Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pomoc i nadzieja

W diecezji sosnowieckiej mamy nową funkcję. Stanowisko jałmużnika biskupiego objął ks. Mirosław Tosza.

Niedziela sosnowiecka 15/2025, str. V

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

Archiwum wspólnoty „Betlejem”

Bp Artur Ważny wręczył dekret ks. Mirosławowi Toszy

Bp Artur Ważny wręczył dekret ks. Mirosławowi Toszy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Tosza od 25 lat mieszka i działa wśród osób bezdomnych jako założyciel oraz duszpasterz wspólnoty „Betlejem” w Jaworznie. Został on mianowany wikariuszem biskupim odpowiedzialnym za pomoc osobom najuboższym i wykluczonym społecznie. Oficjalne wręczenie dekretu nominacyjnego odbyło się w budynku z mieszkaniami socjalnymi w Jaworznie, co miało symbolicznie podkreślić znaczenie misji związanej z niesieniem pomocy potrzebującym.

Priorytety jałmużnika

Podstawową rolą nowego jałmużnika będzie wspieranie duchowe i materialne osób ubogich oraz tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej na terenie diecezji. Jego zadania to między innymi rozwijanie współpracy z organizacjami charytatywnymi, organizowanie działań mających na celu poprawę jakości życia osób w kryzysie, koordynowanie działań dobroczynnych oraz inicjowanie i wspieranie wolontariatu, prowadzenie formacji duchowej wśród osób korzystających ze wsparcia, pomoc w nawiązywaniu kontaktów z instytucjami państwowymi i organizacjami pozarządowymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

By odzyskali nadzieję

Reklama

– To nie tylko kwestia niesienia pomocy materialnej, ale przede wszystkim misja duszpasterska, która ma na celu umożliwienie osobom potrzebującym odnalezienia duchowego sensu i nadziei – wyjaśnia ks. Mirosław Tosza. Prowadzona przez ks. Toszę wspólnota „Betlejem” to nie tylko miejsce schronienia dla osób bezdomnych, ale także przestrzeń, w której mogą one odnaleźć wspólnotę i rozwijać się duchowo. Mieszkańcy wspólnoty regularnie angażują się w pomoc innym, m.in. odwiedzając lokatorów bloku socjalnego w Jaworznie, dostarczając im żywność i okazując wsparcie duchowe.

Wręczenie dekretu w budynku socjalnym nie było przypadkowe. Miało na celu zwrócenie uwagi na fakt, że posługa jałmużnika koncentruje się właśnie na tych, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Mieszkańcy bloku socjalnego dobrze znają członków wspólnoty i byli wcześniej poinformowani o planowanej uroczystości.

– Ludzie są do nas przyzwyczajeni, dlatego chcieliśmy, by byli świadkami tego wydarzenia. Biskup odwiedził to miejsce po raz pierwszy, a wybór tej lokalizacji pokazuje, że Kościół jest blisko tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy – dodaje ks. Tosza.

Pomagać pomagającym

Jednym z priorytetów jałmużnika będzie dotarcie do parafian angażujących się w pomoc ubogim, ale niezrzeszonych w żadnych organizacjach formalnych. Ważnym celem jest również inspirowanie i motywowanie do działania oraz tworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń.

– Nie chcemy budować nowych struktur, ale wspierać inicjatywy oddolne i mobilizować ludzi do działania na poziomie lokalnym. Formacja duchowa i budowanie wspólnoty jest kluczowym elementem tej posługi – zaznacza ks. Tosza.

Nie we wszystkich diecezjach w Polsce istnieje stanowisko jałmużnika biskupiego. Tego rodzaju funkcja jest m.in. we Wrocławiu, Opolu, Gdańsku, Katowicach, Gliwicach, Warszawie i obecnie w Sosnowcu. Wśród osób pełniących tę misję znajdują się zarówno duchowni, jak i osoby świeckie oraz siostry zakonne. Ich głównym zadaniem jest koordynowanie działań charytatywnych i aktywizowanie parafii do pomocy potrzebującym.

2025-04-08 23:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W DIECEZJALNYM ARS

[ TEMATY ]

relikwie

sanktuarium

Czeladź

św. Jan Maria Vianney

diecezja sosnowiecka

Piaski

Matka Boża Bolesna

ks. Tomasz Zmarzły

Wizerunek św. Jana Marii Vianneya czczony w sanktuarium w Czeladzi

Wizerunek św. Jana Marii Vianneya czczony w sanktuarium w Czeladzi

Na terytorium diecezji sosnowieckiej wyjątkowym miejscem jest sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Czeladzi-Piaskach. Minęło pięć lat od oficjalnego erygowania sanktuarium przez biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka. W tym roku, 8 maja, mija 234. rocznica urodzin św. Proboszcza z Ars.

Wszystko zaczęło się od utworzenia na tym terenie kopalni należącej do francuskiego Towarzystwa Bezimiennego Kopalń Węgla „Czeladź”. Przy niej utworzono osiedle patronackie Piaski. Robotnicy zamieszkujący tam terytorialnie przynależeli do parafii pw. Świętej Trójcy w Będzinie. Pierwszym miejscem kultu była kaplica w Domu Zbornym na kopalni. Kościół o cechach neoromańskich wybudowany został staraniem pierwszego proboszcza ks. Zygmunta Boratyńskiego, z fundacji francuskiego Towarzystwa Bezimiennego Kopalń Węgla „Czeladź” oraz pracowników kopalni „Czeladź’ w latach 1922-1924. Do powstania kościoła przyczynił się Wiktor Vianney – krewny św. Jana Marii Vianneya. Świątynia powstała w stylu neoromańskim na wzór bazylik budowanych we wczesnym średniowieczu we Włoszech i na południu Francji. Charakteryzuje ten styl oszczędność wzoru, proste bryły geometryczne zestawione są ze sobą z wyraźnym wyróżnieniem każdej z nich. Każda nakryta jest osobnym dachem. Jako wzór posłużył kościół Matki Bożej Najświętszego Serca w Karbonne we Francji, obecnie dzielnicy miasta Brest w Bretanii. Francuska świątynia budowana była w latach 1909-1923, a jej architektem był Jean-Marie Agrall (1846-1926). – Świątynię z zewnątrz licowano blokami betonowymi imitującymi naturalny kamień - porfir o kolorze różowo-rdzawym i jasnobeżowym, naśladując piaskowiec. Dzięki temu przez zestawienie „piaskowcowych detali” uzyskano efekt dwubarwnej kontrastującej elewacji. Gra kolorów została odwrócona w stosunku do domów mieszkalnych, które posiadały czerwone detale i jasne połacie ścian – zauważa Stefania Lazar.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Atak w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju; cztery osoby poszkodowane

2026-06-25 21:18

[ TEMATY ]

szpital

atak

Adobe Stock

Do ataku z użyciem ostrego narzędzia doszło w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Jastrzębiu-Zdroju w czwartek. Rzeczniczka szpitala Marcelina Twardowska poinformowała o czterech osobach poszkodowanych. Napastnik został zatrzymany.

– Cztery osoby zostały poszkodowane: lekarz, pielęgniarka i dwie pacjentki – powiedziała Marcelina Twardowska. Zaznaczyła, że według wstępnych informacji ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję