Reklama

Niedziela w Warszawie

Polska jest maryjna

Abp Adrian Galbas SAC, metropolita warszawski, przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. w intencji Ojczyzny w archikatedrze warszawskiej w uroczystość NMP Królowej Polski. W liturgii uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda i przedstawiciele władz państwowych oraz parlamentarzyści.

Niedziela warszawska 19/2025, str. I

[ TEMATY ]

Warszawa

Archiwum KPRP/Marek Borawski

Msza św. w intencji Ojczyzny w archikatedrze św. Jana Chrzciciela

Msza św. w intencji Ojczyzny w archikatedrze św. Jana Chrzciciela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystię koncelebrowali również abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce, i biskup polowy WP Wiesław Lechowicz.

W homilii abp Galbas nawiązał do fragmentu Ewangelii wg św. Jana, w którym ukrzyżowany Jezus daje najmłodszemu Apostołowi – a w jego osobie całemu Kościołowi – Maryję za Matkę. Metropolita warszawski podkreślił, że mamy wziąć Maryję nie tylko do swoich domów, ale bardziej do swojego życia, do spraw osobistych, swoich relacji, rzeczy zawodowych i tego, co świąteczne, oraz tego, co codzienne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Galbas zaznaczył, że to wzięcie Maryi polega po prostu na tym, aby była Ona bliżej. – Nie tylko na odległość obrazów, góry czy wzniosłej bazyliki – to byłoby tylko wzięcie Jej na sposób zewnętrzny, samo w sobie miłe, ale jednak puste – wskazał metropolita i wyjaśnił, że prawdziwe przyjęcie Maryi to przede wszystkim naśladowanie przyjęcia przez Nią Słowa Bożego i wprowadzenie go w życie. Istotne jest też naśladowanie Jej skromności i pokory.

Reklama

Hierarcha zachęcał również, aby dziękować Bogu za to, że Maryja bierze nas do siebie i swojego Niepokalanego Serca. To fakt nie tylko w wymiarze osobistym, ale i wspólnotowym. Abp Galbas zwrócił uwagę na to, że Maryja przychodzi do naszego narodu ze swoją modlitwą i przykładem. Polacy, doświadczywszy tej pomocy i obrony, zawsze odznaczali się głęboką pobożnością maryjną, o czym świadczą liczne sanktuaria ku Jej czci – od Studzienicznej i Gietrzwałdu, przez Licheń i Rokitno, aż po Ludźmierz i Kalwarię Pacławską. Metropolita warszawski podkreślił, że wśród nich jest najważniejsze – Jasna Góra z cudownym obrazem, otoczonym niezwykłą czcią wiernych.

– Polska maryjność to także niezliczone pieśni, począwszy od „Bogurodzicy”, piękne nabożeństwa, głębokie modlitwy oraz całe programy duchowej odnowy. Przede wszystkim „Jasnogórskie Śluby Narodu”, ułożone przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Maryja jest z nami od zawsze – podkreślił arcybiskup i dodał – przywołując refren psalmu responsoryjnego – że Matka Najświętsza jest wielką chlubą naszego narodu.

Nawiązując do święta Konstytucji 3 Maja, abp Galbas przypomniał, że obowiązywała ona jedynie przez rok, ponieważ została obalona i nie udało jej się spowodować odnowy polskiego społeczeństwa. Niedługo potem państwo polskie zniknęło z map Europy wskutek działań zaborców i ich wewnętrznych popleczników. Hierarcha zachęcił do modlitwy za Ojczyznę.

– Przychodząc dziś do kościoła, Bogu za wstawiennictwem Maryi, Królowej Polski, powierzamy losy naszej Ojczyzny, prosząc dla nas o mądrość, dzięki której wszyscy, a zwłaszcza rządzący, będą umieli czerpać nauki z naszej przeszłości, wzbijać się na takie wyżyny szlachetności, na jakie stać było twórców Konstytucji 3 Maja, widzieć i promować dobro wspólne, budować na wartościach, jednoczyć. Nie tylko o tym wszystkim mówić, bo mówią wszyscy, jeden piękniej od drugiego, ale to robić – mówił metropolita warszawski.

Reklama

Abp Galbas podkreślił, że Kościół pragnie pomagać narodowi i uczyć dojrzałego patriotyzmu, który nie może być partio-tyzmem, czyli miłością własnego poglądu na Ojczyznę i jedynie reprezentowanego przez swoją partię, ale prawdziwą miłością Ojczyzny.

– Prawdziwy patriotyzm zakłada szersze niż tylko partyjne spojrzenie na sprawy państwa: zdolność do dialogu, umiejętność szukania kompromisu, budowania wspólnoty. Jest zdolnością podejmowania decyzji niepopularnych. A partio-tyzm to sytuacja, w której nie interesuje nas nic i nikt poza nami samymi. Partiota chce być nie tylko pierwszy, ale jedyny. Partio-tyzm prowadzi do podziałów, niezgody, brutalizacji życia społecznego. Przecina nie tylko społeczeństwo, ale poszczególne jego wymiary: rodziny, małżeństwa, wspólnoty kościelne, Kościół. Dewastuje przyjaźnie i relacje, wszystko niszczy – wskazywał abp metropolita.

Hierarcha przywołał także za Katechizmem Kościoła Katolickiego trzy wymiary patriotyzmu, które są trzema sposobami kochania Ojczyzny.

– Po pierwsze, stanąć w jej obronie, gdy jest militarnie zagrożona – zaznaczył abp Galbas. Drugi wymiar to korzystanie z czynnego i biernego prawa wyborczego. – Mam nadzieję, że ten obowiązek wypełniamy i w nadchodzących wyborach prezydenckich też wypełnimy. Gdy są wybory, dobrze jest iść i głosować, zgodnie z własnym sumieniem, na tych, którzy w naszym przekonaniu najlepiej pokierują sprawami naszych małych ojczyzn, wielkiej Ojczyzny Polski i sprawami Unii Europejskiej – apelował.

Reklama

Jako trzeci wymiar miłości Ojczyzny abp Galbas wskazał na płacenie podatków. – Trzeba się z tego obowiązku rozliczać nie tylko przed fiskusem, ale i przed Bogiem. Ewentualne zaś niepłacenie podatków trzeba naprawiać jako krzywdę wyrządzoną bliźniemu i oczywiście trzeba się z tego spowiadać, także z zakamuflowanych form niepłacenia podatków – podkreślił.

O Ojczyźnie pamiętano również w katedrze polowej Wojska Polskiego. W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Hetmanki Żołnierza Polskiego, została tam odprawiona uroczysta odpustowa Eucharystia pod przewodnictwem biskupa polowego Wiesława Lechowicza. W liturgii uczestniczyli: posłowie, przedstawiciele MON, generałowie, oficerowie i żołnierze, pracownicy Ordynariatu Polowego, funkcjonariusze służb mundurowych, parafianie, członkowie Bractwa Kurkowego oraz Konfraterni św. Jakuba, a także przedstawiciele ZHR.

W homilii ks. ppłk Wojciech Kułak, kapelan Ordynariatu Polowego, przypomniał wartość naśladowania Maryi i łaskach, jakie można otrzymać, gdy Jej zaufamy. – Matka przecież wszystko wie i wszystko rozumie, dzisiaj jesteśmy przy Niej, przynosimy Jej swoje sprawy i prosimy, aby Ona jako Królowa królowała w naszych sercach – mówił.

Po Mszy św. wręczono odznaczenia. Wśród wyróżnionych osób znalazł się ks. kan. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP, który otrzymał Złoty Krzyż Biskupa Polowego Deo et Patrie.

2025-05-06 14:44

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koło ratunkowe

Niedziela warszawska 40/2023, str. I

[ TEMATY ]

Warszawa

Dariusz Ligęza

Ks. Roman Kot, w środku

Ks. Roman Kot, w środku

O skuteczności modlitwy różańcowej, uzdrowieniach fizycznych i duchowych oraz Nocnej Drodze Różańcowej z ks. Romanem Kotem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Rozpoczyna się październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Skąd bierze się dzisiaj fenomen Różańca? Ks. Roman Kot: Sądzę, że wynika on z tego, że Różaniec jest mocnym spoiwem, łączącym ludzi, którzy go odmawiają. Wystarczy przywołać orędzia Matki Bożej z Fatimy czy naszego, polskiego, Gietrzwałdu, które są dla nas bezpośrednim wskaźnikiem, że mamy zawsze szukać pomocy u Maryi, aby Ona była naszą Opiekunką i Orędowniczką. Matka Boża zawsze, objawiając się w różnych miejscach na świecie, prosi, aby codziennie odmawiać Różaniec. Codziennie, czyli nieustannie. Tak mamy bronić się przed pokusami, ale też przed sidłami diabelskimi, przed szatanem, który chce wiele ludzi sprowadzić na manowce. Mamy trzymać się koła ratunkowego – Różańca. On jest tarczą, która chroni nas przed niebezpieczeństwami.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa archidiecezji częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: Po podwójnym trzęsieniu ziemi nieznany jest los ponad 29 tys. osób

2026-06-25 21:25

[ TEMATY ]

Wenezuela

PAP/EPA/RONALD PENA R

Po dwóch następujących po sobie trzęsieniach ziemi, które w nocy ze środy na czwartek nawiedziły Wenezuelę, nadal nieznany jest los ponad 29 tys. osób. Aktualny oficjalny bilans ofiar to co najmniej 164 osoby zabite i ponad 970 rannych.

Po trzęsieniu ziemi uruchomiono stronę internetową, poprzez którą Wenezuelczycy mogą zgłaszać osoby, z którymi utracili kontakt. Według stanu na godz. 17.30 czasu polskiego, poprzez stronę zgłoszono ponad 30,6 tys. osób, z czego 1583 udało się zlokalizować i potwierdzić, że są bezpieczne, co oznacza, że los ponad 29 tys. pozostaje nieznany.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję