Reklama

Niedziela Częstochowska

Otwartość prowadzi do Boga

W samym sercu Zawiercia, pośród murów tętniącego życiem miasta, stoi neogotycka bazylika mniejsza Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Niedziela częstochowska 37/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Zawiercie

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu/Facebook

Parafia organizuje liczne pielgrzymki

Parafia organizuje liczne pielgrzymki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Strzeliste wieże świątyni, z których jedna właśnie przechodzi remont, a drugą wkrótce czeka podobne wyzwanie, są znakiem nie tylko architektonicznego piękna, ale też nieustannej troski wspólnoty o swoje duchowe i materialne dziedzictwo. Świątynia, wzniesiona dzięki społecznemu zaangażowaniu mieszkańców, dziś jest nie tylko budowlą, ale też żywym domem, w którym wierni i duszpasterze doświadczają wspólnoty.

Nieustannie w drodze

Historia parafii sięga 1903 r. Od momentu konsekracji świątynia była miejscem modlitwy i budowania wiary, przetrwała wojny, okupację i trudne lata powojenne, a dzisiaj kształtuje życie duchowe kolejnych pokoleń. Proboszcz – ks. prał. Jan Niziołek podkreśla, że parafia nieustannie jest w drodze. – Organizujemy rozmaite pielgrzymki, zarówno do polskich, jak i zagranicznych sanktuariów. Dbamy o to, aby w parafii, obok przestrzeni modlitewnej, odbywały się też wydarzenia kulturalne. Ostatnio z okazji rocznicy Cudu nad Wisłą mieliśmy koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a wcześniej – kolędowanie z Eleni. To wszystko pozwala ożywiać ludzi – zauważa kustosz tego miejsca. Pod czujnym okiem proboszcza w ostatnich latach świątynia odzyskuje dawny blask, m.in. odnowiono wnętrze, naprawiono witraże, a także udostępniono podjazd dla osób z niepełnosprawnościami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Służba

Reklama

Parafia to jednak nie kamień i cegła, ale ludzie, którzy tworzą wspólnotę. Dzięki codziennej życzliwości i naturalnym relacjom między duszpasterzami i parafianami naprawdę widać, jak Bóg posługuje się ludźmi, aby budować wspaniałe miejsce na mapie miasta. W tej parafii bowiem życie duchowe i codzienność przenikają się naturalnie. Łukasz Lemiecha, zaangażowany w Liturgiczną Służbę Ołtarza oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, przyznaje: – Myślę, że wszystko, co robię w parafii, można przypisać słowu „służba”. Od posługi przy ołtarzu po pomoc przy pielgrzymkach czy budowie grobu Pańskiego i stajenki betlejemskiej – parafia jest dla mnie domem, w którym z radością wypełniam różne zadania.

Proste decyzje

Wieloletnia posługa Jerzego Słuszniaka, kościelnego, pełniącego tę funkcję od 1971 r., doskonale pokazuje, że oddanie dla parafii rodzi się z prostych decyzji. – Zaczynałem jako elektryk i członek asysty, a po śmierci poprzedniego kościelnego miałem zastępować go tylko na chwilę. Do dziś jestem, bo nikt się nie znalazł – wyjaśnia. Doświadczenie p. Jerzego jest symbolem wierności i trwałości, które kształtują nowe pokolenia parafian.

Asia Czech-Wybodeł wspomina, że kiedy jej córka skończyła cztery lata, przyprowadzała ją na próby scholi. Dziś dziewczyna, mając 13 lat, przychodzi do świątyni już sama. – Nie wyobrażamy sobie niedzieli i świąt poza parafią. Fantastyczni księża angażują się w życie duchowe i naszą codzienność, choćby organizując wspólne grille, które budują więzi między ludźmi – zauważa parafianka.

Dla ludzi w różnym wieku

Od lat parafia wspiera też duchowy rozwój starszych i doświadczonych wiernych. Zofia Mazur, prowadząca Rycerstwo Niepokalanej, zaangażowana także w Żywy Różaniec, mówi: – W tej parafii znajduję dużo ciepła, a przede wszystkim doświadczam Boga. Ta wspólna modlitwa, bycie razem przy Nim i drugim człowieku to jest coś najpiękniejszego. Wiem, że parafia to my, wierni, księża. Parafia to też ja – dodaje z uśmiechem.

Reklama

Duszpasterze dbają o różnorodność posługi. Ksiądz Sebastian Woźniak prowadzi scholę i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, ks. Mateusz Golis troszczy się o ministrantów i prowadzi krąg biblijny, a emerytowany już ks. Kazimierz Bednarski gorliwie służy w konfesjonale. W centrum życia duchowego parafii pozostaje kaplica wieczystej adoracji, w której w każdym momencie dnia ktoś czuwa przy Najświętszym Sakramencie. Wierni mają też możliwość wsparcia najbiedniejszych przez działającą w parafii Kuchnię św. Antoniego, która każdego dnia wydaje kilkadziesiąt posiłków najbardziej potrzebującym. Wszystkie te inicjatywy sprawiają, że wspólnota parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła jest dynamiczna i otwarta na ludzi w różnym wieku.

Nabożeństwo misyjne

W Roku Jubileuszowym bazylika staje się szczególnie ważnym miejscem na mapie naszej archidiecezji – można tu uzyskać odpust zupełny, co dodatkowo przyciąga wiernych pragnących pogłębić swoje życie duchowe. A już na 14 września proboszcz zaprasza do udziału w pięknym nabożeństwie misyjnym. Co nas czeka? – Modlitwa przy krzyżu, słowo Boże głoszone przez misjonarza, rozdanie wszystkim uczestnikom krzyży, poruszenie serca. Warto być w tę niedzielę z nami, aby rozpalić swoją wiarę na nowo – zachęca duszpasterz.

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu pokazuje, że wiara nie jest odległa, lecz obecna w codzienności, a duchowa i materialna troska o wspólnotę jest najlepszym dowodem, że Kościół może być miejscem, gdzie każdy człowiek odkrywa sens swojej drogi do Boga.

2025-09-09 14:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia, która wychowuje

Niedziela częstochowska 44/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Zawiercie

Archiwum parafii NMP Królowej Polski w Zawierciu

Tu serca biją w jednym rytmie

Tu serca biją w jednym rytmie

Matka Boża ma swoje miejsce nie tylko na Jasnej Górze, ale również m.in. w Zawierciu, w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. To właśnie w niej bije rytm wspólnoty, która nie tylko modli się, ale też żyje razem.

W życiu każdego człowieka potrzebna jest wspólnota. Dla wierzących ważna jest wspólnota, która tworzy parafię. Odczuwam tę bliskość z moimi parafianami i wiem, że dla nich te nasze relacje są ważne – mówi ks. Jacek Reczek, proboszcz. W jego głosie słychać przekonanie, że to właśnie ludzkie więzi są gruntem, na którym rozkwita prawdziwe życie duchowe. – Ludzie muszą czuć się przyjaźnie, dobrze w parafii, aby chętnie do niej przychodzili – dodaje duszpasterz. I właśnie ta przyjaźń staje się tu znakiem rozpoznawczym.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję