Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Piękno świątyni

Gromadzimy się w kościele św. Jana Pawła w Szczecinie-Warszewie, aby go poświecić tzn., żeby Bóg mógł tutaj zamieszkać ze swoim ludem – powiedział abp Wiesław Śmigiel.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 22/2025, str. I

[ TEMATY ]

Szczecin

Ks. Robert Gołębiowski

Uroczystej Eucharystii wraz z bp. Henrykiem Wejmanem przewodniczył abp Wiesław Śmigiel

Uroczystej Eucharystii wraz z bp. Henrykiem Wejmanem przewodniczył abp Wiesław Śmigiel

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecny rok jest bogaty w przeżycia dotyczące papieży. 2 kwietnia obchodziliśmy 20 rocznicę odejścia do Domu Pana, Jana Pawła II, w Poniedziałek Wielkanocny tę samą drogę przebył papież Franciszek, a 8 maja przyszło nam radować się z wyboru nowego Ojca Świętego Leona XIV. Wątki te stały się podbudową pod podniosłą uroczystość poświęcenia kościoła św. Jana Pawła II na szczecińskim Warszewie.

Odbyła się ona 17 maja, w wigilię 105. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Poświęcenie kościoła i ołtarza – mówi ks. kan. Wiesław Kruczyński, proboszcz parafii św. Antoniego – słusznie zalicza się do najbardziej uroczystych aktów liturgicznych. Miejsce bowiem, gdzie gromadzi się wspólnota chrześcijańska, aby słuchać słowa Bożego, zanosić modlitwy błagalne, wielbić Boga, a przede wszystkim sprawować sakramenty i gdzie przechowuje się Najświętszy Sakrament Eucharystii, jest szczególnym obrazem Kościoła, świątyni Boga zbudowanej z żywych kamieni. Nowy kościół stanowi wotum wdzięczności Bogu za dar życia i dzieło naszego patrona, a także dar sakramentu chrztu św. udzielonego 900 lat temu Pomorzanom przez św. biskupa Ottona z Bambergu – Apostoła Pomorza.

Duchowo i materialnie

Reklama

Przygotowanie kościoła do tak ważnego wydarzenia wymagało od naszej wspólnoty przygotowania duchowego, ale także materialnego i organizacyjnego. Program dni poprzedzających uroczystość od 12 do 16 maja był bardzo bogaty i obejmował codziennie godzinną adorację Najświętszego Sakramentu, litanię do Matki Bożej, a o godz. 18 Mszę św. Po jej zakończeniu odbywały się koncerty i konferencje dedykowane ku uczczeniu naszego patrona.

Gościliśmy ks. prał. Dariusza Knapika ze Wspólnotą Apostołów Miłosierdzia. Po liturgii wysłuchaliśmy koncertu Chóru Katedralnego pod dyrekcją Grzegorza Handke, a na organach grał Jan Kępiński. We wtorek Mszę św. sprawował ks. kan. dr Andrzej Krzystek a uczestniczyła w niej Wspólnota Matki w Modlitwie. Po Mszy św. odbył się koncert „Trio fletowego Con Passione” oraz „Baltic Sounds Duo”. W środę Mszę św. celebrował ks. kan. dr hab. prof. US Grzegorz Wejman, a obecna był Wspólnota Żywego Różańca. Wysłuchano także koncertu organowego Marka Dyla, a ks. profesor wygłosił konferencję nt.: „Tło historyczne wizyty apostolskiej św. Jana Pawła II w Szczecinie w 1987 r.” We czwartek Mszy św. przewodniczył ks. kan. Ryszard Kamiński, a doceniona była Liturgiczna Służba Ołtarza. Po liturgii koncert organowy z towarzyszeniem wiolonczeli zagrała Julita Nohanowicz-Cieślak. W piątek tuż przed uroczystością Mszę św. odprawił ks. prał. prof. dr hab. Zdzisław Kroplewski, a obecna była Wspólnota Kościoła Domowego wraz z Chórem parafii św. Antoniego. Uwieńczeniem spotkań u św. Jana Pawła II była konferencja ks. dr. hab. prof. US Cezarego Korca: „Jan Paweł II interpretuje Pismo Święte”.

Godność świątyni

Reklama

Uroczystość poświęcenia rozpoczęła się na zewnątrz świątyni, gdzie abp Wiesław Śmigiel trzykrotnym uderzeniem pastorałem symbolicznie otworzył drzwi nowego kościoła dedykowanego św. Janowi Pawłowi II. Po wejściu asysty liturgicznej na początku Eucharystii główny celebrans przechodząc nawą główną, dokonał uroczystego poświęcenia murów świątyni. Pełnymi serdecznej miłości słowami, wszystkich zebranych powitał gospodarz miejsca ks. kan. Wiesław Kruczyński. Słowo powitania skierowane było do pasterza archidiecezji, bp. Henryka Wejmana, poprzednich proboszczów parafii św. Antoniego oraz blisko czterdziestu koncelebrujących kapłanów. Obecni byli także parlamentarzyści, prezydent Szczecina Piotr Krzystek, radni Sejmiku i Rady Miasta, wielu zacnych przedstawicieli różnych stanów Kościoła i społeczeństwa, wierni z parafii, jak również goście z całej archidiecezji.

Przed liturgią słowa Bożego abp Śmigiel wręczył delegacji parafian lekcjonarz – księgę zawierającą czytania biblijne. Słowo Boże wygłosił metropolita szczecińsko-kamieński. Nawiązał wpierw do wymowy czytań skoncentrowanych wokół godności świątyni. Zgromadzonym wiernym przybliżył wymowę teologiczną i liturgiczną każdego kościoła oddanego Bogu: – Gromadzimy się w kościele św. Jana Pawła w Szczecinie-Warszewie, aby go poświecić tzn., żeby Bóg mógł tutaj zamieszkać ze swoim ludem. [...] Jest to także dzień nadziei, bo świątynia to wyraz zapewnienia wiary ludzi, którzy w tym miejscu chcą spotykać się z Bogiem, chcą dbać o tę świątynię. Budynek kościoła staje się znakiem zjednoczenia człowieka z Bogiem.

Znaki świętości miejsca

Arcybiskup Śmigiel wyraził także ogromną wdzięczność twórcom koncepcji budowy tego kościoła ks. kan. Wiesławowi Kruczyńskiemu, proboszczowi, ks. kan. dr. Andrzejowi Krzystkowi za pełne natchnienia liturgicznego stworzenie przestrzeni modlitewnej oraz wszystkim budowniczym.

Zasadniczym elementem historycznej liturgii było namaszczenie olejem świętym ołtarza do sprawowania Najświętszej Ofiary. Po namaszczeniu arcybiskup wraz z bp. Henrykiem Wejmanem dokonał tego samego obrzędu w dwunastu miejscach kościoła przy tzw. zacheuszkach, które stanowią widoczny znak świętości tego miejsca. Rozbudowany obrzęd okadzenia ołtarza i świątyni oraz zapalenie świec ołtarzowych, a także świec kandelabrowych przy zacheuszkach i zapalenie wszystkich świateł wewnątrz kościoła, wprowadziły uczestników Eucharystii w dalsze przeżywanie Najświętszej Ofiary. Ubogaceniem całej liturgii była podniosła oprawa muzyczna, o którą zadbali: Michał Woźniak wraz ze scholą bazyliki katedralnej, schola liturgiczna pod dyrekcją s. Beaty Majerczak CSDC oraz chór parafii św. Antoniego pod dyrekcją Anny Prangi.

Uroczystość na Warszewie ukazała bogactwo ducha tutejszych wiernych, zjednoczonych wokół prawd Bożych oraz mądrze i godnie kierowanych miłującym ich sercem kapłanów z parafii św. Antoniego. Piękno kościoła, duch modlitwy oraz świadectwo wiary zaangażowanych w wielu formatach wspólnoty wiernych budzi ogromny podziw, który warto docenić, odwiedzając ten imponujący kościół a ufamy, że za jakiś czas także sanktuarium poświęcone św. Janowi Pawłowi Wielkiemu.

2025-05-27 14:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin: Średniowieczny tunel odkryto pod Zamkiem Książąt Pomorskich

[ TEMATY ]

Szczecin

Zamek Książąt Pomorskich

tunel

Wikipedia

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Ceglany średniowieczny tunel odkryto pod Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie – poinformowała w czwartek dyrektor instytucji. Tunel połączony jest z innym – żelbetonowym z czasów II wojny światowej, mają łączną długość 270 metrów.

Tunele z okresu niemieckiego, usytuowane pod północną skarpą Wzgórza Zamkowego odkryto podczas badań prowadzonych przed modernizacją tarasów Zamku Książąt Pomorskich w czerwcu ub.r. Wówczas – jak tłumaczyła w czwartek podczas konferencji prasowej dyrektor Zamku Barbara Igielska – wykonany został odwiert na głębokość 16 m, do którego mogli wejść specjalizujący się w pracach w warunkach ekstremalnych alpiniści.
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Waldemar Żurek ujawnił liczbę spraw dotyczących zgonów w Szpitalu Południowym

2026-06-24 12:36

[ TEMATY ]

zgony

minister sprawiedliwości

Waldemar Żurek

Szpital Południowy

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Waldemar Żurek poinformował w środę o liczbie zgłoszeń dotyczących zgonów w Warszawskim Szpitalu Południowym.

Minister sprawiedliwości odniósł się podczas konferencji prasowej do informacji, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero były pracownik Szpitala Południowego dr Emil Jędrzejewski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję