Reklama

Niedziela Małopolska

Przemieniać świat

Ich zaangażowanie to rzetelne wypełnianie codziennych obowiązków, osobista formacja i aktywne działanie w wolontariacie – mówi ks. Michał Grzesiak.

Niedziela małopolska 13/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Archiwum fundacji

Krakowska wspólnota stypendystów to prawie 200 osób!

Krakowska wspólnota stypendystów to prawie 200 osób!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zokazji 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II szukałam odpowiedzi na pytanie, jak stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” starają się być żywym pomnikiem papieża Polaka.

Formacja osobista

Ksiądz Michał Grzesiak razem z ks. kan. Konradem Koziołem sprawuje duchową opiekę nad stypendystami, choć jak przyznaje, jest trudno nawiązać osobistą relację z każdym jej członkiem z powodu liczebności grupy (prawie 200 osób). Duszpasterz opowiada: – Staram się być do dyspozycji i przyprowadzam ich bliżej Chrystusa. Ponieważ indywidualny kontakt ze wszystkimi nie jest łatwy, jego alternatywą są spotkania w kameralnej grupce w ramach Duszpasterstwa Akademickiego przy bazylice św. Floriana – to parafia, w której ks. Karol Wojtyła również był duszpasterzem młodzieży. Sam jako siedmiolatek widziałem z bliska papieża w 2002 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej. Miałem 10 lat, gdy umierał Jan Paweł II. Bardzo mocno pamiętam ten dzień. Mam świadomość, że obecni stypendyści fundacji papieża nie pamiętają. On jest im znany z relacji historycznych i to jest wyjątkowe, że możemy tworzyć coś duchowego i głębokiego teraz na płaszczyźnie obcowania świętych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Hanna Myszewska, szefowa krakowskiej wspólnoty Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia”, mówi: – Myślę, że być stypendystą, to zaszczyt i obowiązek. Trzeba w każdym momencie pracować nad sobą i stawać się taką osobą, do której drugi człowiek nie będzie bał się zwrócić o pomoc! Te słowa staram się realizować przede wszystkim w swoim życiu.

– Zaangażowanie stypendystów to rzetelne wypełnianie codziennych obowiązków – mówi ks. Michał i wyjaśnia: – Systematyczna praca na studiach, realizowanie swoich talentów po to, by ten świat przemieniać. A także udział w comiesięcznych spotkaniach wspólnoty, w Wielkim Poście w Dniu Skupienia. Formacja ma na celu pogłębić ich chęć przybliżenia się do Boga i do ludzi.

Nie tylko ciastka z Wadowic

Stypendyści włączają się w różne formy wolontariatu: w działalność organizacji i fundacji, np. Dzieła Pomocy św. Ojca Pio czy Caritas oraz duże wydarzenia religijne, typu Piesza Pielgrzymka Krakowska. – To forma pewnej wdzięczności za wsparcie finansowe. Poprzez sumienność, uczciwość i niesienie pomocy stypendyści włączają się w nasze społeczeństwo nie tylko od święta – podkreśla ks. Michał.

Hanna dodaje: – Działamy na wielu polach wolontariatu. Angażowaliśmy się w Światowy Dzień Ubogich, organizowaliśmy zbiórki żywności z ramienia Caritas, z inicjatywy dwóch stypendystów skompletowaliśmy paczkę dla pana z Domu Pomocy Społecznej i piekliśmy pierniczki, które można było zakupić za dowolną ofiarę i w ten sposób zbieraliśmy fundusze.

Za nami Wielkopostny Dzień Skupienia stypendystów, który odbył się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. A 2 kwietnia zobaczymy ich na Akademickiej Drodze Krzyżowej, którą koordynuje Duszpasterstwo Akademickie z parafii św. Anny w Krakowie.

Obowiązkiem każdego stypendysty jest systematyczne odkrywanie wartości, które zostawił papież Polak i wcielanie ich w życie oraz wypełnianie duchowego testamentu, który św. Jan Paweł II zawarł w słowach: „Musicie od siebie wymagać”. Właśnie w młodzieży jest nadzieja, że w pamięci kolejnych pokoleń pozostaną nie tylko papieskie kremówki.

2025-03-25 19:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski do stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia: bądźcie zawsze zawsze zafascynowani Chrystusem

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

stypendyści

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Archidiecezja Krakowska

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Modlimy się za was, którzy jesteście w tym cudownym młodzieńczym wieku, abyście zawsze byli młodzi duchem, zawsze zafascynowani Jezusem Chrystusem - mówił abp Marek Jędraszewski do stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Metropolita krakowski w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach przewodniczył Mszy św. sprawowanej z okazji XXV Dnia Papieskiego. Liturgia była transmitowana przez TVP1.

Na początku liturgii kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II ks. Tomasz Szopa nawiązał do haseł Roku Jubileuszowego „Pielgrzymi nadziei” i przeżywanego dziś XXV Dnia Papieskiego „Jan Paweł II - Prorok nadziei”. - On był świadkiem nadziei, mimo że sam przeżywał czasy, które były trudne, w których doświadczał także pewnie i braku nadziei. Niech to spotkanie z Janem Pawłem II, doświadczenie też spotkania z Chrystusem eucharystycznym będzie dla nas wszystkim źródłem nadziei. Niech nas umocni, abyśmy także my potrafili być świadkami nadziei - mówił ksiądz kustosz.
CZYTAJ DALEJ

Waldemar Żurek ujawnił liczbę spraw dotyczących zgonów w Szpitalu Południowym

2026-06-24 12:36

[ TEMATY ]

zgony

minister sprawiedliwości

Waldemar Żurek

Szpital Południowy

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Waldemar Żurek poinformował w środę o liczbie zgłoszeń dotyczących zgonów w Warszawskim Szpitalu Południowym.

Minister sprawiedliwości odniósł się podczas konferencji prasowej do informacji, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero były pracownik Szpitala Południowego dr Emil Jędrzejewski.
CZYTAJ DALEJ

Już na pątników czas. Jasna Góra wkracza w letni sezon pielgrzymkowy

2026-06-24 15:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymki

Karol Porwich/Niedziela

Gdzieś niesie się śpiew „Czarnej Madonny”, w innym miejscu słychać „ślonską godkę”, w słońcu błyszczą szprychy rowerów. To znak, że lato na Jasnej Górze, a wraz z nim sezon pielgrzymkowy, już się rozpoczyna.

O. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, który w imieniu paulinów wyszedł na powitanie pielgrzymów rowerowych z terenu swojej macierzystej diecezji radomskiej, przyznaje, że takie spotkania są radością dla obu stron. Jak mówi, jako paulin jest „do dyspozycji” pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję