Reklama

Głos z Torunia

Duchowi przewodnicy

Jubileusz katechetów to okazja do refleksji nad ich misją w szkołach. W świecie pełnym wyzwań i rosnącej laicyzacji lekcje religii stają się nie tylko nauką, ale i świadectwem wiary, które pomagają młodym szukać sensu i wartości.

Niedziela toruńska 37/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Toruń

Agata Pawluk

Katecheci są potrzebni młodemu pokoleniu

Katecheci są potrzebni młodemu pokoleniu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu 28 sierpnia spotkali się katecheci, aby w roku łaski świętować swój jubileusz. Spotkanie rozpoczęło się od konferencji, którą wygłosił ks. kan. Dariusz Kotecki, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Centralnym punktem wydarzenia była Eucharystia w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Arkadiusz Okroj. W modlitwie uczestniczył również bp Józef Szamocki, obchodzący w tym roku 25-lecie sakry biskupiej. Wdzięczni za jego obecność i wsparcie nauczyciele dołączyli do Apostolatu Margaretka, podejmując modlitwę w intencji Księdza Biskupa.

Być jak Jezus

W homilii biskup Arkadiusz nawiązał do Ewangelii z dnia. Dodał, że Kościół potrzebuje tych, którzy starają się naśladować Dobrego Pasterza. – Jesteście dziś bardziej potrzebni niż kiedykolwiek. W świecie zamętu ludzie pogubieni potrzebują kogoś, kto nie będzie tylko liczył i kalkulował, ale będzie traktował, to, co robi, jako misję, w której się realizuje. W trudnych czasach macie troszczyć się o integralność środowiska, które będzie się coraz bardziej gubiło, które nie wie, jak bardzo was potrzebuje – mówił biskup Arkadiusz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Strażnicy wiary

Reklama

Ksiądz Biskup, odnosząc się do misji katechetów, wskazał na ich szczególną odpowiedzialność za młodych, którym towarzyszą w odkrywaniu wiary. – Niech wiedzą, że w szkołach, w Kościele czekają osoby, które pokazują, jak żyć. Piękne jest to, kiedy nauczyciel nie tylko naucza, ale jest także świadkiem, że można być człowiekiem przyzwoitym, twórczym, dla którego duchowość jest ważna. To wy troszczycie się o pokarm zdrowej nauki – zaznaczył biskup Okroj. Następnie dodał, że katecheci pragną naśladować Dobrego Pasterza, ponieważ zależy im na powierzonych sercach. – Znacie tych ludzi, wiecie, jakie są ich rodziny, jak bardzo są pogubieni. Jesteście dla nich największą szansą, aby doświadczyli tego, co może zrodzić w nich żywą wiarę. Jesteście wychowawcami, bo kształtujecie postawy tych, którzy zostali wam powierzeni. Macie dobre oczy i widzicie to, co schowane – predyspozycje ucznia, które można zamienić w charyzmat. Stwarzacie warunki, by w nowej sytuacji ludzie uwierzyli, że można wrócić do Kościoła – tłumaczył Ksiądz Biskup. Zachęcał nauczycieli do wytrwałości, przypominając, że ich posługa ma ogromne znaczenie. – Wielu dzięki waszym wysiłkom zostanie wyrywanych z paszczy groźnych ideologii, odbuduje na nowo to, co obróciło się w gruzy, przypomni sobie, że w centrum ma być życie duchowe. Nie zrażajcie się niepowodzeniami. Róbcie dalej swoje i miejcie nadzieję, że dzieci, które odchodzą, powrócą do Kościoła, który nie przestał być dla nich przyjacielem – zakończył Pasterz.

Oddani młodym

Po Mszy św. bp Arkadiusz Okroj wręczył medale „Zasłużony dla Diecezji Toruńskiej”. Jest to nagroda dla osób, które w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju diecezji. Otrzymały ją: dr Hanna Kinal, Beata Girzyńska, Danuta Włoczewska, Gabriela Rumińska, Teresa Węglikowska-Chachuła, Wojciech Dembek.

Ksiądz Biskup wręczył również listy gratulacyjne katechetom obchodzącym jubileusz 30-lecia pracy, a także tym, którzy zakończyli posługę i przeszli na emeryturę.

Na zakończenie uczestnicy zostali zaproszeni na koncert zespołu Sunrise.

2025-09-09 14:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W trosce o pokój

[ TEMATY ]

kardynał

szkoła

Toruń

Katarzyna Cegielska

Na początku kwietnia przebywał w Polsce ks. kard. Tarcisio Bertone, który odwiedził między innymi również Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

5 kwietnia ks. kard. Tarcisio Bertone wygłosił w WSKSiM prelekcję dotyczącą wkładu Stolicy Świętej w budowanie pokoju i sprawiedliwości na świecie, odwołując się do swojego wieloletniego doświadczenia u boku trzech wielkich papieży. - Przywożę z Rzymu pozdrowienia papieża Franciszka i także pozdrowienia, błogosławieństwo i modlitwę papieża emeryta Benedykta XVI. Na dwóch skrzydłach Kościoła, papieża Franciszka z jego wigorem i papieża Benedykta, dzięki jego modlitwie, patrzymy na teraźniejszość i na przyszłość z ufnością - powitał zebranych studentów i gości emerytowany sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Już na pątników czas. Jasna Góra wkracza w letni sezon pielgrzymkowy

2026-06-24 15:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymki

Karol Porwich/Niedziela

Gdzieś niesie się śpiew „Czarnej Madonny”, w innym miejscu słychać „ślonską godkę”, w słońcu błyszczą szprychy rowerów. To znak, że lato na Jasnej Górze, a wraz z nim sezon pielgrzymkowy, już się rozpoczyna.

O. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, który w imieniu paulinów wyszedł na powitanie pielgrzymów rowerowych z terenu swojej macierzystej diecezji radomskiej, przyznaje, że takie spotkania są radością dla obu stron. Jak mówi, jako paulin jest „do dyspozycji” pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję