Reklama

Niedziela Świdnicka

Kobiece dziewięć dekad

Bardo Śląskie od wieków nazywane jest duchową stolicą Dolnego Śląska.

Niedziela świdnicka 35/2025, str. I

[ TEMATY ]

Bardo Śląskie

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Każdego roku nieodzownym elementem bardzkiego świętowania jest procesja z Cudowną Figurką Matki Bożej

Każdego roku nieodzownym elementem bardzkiego świętowania jest procesja
z Cudowną Figurką Matki Bożej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To właśnie tutaj, w sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się doroczna stanowa pielgrzymka kobiet. Uroczystości poprzedziło trzydniowe duchowe przygotowanie: modlitwy nowennowe, Msze święte, procesja różańcowa, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz apele maryjne. Nic dziwnego, że 15 sierpnia dziedziniec klasztoru redemptorystów wypełnił się niewiastami z całej diecezji.

Najpiękniejszy kwiat ludzkości

Na początku liturgii głos zabrał kustosz sanktuarium o. Piotr Wiśniewski. – Serdecznie witam w domu Matki, tam, gdzie jest nam zawsze najlepiej – podkreślił zakonnik, szczególnie pozdrawiając bp. Marka Mendyka, który w tym roku przewodniczył tej pielgrzymce oraz ks. prał. Stanisława Przeradę, penitencjarza diecezjalnego. Redemptorysta wymienił też intencje kobiet przybyłych z bliska i z daleka, od Kłodzka aż po Kanadę, i przypomniał, że przed tron Bardzkiej Pani przychodzą zarówno jubilatki w dojrzałym wieku, jak i dzieci rozpoczynające swoją drogę życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia pod przewodnictwem biskupa świdnickiego. W homilii hierarcha podkreślił, że Wniebowzięcie wskazuje człowiekowi prawdziwe przeznaczenie – niebo. Maryję nazwał najpiękniejszym kwiatem ludzkości, lekarstwem na choroby duszy i ciała. Zwrócił uwagę na szczególną rolę kobiet w Kościele, przypominając słowa św. Jana Pawła II, że nie da się przecenić ich wkładu w życie wspólnoty. – Serce kobiety jest zawsze wrażliwe, współczujące, wyrozumiałe. To pozwala jej wyrażać miłość subtelną, a zarazem bardzo konkretną – powiedział biskup. Wskazał także na wartość macierzyństwa i dziewiczego powołania, zachęcając, by kobiety współtworzyły „cywilizację miłości” poprzez dar z siebie.

Tradycja pielgrzymki

Po Eucharystii wierni uczestniczyli w procesji eucharystycznej na dziedzińcu klasztoru. Następnie w bazylice miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której przedstawicielka kobiet odmówiła modlitwę w ich intencji. Biskup Mendyk poświęcił wianki z ziół i kwiatów, a pielgrzymi mogli ucałować cudowną figurkę Matki Bożej Bardzkiej, w której podstawie znajduje się relikwiarz z cząstką Krzyża Świętego. Nie zabrakło także akcentów lokalnych: bardzkich pierników i specjalnych opłatków. A wieczorem – jak co roku – rozbrzmiały organy w ramach festiwalu Bardzkiego Lata Organowego.

Pielgrzymki kobiet do Barda sięgają 1935 r., kiedy z inicjatywy kard. Adolfa Bertrama, wybitnego teologa i historyka Kościoła, zaczęto organizować osobne spotkania dla niewiast i młodzieży żeńskiej. Od tamtej pory, już od 90 lat, tradycja ta trwa nieprzerwanie, a 15 sierpnia w Bardzie rozbrzmiewa modlitwa kobiet, które jak Maryja pragną nieść światu dar wiary i miłości.

2025-08-26 10:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Marek Mendyk. Nasi wrogowie wykorzystują znaną metodę

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Bardo Śląskie

Ks. Michał Olszewski

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Marek Mendyk - biskup świdnicki

Bp Marek Mendyk - biskup świdnicki

- Medialne nagłośnienie aresztowania księdza Michała Olszewskiego jest obliczone na zniechęcanie wiernych do Kościoła – powiedział biskup świdnicki, podczas maryjnych uroczystości w sanktuarium w Bardzie Śląskim.

Bp Marek Mendyk we wtorek 2 lipca przewodniczył uroczystej liturgii w 58. rocznicę koronacji cudownej figurki Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej. Był to także dzień pierwszej pielgrzymki rodzin kapłanów i osób życia konsekrowanego diecezji świdnickiej oraz Apostolatu Margaretka. - Przychodzimy tutaj jak przychodzi się do Matki ze swoimi sprawami, ze swoją codziennością, z tym, co nas dotyka i co nas boli. Powierzamy Jej nasze radości, te zwykłe, proste, codzienne radości, które są ważną częścią naszego codziennego doświadczenia wiary – powiedział bp Mendyk, pozdrawiając obecnych przy ołtarzu ojców redemptorystów, strażników maryjnego sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

Watykan i europejskie Kościoły protestanckie zawieszają dialog. Jakie są przyczyny?

Dykasteria ds. Popierania Jedności Chrześcijan (DPCU) oraz Wspólnota Kościołów Protestanckich w Europie (CPCE) ogłaszają, że prowadzony między nimi dialog w obecnej formie zostanie zawieszony na około dwa lata - poinformowano we wspólnym komunikacie opublikowanym 25 czerwca.

W dokumencie przypomniano, iż kwestia tego moratorium została wspólnie omówiona podczas spotkania podmiotów udzielających mandatu oraz osób odpowiedzialnych za obie delegacje, które odbyło się w Rzymie 9 grudnia 2025 r. Na posiedzeniu w dniu 29 maja 2026 r. w Doorn w Holandii Rada CPCE poparła tę decyzję. Członkowie Komisji Wspólnej zostali o tym poinformowani we wspólnym piśmie kardynała Kurta Kocha oraz biskupa Marko Tiitusa, jednego z przewodniczących CPCE i przedstawiciela Rady CPCE na spotkaniu podmiotów udzielających mandatu w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję