Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Uroczystości w Dolinach

W sobotę, 30 sierpnia w Dolinach k. Cieszanowa odbyły się dożynki gminno-parafialne połączone z odpustem MB Częstochowskiej i obchodami 100-lecia kaplicy.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 37/2025, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

Arch. ks. Stanisława Solilaka

Poświęcenie wieńców dożynkowych

Poświęcenie wieńców dożynkowych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystościom przewodził bp Marian Buczek – rodak cieszanowski. O godz. 14 celebrował on uroczystą Mszę św. Starostami dożynkowymi byli Edward Sperczyński i Bożena Wójcik z Dolin. Obecni byli również: burmistrz MiG Cieszanów – Zdzisław Zadworny, starosta lubaczowski – Barbara Broź, przedstawiciele zaprzyjaźnionej gminy partnerskiej z Węgier, członkowie Rady Gminy, sołtysi oraz kilkanaście delegacji z wieńcami. Proboszcz witając gości przedstawił krótko historię Dolin i kaplicy.

Doliny to niewielka miejscowość licząca kilkanaście rodzin, kiedyś przysiółek Żukowa i Kowalówki, a od 2024 r. samodzielne sołectwo. Tutaj w okresie zaboru austriackiego stacjonował pułk huzarów węgierskich. Mieściły się także budynki koszar, strzelnicy, a nawet poczty. W 1915 r. stacjonowała tu artyleria rosyjska. Podczas II wojny światowej, w wyniku wyznaczenia linii demarkacyjnej między Niemcami a ZSRR, miejscowość znalazła się pod okupacją niemiecką. W czerwcu 1943 r. Niemcy wysiedlili większość mieszkańców Dolin przewożąc ich do obozów. Część z nich zginęła, a inni zostali wysłani na przymusowe roboty do Niemiec. 30 kwietnia 1944 r. miejscowość została spalona przez Ukraińców z UPA. 2 maja 1945 r. Doliny były miejscem spotkania członków UPA z przedstawicielami polskiej DSZ. Rozmowy poskutkowały osiągnięciem lokalnego zawieszenia broni na terenie powiatu lubaczowskiego i powiatów sąsiednich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Budowę kaplicy rozpoczął ks. Czesław Masny, ówczesny proboszcz cieszanowski, aby uczcić święcenia kapłańskie ks. Józefa Kłosa z Folwarków. Prace budowlane trwały 2 lata. Użyto do tego cegieł z istniejących wcześniej w miejscowości koszar. Po II wojnie światowej tenże ks. Józef Kłos wygnany ze Lwowa pracował w rodzinnej parafii. Przeprowadził remont kaplicy: dobudowano zakrystię, położono posadzkę, lamperie oraz założono w niej instalację elektryczną. Kolejne większe prace były podejmowane przez ks. kan. Stanisława Mizaka, tj.: nowe okna, ławki, elewacja zewnętrzna, ogrodzenie. W 2017 r. na frontowej ścianie umieszczono tablicę upamiętniająca mieszkańców Dolin, którzy zostali wysiedleni przez Niemców w czerwcu 1943 r.

W ramach przygotowań do stulecia poświęcenia kaplicy, rok temu pomalowano wnętrze budynku, powstała nowa nastawa ołtarzowa z nowym obrazem Pani Jasnogórskiej, zainstalowano tabernakulum, wybudowano chodniki, zakupiono nowe paramenty liturgiczne. W każdą niedziele i święta odprawiana jest tutaj Msza św. o godz. 10.15.

Po homilii biskup wraz z proboszczem poświęcili wieńce dożynkowe. W darach ofiarnych parafianie przynieśli m.in. monstrancję, którą ufundowali na 100-lecie kaplicy oraz inne paramenty liturgiczne. Wystąpiła cieszanowska orkiestra dęta. Kaplica mogła pomieścić tyko 30 osób, a inni uczestnicy, dzięki słonecznej pogodzie, stali na zewnątrz. Po Mszy św. korowód dożynkowy przemaszerował na plac za kaplicą, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

2025-09-09 14:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polskie dożynki

Okres żniw i prac rolnych dobiega końca. Tradycyjnie ten gorący dla rolników czas kończą dożynki. Święto plonów to ludowa uroczystość połączona z obrzędami dziękczynnymi. Na polskiej wsi dożynki rozpoczynają się zazwyczaj uroczystą Mszą św. dziękczynną za rolników, a zwłaszcza za ich trud i ciężką pracę na roli. Ludzie wsi dziękują Bogu za plony i proszą o jeszcze lepsze w kolejnych latach. Dożynkom towarzyszą także przeróżne zwyczaje. Po żniwach np. na jakiś czas pozostawia się na pustym już polu ostatnią kępę zboża dla ciągłości urodzaju. Następnie ścina się ją i wręcza najlepszym żniwiarkom, które plotą z niej wieniec. Obchody święta plonów rozpoczynają się wiciem wieńca z pozostawionych na polu zbóż. Wieńce te zazwyczaj mają kształt korony, krzyża, koła lub hostii. W przeszłości umieszczano w nich także żywe (a z czasem sztuczne) koguty, kaczęta lub małe gąski, które miały zapewniać piękny i zdrowy przychówek gospodarski. Wieniec niesie się do poświęcenia do świątyni. Po Mszy św. korowód uczestników niosących wieńce i chleby dożynkowe przechodzi na plac, na którym odbywa się oficjalna część uroczystości z przekazaniem wieńców oraz tzw. Misterium Chleba. Starosta i starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów gospodarzowi dożynek. Następnie już w mniej oficjalnej formie odbywają się różnego rodzaju konkursy, występy zespołów ludowych, a także wszelkiej maści konkurencje sportowe. To największe tradycyjne święto okresu letnio-jesiennych zbiorów urządzane jest zazwyczaj - w niedzielę. Stanowi ono relikt dawnych zwyczajów i ma zapewnić urodzaj na przyszły rok.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

ks. Karol Borkowski – wikariusz parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej,
CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Przyjaźń w jedności

2026-06-21 21:22

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Bielawa

mlodzież

ks. Aksel Mizera

#wjedności

Archiwum wspólnoty: Młodzi Świdniccy

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie młodzieży i służby liturgicznej z cyklu #wjedności zgromadziło w Bielawie uczestników z różnych części diecezji. Tym razem motywem przewodnim była przyjaźń – ta między ludźmi i ta najważniejsza, z Bogiem.

Czwarte i zarazem finałowe spotkanie #wjedności odbyło się w piątek 19 czerwca w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Po wcześniejszych wydarzeniach w Świdnicy, Wałbrzychu i Kłodzku młodzież ponownie spotkała się na wspólnej modlitwie, konferencji i integracji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję