Reklama

Aspekty

Zapisy trwają

Dzięki zajęciom prowadzonym w Instytucie do naszych parafii dociera cały zastęp ludzi, którzy chętnie korzystają z nabytych kompetencji i swoim zaangażowaniem wpływają na życie liturgiczne całej wspólnoty – mówi ks. dr Piotr Bartoszek.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 37/2025, str. I

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Maciej Krawcewicz

Ks. dr Piotr Bartoszek

Ks. dr Piotr Bartoszek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kamil Krasowski: Z końcem sierpnia w ofercie Instytutu Filozoficzno--Teologicznego w Zielonej Górze pojawiły się nowe kierunki kształcenia w ramach Studium Liturgicznego diecezji. Jak wyglądają te nowe propozycje?

Ks. dr Piotr Bartoszek: Studium liturgiczne rozwija się bardzo prężnie, nie brakuje chętnych na kierunki, które mamy już w ofercie od jakiegoś czasu. Stałym zainteresowaniem cieszą się kursy dla ceremoniarzy i precentorek oraz animatorów parafialnych zespołów liturgicznych. To właśnie absolwenci tych kierunków wyrażali zainteresowanie dalszym studiowaniem liturgii. Głównie z myślą o nich zostały utworzone kolejne propozycje formacyjne dotyczące teologii liturgii. Ponadto, w tym roku rusza kolejna edycja przygotowania do posługi akolity, lektora i nadzwyczajnego szafarza Komunii św. Warto już teraz zainteresować się tymi propozycjami.

Do kogo są adresowane?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kobietom proponujemy przygotowanie do funkcji precentorek, mężczyzn zaś zapraszamy na kursy dla ceremoniarzy, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. i akolitów. Natomiast studium dla lektorów oraz teologia liturgii to propozycje skierowane zarówno do kobiet jak i do mężczyzn.

Jakie dają możliwości i co daje ich ukończenie?

Reklama

Głównym atutem formacji oferowanej w ramach studium liturgicznego jest głębsze zrozumienie samej liturgii, a przez to też pełniejsze i świadome zaangażowanie w jej celebrację. Dzięki zajęciom prowadzonym w Instytucie do parafii dociera cały zastęp ludzi, którzy chętnie korzystają z nabytych kompetencji i swoim zaangażowaniem wpływają na życie liturgiczne całej wspólnoty.

Jak będzie wyglądała formacja i kto będzie ją prowadził?

W zależności od kierunku, formacja trwa od 2 do 4 semestrów. Całość koordynuje ks. Bartosz Warwarko, a szczegóły co do programu można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Zupełną nowością jest dwuletnie Studium Wiary. Co to za propozycja i do kogo jest skierowana?

Studium Wiary to propozycja dla tych, których wiara intryguje i dlatego właśnie chcą ją zgłębiać. To zestaw mini-kursów tematycznych, poruszających zagadnienia wiary „w dialogu z pytaniami współczesnych kobiet i mężczyzn”. Zależy nam przede wszystkim na aktualności problematyki, dlatego rezygnujemy z tytułów odwołujących się do klasycznych dyscyplin teologicznych (których nazwy, np. pneumatologia, teologia moralna szczegółowa, itp., niewiele mówią dzisiejszym odbiorcom), by podejść do zagadnień problemowych, pomagających odczytywać treści wiary we współczesnym kontekście. Przykładowe tytuły kursów, które pojawia się w ramach tego studium w tym roku to: „nie WARTO się żenić” – małe studium wielkich spraw małżeńskich; „Mówimy «Kościół» a myślimy «świeccy»”? Czy „Potrzebujemy nowej teologii laikatu”; „Jak się rozwijał pierwotny Kościół”; „Współczesne wyzwania w bioetyce”; „Eucharystia, relikwie, pobożność – rozmawiamy o liturgii”. To tak, by uchylić rąbka tajemnicy. Zależy nam również na przystępnej formie, dlatego zajęcia będą się odbywały hybrydowo (stacjonarnie i online). Całe studium będzie trwało 2 lata (choć warto wziąć udział choćby w jednym). Pierwszy rok będzie miał charakter wykładowy, skupiający się na formacji chrześcijańskiej, drugi – warsztatowy, w poszczególnych specjalizacjach (można je będzie wybrać na koniec pierwszego roku; będzie też możliwość zmiany kierunku lub – w zależności od sytuacji – indywidualny tok studium). Tą drogą chcemy dotrzeć do przyszłych katechistów parafialnych, animatorów oraz liderów grup i wspólnot. Współpracujemy na tym polu ze Studium Liturgicznym oraz Studium nad Małżeństwem i Rodziną. Zapisy już trwają i zgłoszeń nie brakuje. Zachęcamy, by z tym nie zwlekać – pierwszy nabór trwa do końca września.

Ks. dr Piotr Bartoszek, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze

2025-09-09 14:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Ryszard Mulawa

[ TEMATY ]

nekrolog

Zielona Góra

ks. Rafał Witkowski

śp. ks. Ryszard Mulawa

śp. ks. Ryszard Mulawa

23 września 2024 zmarł ks. Ryszard Mulawa, wieloletni proboszcz w Miłakowie.

Z nadzieją Zmartwychwstania informujemy, że w 67. roku życia i w 40. roku kapłaństwa odszedł do wieczności ks. Ryszard Mulawa, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Urodził się 6 kwietnia 1958 r. w Nowej Soli. Został ochrzczony 20 kwietnia 1958 r. w kościele pw. św. Antoniego w Nowej Soli.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: konsystorz z zachowaniem poufności

2026-06-24 10:08

[ TEMATY ]

konsystorz

Vatican Media

W oświadczeniu opublikowanym 22 czerwca Watykan przedstawił szczegółowy program konsystorza, który odbędzie się w dniach 26-27 czerwca. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że kardynałowie uczestniczący w obradach zostali zobowiązani do zachowania ścisłej poufności oraz powstrzymania się od kontaktów z mediami podczas posiedzeń, aby - jak podkreślono - „zachować atmosferę braterskiego dialogu”.

Podczas pierwszego nadzwyczajnego konsystorza pontyfikatu Leona papieskie przemówienia publikowano dopiero po ich wygłoszeniu. Rozważania poprzedzające dyskusje dotyczące synodalności i ewangelizacji, a także dwa wystąpienia poświęcone liturgii i reformie Kurii Rzymskiej - tematom, które ostatecznie nie zostały podjęte - nie zostały oficjalnie opublikowane, choć później wyciekły do mediów.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów w diecezji bielsko-żywieckiej

2026-06-24 15:49

[ TEMATY ]

dekrety

zmiany kapłanów

Monika Jaworska

Jak co roku część księży z diecezji bielsko-żywieckiej rozpocznie posługę w nowych wspólnotach parafialnych i podejmie nowe zadania. Poniżej publikujemy wykaz tegorocznych nominacji i zmian ogłoszonych przez kurię diecezjalną.Księża przechodzący na emeryturę
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję