Reklama

Niedziela Sandomierska

Chrystus źródłem siły

Cieszę się, że możemy być dzisiaj razem i dziękuję za wszystko, co robicie dla diecezji, dziękuję za wasze zaangażowanie w parafiach – powiedział bp Krzyszysztof Nitkiewicz.

Niedziela sandomierska 36/2025, str. I

[ TEMATY ]

Bogoria

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele z całej diecezji

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele z całej diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii odbyło się jubileuszowe spotkanie grup modlitewnych, ruchów i stowarzyszeń.

Uroczystość rozpoczęła się od konferencji wygłoszonej przez ks. dr. Pawła Koleśnikowicza, który w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie codziennej, osobistej więzi z Bogiem. Zwracał uwagę, że modlitwa nie powinna być jedynie dodatkiem do życia, ale jego źródłem i siłą, która kształtuje nasze myśli, decyzje i relacje. Zachęcał, by znaleźć każdego dnia czas na spotkanie z Chrystusem, bo to właśnie w ciszy i skupieniu człowiek uczy się rozeznawać wolę Bożą i czerpać duchową moc potrzebną do codziennych obowiązków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po konferencji odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której uczestnicy mogli powierzyć Bogu swoje intencje oraz modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Eucharystię pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza koncelebrowali kapłani odpowiedzialni za ruchy i stowarzyszenia w diecezji, na czele z ks. kan. Lesławem Biłasem, kustoszem sanktuarium.

W homilii bp Nitkiewicz przypomniał, że wszyscy ochrzczeni są braćmi i siostrami, a pełnione funkcje w Kościele mają być formą służby. Wzorem takiej postawy jest Maryja, która mimo swojej godności zawsze stawiała na pierwszym miejscu dobro innych.

Reklama

– Braterstwo wypływające z jednej wiary, zrodzone przez jeden chrzest i widoczne, wręcz namacalne we wspólnocie jednego Kościoła jest cechą, która powinna charakteryzować nas wszystkich. Jesteśmy siostrami i braćmi bez względu na wiek, status, czy pełnione funkcje, które określają jedynie formę służenia sobie nawzajem, zgodnie z wezwaniem Chrystusa: „Największy z was niech będzie waszym sługą”. W ten sposób postępowała Matka Boża i Gospodyni tego bogoryjskiego sanktuarium. Maryja jest drugą po Chrystusie w porządku godności i świętości, ale nigdy nie uzurpowała sobie pierwszoplanowej roli. Nie wiem przy którym stole siedziała podczas wesela w Kanie Galilejskiej, ale myślę, że nie przykładała do tego żadnego znaczenia. Interesowało Ją jedynie szczęście nowożeńców i honor ich rodzin, dlatego wyprosiła u Jezusa cud przemiany wody w wino – mówił kaznodzieja.

W dalszej części homilii biskup podkreślił: – Szukasz czegoś nadzwyczajnego? Czegoś na twoją miarę? Jakiś nadzwyczajnych wrażeń? Perfekcji? Uważaj, żebyś nie znalazł się poza Kościołem – mówił biskup.

Na zakończenie bp Nitkiewicz powiedział: – Wierzę, że przynależność do ruchów, wspólnot i stowarzyszeń pomoże wam w całkowitym opowiedzeniu się za Chrystusem. Podobnie jak przeżywany obecnie Rok Święty i nasze jubileuszowe spotkanie. Cieszę się, że możemy być dzisiaj razem i dziękuję za wszystko, co robicie dla diecezji, dziękuję za wasze zaangażowanie w parafiach – powiedział Ordynariusz Sandomierski.

W spotkaniu jubileuszowym uczestniczyli przedstawiciele licznych wspólnot, m.in. Grupy Modlitwy św. Ojca Pio, Wojowników Maryi, Intronizacji Najświętszego Serca Jezusowego, Legionu Maryi, Rycerzy Kolumba oraz innych grup działających w diecezji.

Spotkanie stało się okazją do wspólnej modlitwy w intencji powołań, wymiany doświadczeń i umocnienia więzi jednoczących ludzi świeckich i duchownych w trosce o żywy Kościół.

2025-09-02 08:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hołd Bogoryjskiej Pani

2026-06-02 11:45

Niedziela sandomierska 23/2026, str. V

[ TEMATY ]

Bogoria

Ks. Radosław Koterbski

Wydarzenie było jednym z punktów obchodów 400-lecia

Wydarzenie było jednym z punktów obchodów 400-lecia

Jubileusz 400-lecia obecności cudownego obrazu Matki Bożej Bogoryjskiej stał się okazją do niezwykłego spotkania świętokrzyskich twórców, którzy przez słowo i śpiew oddali hołd Bogoryjskiej Maryi.

W sobotni wieczór 23 maja Kościół Trójcy Świętej w Bogorii wypełnił się poezją, muzyką i modlitwą.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: nie można oddzielać liturgii Słowa od liturgii eucharystycznej

2026-06-24 18:55

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

„Nie można dowolnie dzielić uprawnień kapłańskich i zlecać ich podmiotom zewnętrznym w oparciu o kryteria funkcjonalne” - stwierdza w swoim komentarzu opublikowanym na portalu kath.net kard. Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązuje do opublikowanego wczoraj komunikatu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypominającego, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję