii na str. IV

2025-09-16 16:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrażliwi i solidarni

Niedziela rzeszowska 10/2023, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

Diecezja rzeszowska

Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Rzeszowska Caritas od pierwszych dni wojny pomaga uchodźcom

Rzeszowska Caritas od pierwszych dni wojny pomaga uchodźcom

Rok pomocy rzeszowskiej Caritas ofiarom wojny na Ukrainie można mierzyć m.in. setkami miejsc noclegowych i tysiącami ton transportów wysłanych na Ukrainę.

W siedzibie Caritas Diecezji Rzeszowskiej odbyła się konferencja prasowa podsumowująca rok pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. Gośćmi konferencji byli Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki i bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej. Konferencję zorganizował ks. Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Kazachstan: Z pożaru kościoła ocalało jedynie drewniane tabernakulum i krzyż!

2026-06-25 09:18

[ TEMATY ]

Kazachstan

Mat.prasowy

Uratowany krzyż

Uratowany krzyż

W pożarze trwającym kilka dni spłonęło wszystko poza drewnianym tabernakulum i krzyżem. Ks. Łukasz Chłopek, misjonarz w Kazachstanie, odczytał to jako znak i postanowił odbudować kościół w formie… jurty.

Dariusz Dudek: W nocy z wtorku na środę, 7 maja 2025 roku, o godzinie 23:53 rozdzwonił się Twój telefon. Usłyszałeś cztery słowa: „pali się nasz kościół”. Co czułeś?
CZYTAJ DALEJ

Nie wiesz co robić w wakacje? Zobacz, gdzie i jak będzie się bawić młodzież katolicka

Blisko 120 tys. młodych weźmie udział w wydarzeniach ewangelizacyjnych, nie liczących tych, którzy pójdą na pielgrzymki - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. W czasie wakacji odbędą się m.in. Jezuickie Dni Młodzieży, Paradiso czy Festiwal Życia w Kokotku.

W okresie wakacyjnym duszpasterstwa diecezjalne i zakonne przygotowały dla młodych szereg propozycji w różnych częściach kraju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję