Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 15/2025, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

POLSKA
Fakty o agresji wobec księży

Niemal połowa z prawie tysiąca księży zapytanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) spotkała się z bezpośrednią agresją, napaścią fizyczną lub hejtem w internecie – wynika z badania przeprowadzonego jesienią ub.r. Zjawisko to narasta, duchowni jednak niezbyt często zgłaszają takie przypadki. Instytut opracował raport „Niebezpieczna misja? Agresja wobec osób duchownych, miejsc i obiektów kultu w Polsce”. Jego prezentacja odbyła się 3 kwietnia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Podczas konferencji prasowej podkreślano, że problem agresji wobec duchownych jest marginalizowany w przestrzeni publicznej. – Mamy co jakiś czas do czynienia z informacjami o zabójstwach, o napadach na księży, o dewastacji przedmiotów kultu religijnego, o braku szacunku i agresji wobec miejsc kultu. To już nie są przypadki jednostkowe. Myślę, że możemy mówić o dosyć poważnej fali, która, niestety, bardzo często jest przez media niezauważana – powiedział rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak, jezuita. Postanowiono przeprowadzić takie badania, aby to, co podpowiada intuicja, zostało potwierdzone lub obalone przez fakty. Raport dowodzi, że intuicja nie myliła.

Reklama

Z badania wynika, że 49,7% księży doświadczyło w ostatnich 12 miesiącach jakiejś formy agresji: szyderstw, napaści fizycznej, agresji słownej w internecie. Z kolei 50,3% nie spotkało się z takimi sytuacjami. Najczęściej zgłaszanym rodzajem agresji były szyderstwa, groźby i wyzwiska pod adresem księży, co zadeklarowało 41,6% respondentów. Co trzeci uczestnik badania doświadczył agresji w internecie, a fizycznej napaści doznało 3,9% ankietowanych księży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Opisane są też inne przypadki agresji, do których zaliczono ataki na kościoły, zniszczenia mienia należącego do parafii czy zakłócenia Mszy św. i nabożeństw.

Niemal co piąty ankietowany ksiądz (19,3%) doświadczył ataku na kościół lub inne miejsce kultu związane z parafią. Zniszczenie mienia parafialnego lub należącego do duchownych zgłosiło 10,8% respondentów. Zakłócenia Mszy św. i nabożeństw były doświadczeniem 15,4% ankietowanych księży, a o zniszczeniu grobów poinformowało 7,2% badanych. Autorzy raportu zapytali również o przyczyny tego stanu rzeczy, skąd biorą się antyklerykalizm i antykatolicyzm. Uczestnicy badania byli niemal w 100% zgodni, że agresja rośnie w związku z upowszechnianiem negatywnego wizerunku duchowieństwa w mediach oraz jest wynikiem ideologicznego i politycznego konfliktu w polskim społeczeństwie. Osobiste urazy osób czujących się skrzywdzonymi przez księży wymieniło 75,2% ankietowanych.

Dobrze, że taki raport powstał. Niedobrze, że – jak dotąd – nie rezonuje tak, jak na to zasługuje problem. Bo agresja, niezależnie od tego, wobec kogo jest kierowana, zawsze zasługuje na potępienie i należy z nią zdecydowanie walczyć. Niestety, wiele wskazuje na to, że w liberalnym systemie akurat na tę agresję jest ciche przyzwolenie.

NOMINACJA
Nowy biskup toruński

Reklama

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem toruńskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Arkadiusza Okroja. Nominacja została ogłoszona przez nuncjusza abp. Antonio Guido Filipazziego 5 kwietnia. Nowy biskup toruński w maju skończy 58 lat. Jest doktorem teologii duchowości. Biskupem jest od 6 lat. Wcześniej był m.in. ojcem duchownym i wykładowcą w pelplińskim seminarium duchownym oraz proboszczem. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję członka Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, jednocześnie wchodzi w skład Podkomisji ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego. Jego dewizą biskupią są słowa: Euntes Evangelium Praedicate (Idąc, przepowiadajcie Ewangelię). Do czasu kanonicznego objęcia diecezji toruńskiej przez nowego biskupa toruńskiego urząd administratora będzie pełnić, jak dotychczas, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej Józef Szamocki.

Nowy biskup toruński dużą część życia w stanie duchownym spędził w duszpasterstwie: pracował najpierw jako wikariusz, a między 2010 a 2019 r. jako proboszcz. Ma więc bogate doświadczenie bezpośredniego duszpasterstwa. W ostatnich latach ten czynnik ma duże znaczenie przy nominacjach biskupich. Chodzi o to, aby – jak powiedział na początku pontyfikatu papież – „pachnieć owcami”.

ZAKAZ SPOWIEDZI
Projekt odrzucony

Sejmowa komisja ds. petycji 3 kwietnia odniosła się do postulatu wprowadzenia zakazu spowiadania dzieci. Projekt odrzucono. Trafił on do Sejmu w październiku ub.r. Od początku wyglądało to na próbę wywołania kolejnej awantury. Biuro Analiz Sejmowych w przygotowanej dla komisji opinii słusznie zauważyło, że wprowadzenie zakazu spowiedzi stanowiłoby niedopuszczalną ingerencję w wolność sumienia i wyznania dziecka, w prawo rodziców do wychowywania go zgodnie z własnymi przekonaniami, a także naruszałoby instytucjonalne relacje państwa z Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi. Czy to koniec sprawy? Sądząc po wypowiedziach niektórych posłów – niekoniecznie. Dlatego sprawy trzeba pilnować, bo w demokracji walczącej nie ma żadnych barier i żadnych świętości.

POLSKA SZKOŁA
Religia i etyka

Reklama

W Sejmie został zarejestrowany Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „religia-etyka”. Inicjatorzy chcą, aby ustawowo wprowadzić obowiązkową religię lub etykę. W zamyśle chodzi o to, żeby uczeń musiał uczestniczyć w którychś z tych zajęć. Teraz potrzeba 100 tys. podpisów, aby projekt z urzędu trafił pod obrady Sejmu. Za inicjatywą stoi Stowarzyszenie Katechetów Świeckich. Katecheci sami będą zbierać podpisy, ale mile widziana jest pomoc tych wszystkich, którym na sercu leży dobro polskich dzieci i młodzieży, bo szkoła ma także odpowiadać na egzystencjalne pytania, np. o sens życia. Wobec planu rugowania religii ze szkół, który realizuje koalicja rządząca, potrzeba wspólnych działań, aby się temu przeciwstawić.

DEKRETY
Papież pracuje

Ojciec Święty upoważnił 28 marca Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do promulgowania dekretów dotyczących cudów do kanonizacji i beatyfikacji. Dekrety dotyczą dwóch cudów. Pierwszy przypisuje się wstawiennictwu żyjącej w XX wieku, a beatyfikowanej w 2018 r. wenezuelskiej siostry zakonnej bł. Marii z Góry Karmel (Carmen Eleny Rendíles Martínez), założycielki Zgromadzenia Służebnic Jezusa, a drugi – żyjącego na przełomie XIX i XX wieku Włocha, Czcigodnego Sługi Bożego Carmel De Palma, kapłana diecezjalnego. Ojciec Święty ponadto upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do opublikowania dekretu o heroiczności cnót sługi Bożego Józefa Antoniego Marii Ibiapiny, brazylijskiego kapłana diecezjalnego żyjącego w XIX wieku. Zatwierdził również pozytywną opinię odnośnie do kanonizacji błogosławionych Ignacego Maloyana (1869 – 1915) – katolickiego biskupa obrządku ormiańskiego i Piotra To Rota – męczennika za wiarę, świeckiego katechety (1912-45) z Papui-Nowej Gwinei.

ZAPISY
Aktywna Parafia

W miniony poniedziałek ruszyły zapisy do V edycji Konkursu „Aktywna Parafia” 2025. Patronem wydarzenia jest Konferencja Episkopatu Polski, a patronem medialnym – Niedziela. Organizator konkursu – Katolicka Agencja Informacyjna zaprasza do udziału wspólnoty wyróżniające się działalnością charytatywną, inicjatywami ewangelizacyjnymi, budowaniem lokalnej społeczności oraz zaangażowaniem na rzecz środowiska.

Reklama

Zgłoszenia przyjmowane są do 14 maja. W formularzu, który znajduje się na stronie: www.ekai.pl , należy opisać podejmowane w parafii działania oraz udokumentować je zdjęciami lub filmami.

21 maja jury ogłosi listę finalistów. Najaktywniejsze parafie zostaną zaproszone na spotkanie do Warszawy. Finał – mający charakter parafialnego pikniku – odbędzie się 14 czerwca. Zwycięska parafia otrzyma m.in. bony na sprzęt sportowy oraz zostanie zaprezentowana na: www.ekai.pl . /a.t.

KOMUNIKAT
Ministrowie o wojnie

Arcybiskup Paul R. Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi, potocznie określany jako watykański minister spraw zagranicznych, 4 kwietnia rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Z komunikatu wystosowanego po rozmowie niewiele można wyczytać, bo, jak zwykle, jest bardzo ogólnikowy. Można uznać, że rozmowa dotyczyła przede wszystkim sytuacji na Ukrainie ze szczególnym uwzględnieniem „inicjatyw mających na celu zatrzymanie działań wojennych”. Pisze się, że administracja amerykańska bardzo by chciała, aby rozejm zawarto przed Wielkanocą, ale na to się raczej nie zanosi. Zapewne elementem negocjacji jest to, że Rosji nie ma na liście państw obłożonych nowymi cłami USA. To, czy się na niej znajdzie i jakie te cła ewentualnie będą, zależy pewnie od stopnia woli Moskwy dążenia do pokoju.

2025-04-08 15:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 33/2023, str. 22-23

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

„Zachęcamy wszystkich zaangażowanych w dzieło kształtowania serc dzieci i młodzieży, by tegoroczna wrześniowa refleksja, modlitwa i wszelkie działania skupione wokół problematyki wychowania były odpowiedzią na wyraźny znak czasu, którym jest trwający w Kościele Synod o synodalności” – napisali biskupi w liście pasterskim Episkopatu Polski z okazji XIII Tygodnia Wychowania, który będziemy obchodzić w Kościele katolickim w Polsce od 10 do 16 września br. List pasterski episkopatu ukazuje się po połowie wakacji i zapowiada początek nowego roku szkolnego i wychowczego. Kładzie nacisk na budowanie wspólnoty. Jest to ważne tym bardziej, że dominujące mechanizmy i tendencje rządzące naszym życiem społecznym sprzyjają raczej atomizacji, indywidualizmowi niż budowaniu żywej wspólnoty. To właśnie jej słabość jest przyczyną najpoważniejszego problemu, który z siłą objawił się w poprzednim roku szkolnym, kiedy docierały do nas alarmistyczne informacje o słabościach psychicznych młodego pokolenia, czego dowodami są przepełnione szpitale psychiatryczne dla dzieci, długie oczekiwanie na konsultacje u specjalistów i kłopoty dzieci i młodzieży w ułożeniu relacji z rodzicami i rówieśnikami. Jest nad czym myśleć i jest nad czym pracować, a przykład daje Kościół, który drogę zmagania z własnymi problemami widzi w synodalności.
CZYTAJ DALEJ

Można stać blisko rzeczy świętych i nie żyć w posłuszeństwie

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Agata Kowalska

Tekst opisuje pierwszy wielki cios zadany Judzie przez Babilon. Młody Jojakin panuje krótko. Nabuchodonozor bierze Jerozolimę i przeprowadza deportację. Wywożeni zostają król, matka króla, urzędnicy, wojownicy, rzemieślnicy oraz kowale. To nie jest przypadkowy wybór. Imperium zabiera głowę państwa i ręce zdolne do pracy oraz do walki. Zostawia kraj osłabiony, zależny i łatwy do kontroli. Autor podaje liczby, by pokazać skalę ciosu. Szczególne znaczenie ma wywiezienie skarbów świątyni i pałacu. W świecie starożytnym trofea ze świątyni miały świadczyć o wyższości zwycięskiego boga. Pismo odrzuca ten sposób myślenia. Nie mówi o porażce Pana. Mówi o sądzie nad niewiernością ludu. Bóg nie przegrywa z Babilonem. Dopuszcza upokorzenie, by odsłonić prawdę o sercu swego narodu. Zmiana imienia nowego króla podkreśla zależność Judy. Człowiek na tronie nie panuje naprawdę. Znamy też drobny ślad tej historii z tabliczek babilońskich, gdzie pojawia się imię Jojakina i wzmianka o racjach żywności. Pismo i historia spotykają się tu w punkcie bardzo ludzkim. Wygnanie nie jest ideą. Jest losem ludzi żyjących na obcej ziemi. Właśnie tam Bóg zacznie oczyszczać nadzieję swego ludu.
CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Teresy z Lisieux i jej rodziców wyruszą w ogólnopolską peregrynację

2026-06-25 11:46

[ TEMATY ]

św. Teresa z Lisieux

pixabay.com

Relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz jej świętych rodziców - Zelii i Ludwika Martin - przybędą z francuskiego Lisieux do Polski i od 2 lipca do 10 sierpnia będą peregrynować po kraju. Duchowe wydarzenie organizowane przez Ojców Karmelitów Bosych Prowincji Warszawskiej rozpocznie się w Szczecinie. Hasłem peregrynacji są słowa: „Przez ufność do miłości”, nawiązujące do „małej drogi” świętości, którą głosiła patronka misji i doktor Kościoła.

Ogólnopolska peregrynacja relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz jej rodziców, świętych Zelii i Ludwika Martin rozpocznie się od Szczecina. Relikwie zostaną przywiezione z Lisieux we Francji i przez ponad miesiąc odwiedzą dziesiątki wspólnot karmelitańskich, parafii i sanktuariów w całej Polsce. Zakończenie peregrynacji zaplanowano na 10 sierpnia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję