Reklama

Aspekty

Tworzą Bożą wspólnotę

Uroczysta Eucharystia, festyn parafialny, konkursy i liczne atrakcje dla dzieci, a nawet okolicznościowa publikacja – tak mieszkańcy Wieprzyc świętowali odpust ku czci Trójcy Świętej, połączony z jubileuszem 700-lecia tej gorzowskiej dzielnicy i wioski w gminie Bogdaniec.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 26/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Gorzów Wlkp.

Archiwum parafii

Bp Adrian Put pobłogosławił pamiątkową tablicę wszystkich polskich proboszczów, którzy posługiwali w parafii od momentu jej powstania, czyli od 1948 r.

Bp Adrian Put pobłogosławił pamiątkową tablicę wszystkich polskich proboszczów, którzy posługiwali w parafii od momentu jej powstania, czyli od 1948 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieprzyce położone w zachodniej części Gorzowa Wlkp., choć w 1961 i 1977 r. zostały włączone w granice administracyjne miasta, to również w dalszym ciągu wioska i sołectwo wchodząca w skład gminy Bogdaniec. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 6 maja 1325 r., a początki tutejszej parafii sięgają XIV wieku. Z okazji mijającej 700. rocznicy potwierdzonego istnienia Wieprzyc mieszkańcy postanowili zorganizować wspólne świętowanie. Inicjatorem wydarzenia jest proboszcz parafii Trójcy Świętej ks. Ireneusz Mastej. – Udało nam się odkryć w przestrzeni historycznej, że nasza dzielnica obchodzi wyjątkowy jubileusz. Nie zawsze dzielnica miasta lub wioska może poszczycić się tak długą i ciekawą historią, a my mamy to szczęście – mówi z uśmiechem proboszcz. – Przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia od roku. Powstała nawet publikacja pt. Wieprzyce – 700 lat dziejów, autorstwa p. Eugeniusza Pytlaka, która przybliża historię miejscowości – od średniowiecza aż po czasy współczesne, która została zaprezentowana w ramach odpustu, który obchodziliśmy w parafii 15 czerwca. W dzielnicy mieszkają zarówno pionierzy, którzy przybyli tutaj kilkadziesiąt lat temu, a także pojawiło się trochę ludzi nowych, którzy chcą wiedzieć, skąd się wzięły Wieprzyce, dlaczego taka nazwa, więc myślę, że dzięki tej książce uzyskają odpowiedź na te pytania – dodaje ks. Mastej.

Głównym punktem odpusty była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Adriana Puta. Po Mszy św. był czas na radosne świętowanie w ramach parafialnego festynu, konkursów i atrakcji dla rodzin jak: grill, dmuchańce, piana party, konkursy, święto kolorów, animacje i słodycze. Nie mogło zabraknąć konkursu na „Precel Trójcy Świętej”. Skąd taki pomysł? – Już podczas wcześniejszych odpustów szukaliśmy symbolu, który mógłby kojarzyć się z tajemnicą Trójcy Świętej. Tak zrodziła się myśl, by sięgnąć do dawnej tradycji – prawdopodobnie już w VII wieku mnisi wypiekali precle dla dzieci uczących się modlitwy. Ich kształt miał przypominać skrzyżowane podczas modlitwy ręce. Nazywano je „pretiola”, czyli „nagroda za pobożność”. Z czasem zaczęto łączyć precla z Trójcą Świętą – jako że składa się z trzech części utworzonych z jednego ciasta. A poza tym... wszyscy lubią precle! Mając to na uwadze, już podczas ubiegłorocznego odpustu postanowiliśmy, że precel stanie się oficjalnym odpustowym symbolem – przyznaje z uśmiechem wikariusz ks. Michał Gławdel.

Odpust na stałe wpisał się w życie parafii. Już na wiele miesięcy wcześniej rozpoczynają się przygotowania – nie tylko w gronie rady parafialnej, ale także podczas otwartych zebrań parafialnych, podczas których parafianie planują działania. Do współpracy chętnie włącza się lokalne Stowarzyszenie „Nasze Wieprzyce”, sołectwa należące do parafii, a także przyjaciele z samorządu, m.in. Gminy Bogdaniec oraz lokalni przedsiębiorcy. – Nie sposób wymienić wszystkich, którzy z zaangażowaniem i sercem włączają się w to dzieło. To wszystko sprawia, że już samo przygotowanie staje się szkołą budowania wspólnoty, a odpust – jej radosnym i świętym ukoronowaniem. Nie zapominamy przy tym o duchowym wymiarze wydarzenia – wszak to odpust, czyli czas łaski. Dlatego ważnym momentem przygotowań jest dzień spowiedzi świętej, który pozwala wejść w święto z czystym sercem – zauważa ks. Gławdel i dodaje: – Odpust zawsze jest okazją, by przyjść i poznać naszą wspólnotę na żywo – spotkać ludzi, którzy się znają, wspierają i razem tworzą w „realu” coś więcej niż parafię. Tworzymy Bożą wspólnotę – Mistyczne Ciało Chrystusa. I wciąż jesteśmy otwarci na nowych!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-06-24 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To będzie wasze największe zwycięstwo

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Bp Adrian Put

Gorzów Wlkp.

inauguracja roku akademickeigo

Kamil Krasowski

Pierwszy rok rozpocznie pięciu kleryków, po jednym z Dobiegniewa, Krzeszyc i Szprotawy oraz dwóch z Zielonej Góry. Do drugiego roku dołączył kleryk z Niegosławia, który swoją formację do kapłaństwa zdecydował się kontynuować w naszym seminarium.

Pierwszy rok rozpocznie pięciu kleryków, po jednym z Dobiegniewa, Krzeszyc i Szprotawy oraz dwóch z Zielonej Góry. Do drugiego roku dołączył kleryk z Niegosławia, który swoją formację do kapłaństwa zdecydował się kontynuować w naszym seminarium.

Klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wlkp. zainaugurowali nowy rok formacji.

Mszy św. z udziałem alumnów, ich rodzin, przedstawicieli wspólnoty seminaryjnej i zaproszonych gości, przewodniczył pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński, a homilię wygłosił bp Adrian Put.
CZYTAJ DALEJ

Wkrótce beatyfikacja arcybiskupa-teleewangelizatora. Pielgrzymi otrzymają 75 tys. różańców

2026-06-28 08:14

[ TEMATY ]

Abp Fulton J. Sheen

teleewangelizator

75 tysięcy różańców

Vatican Media

Abp Fulton J. Sheen

Abp Fulton J. Sheen

W przygotowania do beatyfikacji abp. Fultona J. Sheena, która odbędzie się 24 września w St. Louis w stanie Missouri, włączyły się wspólnoty zakonne z całych Stanów Zjednoczonych. Ich celem jest wykonanie co najmniej 75 tysięcy Różańców Misyjnych, które zostaną rozdane pielgrzymom uczestniczącym w uroczystości.

Abp Fulton J. Sheen (1895–1979) należy do najbardziej wpływowych postaci amerykańskiego katolicyzmu XX wieku. Jako krajowy dyrektor Stowarzyszenia Rozkrzewiania Wiary – jednego z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych – zainicjował w 1951 roku Różaniec Misyjny. Był również jednym z pierwszych i najbardziej znanych teleewangelizatorów, najpierw w radiu, a następnie w telewizji.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grech do kardynałów: Synodalność potrzebuje pasterzy

2026-06-28 08:09

[ TEMATY ]

synodalność

kard. Mario Grech

Vatican Media

Papież Leon XIV i kard. Mario Grech

Papież Leon XIV i kard. Mario Grech

Proces synodalny potrzebuje teraz „projektu wdrożeniowego”: żywego i uczestniczącego doświadczenia więzi Kościoła z Duchem Świętym — mówił kard. Mario Grech podczas popołudniowej sesji drugiego dnia nadzwyczajnego konsystorza, poświęconej synodalności. Sekretarz generalny Synodu podkreślił, że obecna faza nie jest ani nową konsultacją światową, ani technicznym wykonaniem decyzji, lecz czasem recepcji, rozeznania i dojrzewania, aby synodalność stała się „zasobem misyjnym” Kościoła.

Kard. Grech przypomniał, że Synod o synodalności objął swoim zasięgiem miliony wiernych w różnych częściach świata: biskupów, kapłanów, diakonów, osoby konsekrowane, świeckich, młodych, rodziny oraz osoby żyjące w sytuacjach cierpienia i marginalizacji. Dla wielu — zaznaczył — było to pierwsze doświadczenie eklezjalnego słuchania i rozeznawania.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję