Reklama

Niedziela Częstochowska

Otwartość prowadzi do Boga

W samym sercu Zawiercia, pośród murów tętniącego życiem miasta, stoi neogotycka bazylika mniejsza Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Niedziela częstochowska 37/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Zawiercie

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu/Facebook

Parafia organizuje liczne pielgrzymki

Parafia organizuje liczne pielgrzymki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Strzeliste wieże świątyni, z których jedna właśnie przechodzi remont, a drugą wkrótce czeka podobne wyzwanie, są znakiem nie tylko architektonicznego piękna, ale też nieustannej troski wspólnoty o swoje duchowe i materialne dziedzictwo. Świątynia, wzniesiona dzięki społecznemu zaangażowaniu mieszkańców, dziś jest nie tylko budowlą, ale też żywym domem, w którym wierni i duszpasterze doświadczają wspólnoty.

Nieustannie w drodze

Historia parafii sięga 1903 r. Od momentu konsekracji świątynia była miejscem modlitwy i budowania wiary, przetrwała wojny, okupację i trudne lata powojenne, a dzisiaj kształtuje życie duchowe kolejnych pokoleń. Proboszcz – ks. prał. Jan Niziołek podkreśla, że parafia nieustannie jest w drodze. – Organizujemy rozmaite pielgrzymki, zarówno do polskich, jak i zagranicznych sanktuariów. Dbamy o to, aby w parafii, obok przestrzeni modlitewnej, odbywały się też wydarzenia kulturalne. Ostatnio z okazji rocznicy Cudu nad Wisłą mieliśmy koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a wcześniej – kolędowanie z Eleni. To wszystko pozwala ożywiać ludzi – zauważa kustosz tego miejsca. Pod czujnym okiem proboszcza w ostatnich latach świątynia odzyskuje dawny blask, m.in. odnowiono wnętrze, naprawiono witraże, a także udostępniono podjazd dla osób z niepełnosprawnościami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Służba

Reklama

Parafia to jednak nie kamień i cegła, ale ludzie, którzy tworzą wspólnotę. Dzięki codziennej życzliwości i naturalnym relacjom między duszpasterzami i parafianami naprawdę widać, jak Bóg posługuje się ludźmi, aby budować wspaniałe miejsce na mapie miasta. W tej parafii bowiem życie duchowe i codzienność przenikają się naturalnie. Łukasz Lemiecha, zaangażowany w Liturgiczną Służbę Ołtarza oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, przyznaje: – Myślę, że wszystko, co robię w parafii, można przypisać słowu „służba”. Od posługi przy ołtarzu po pomoc przy pielgrzymkach czy budowie grobu Pańskiego i stajenki betlejemskiej – parafia jest dla mnie domem, w którym z radością wypełniam różne zadania.

Proste decyzje

Wieloletnia posługa Jerzego Słuszniaka, kościelnego, pełniącego tę funkcję od 1971 r., doskonale pokazuje, że oddanie dla parafii rodzi się z prostych decyzji. – Zaczynałem jako elektryk i członek asysty, a po śmierci poprzedniego kościelnego miałem zastępować go tylko na chwilę. Do dziś jestem, bo nikt się nie znalazł – wyjaśnia. Doświadczenie p. Jerzego jest symbolem wierności i trwałości, które kształtują nowe pokolenia parafian.

Asia Czech-Wybodeł wspomina, że kiedy jej córka skończyła cztery lata, przyprowadzała ją na próby scholi. Dziś dziewczyna, mając 13 lat, przychodzi do świątyni już sama. – Nie wyobrażamy sobie niedzieli i świąt poza parafią. Fantastyczni księża angażują się w życie duchowe i naszą codzienność, choćby organizując wspólne grille, które budują więzi między ludźmi – zauważa parafianka.

Dla ludzi w różnym wieku

Od lat parafia wspiera też duchowy rozwój starszych i doświadczonych wiernych. Zofia Mazur, prowadząca Rycerstwo Niepokalanej, zaangażowana także w Żywy Różaniec, mówi: – W tej parafii znajduję dużo ciepła, a przede wszystkim doświadczam Boga. Ta wspólna modlitwa, bycie razem przy Nim i drugim człowieku to jest coś najpiękniejszego. Wiem, że parafia to my, wierni, księża. Parafia to też ja – dodaje z uśmiechem.

Reklama

Duszpasterze dbają o różnorodność posługi. Ksiądz Sebastian Woźniak prowadzi scholę i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, ks. Mateusz Golis troszczy się o ministrantów i prowadzi krąg biblijny, a emerytowany już ks. Kazimierz Bednarski gorliwie służy w konfesjonale. W centrum życia duchowego parafii pozostaje kaplica wieczystej adoracji, w której w każdym momencie dnia ktoś czuwa przy Najświętszym Sakramencie. Wierni mają też możliwość wsparcia najbiedniejszych przez działającą w parafii Kuchnię św. Antoniego, która każdego dnia wydaje kilkadziesiąt posiłków najbardziej potrzebującym. Wszystkie te inicjatywy sprawiają, że wspólnota parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła jest dynamiczna i otwarta na ludzi w różnym wieku.

Nabożeństwo misyjne

W Roku Jubileuszowym bazylika staje się szczególnie ważnym miejscem na mapie naszej archidiecezji – można tu uzyskać odpust zupełny, co dodatkowo przyciąga wiernych pragnących pogłębić swoje życie duchowe. A już na 14 września proboszcz zaprasza do udziału w pięknym nabożeństwie misyjnym. Co nas czeka? – Modlitwa przy krzyżu, słowo Boże głoszone przez misjonarza, rozdanie wszystkim uczestnikom krzyży, poruszenie serca. Warto być w tę niedzielę z nami, aby rozpalić swoją wiarę na nowo – zachęca duszpasterz.

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu pokazuje, że wiara nie jest odległa, lecz obecna w codzienności, a duchowa i materialna troska o wspólnotę jest najlepszym dowodem, że Kościół może być miejscem, gdzie każdy człowiek odkrywa sens swojej drogi do Boga.

2025-09-09 14:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Katolik”, czyli wspólnota

– Bardzo cieszymy się z tego, że mamy kadrę, która udźwignęła odpowiedzialność integralnego rozwoju ucznia – powiedział Piotr Gawinek, dyrektor zawierciańskich szkół: Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które świętowało 30-lecie działalności, oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Jana Pawła II, która cieszyła się z jubileuszu 25-lecia.

Piotr Gawinek przyznał, że placówki były zawsze kameralne, co sprzyjało nawiązywaniu relacji uczeń-mistrz oraz uczeń-uczeń, nie tylko w kontekście edukacji, ale również przekazywania odpowiednich postaw i wartości. – W tak małym środowisku jest ono najskuteczniejsze. Przecież jedną trzecią swojego życia uczniowie spędzają w szkole, więc kontakt nauczyciela z uczniem jest bardzo duży – podkreślił dyrektor. Jak dodał, pedagodzy spotykają się z uczniami na lekcjach nie tylko po to, by przekazywać im wiedzę, ale żeby rozwijać wychowanków również w sferach: moralnej, społecznej, kulturowej i fizycznej.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Poruszające świadectwa wiary na Mundialu 2026

2026-06-22 15:42

[ TEMATY ]

świadectwo wiary

mundial 2026

wikipedia/ProtoplasmaKid

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Trwające od 11 czerwca Mistrzostwa Świata FIFA 2026, po raz pierwszy organizowane wspólnie przez Stany Zjednoczone, Kanadę i Meksyk, gromadzą miliardy widzów na całym świecie. Oprócz sportowych emocji turniej stał się także okazją do publicznego świadectwa wiary wielu zawodników. Portal EWTN News zwrócił uwagę na, jak dotąd, pięć szczególnie wymownych świadectw.

Przed pierwszym meczem Chorwacji z Anglią reprezentanci Kristijan Jakić i Igor Matanović opowiedzieli podczas konferencji prasowej o roli wiary w swoim życiu. “Wiara jest bardzo ważna w moim życiu. Kiedy modlę się do Boga, mam poczucie, że ktoś mnie słucha, a to daje mi ogromną siłę” - powiedział Matanović. Jakić podkreślił natomiast, że dla Chorwatów wiara wyznacza drogę życia: “Jesteśmy krajem katolickim i myślę, że wiara reprezentuje całą naszą drużynę narodową. Oznacza dla nas bardzo wiele”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję