Reklama

Niedziela plus

Pelplin, Gniezno

Bliżej potrzebujących

Realizując troskę o osoby chore i samotne, wolontariusze oraz artyści z grupy „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem” wraz z franciszkanami świeckimi odwiedzili pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie.

Niedziela Plus 10/2025, str. II

[ TEMATY ]

Gniezno

Pelplin

Archiwum sanktuarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęło się w sali DPS wspólną modlitwą, której przewodniczył bp Arkadiusz Okroj w koncelebrze z kapelanem ks. inf. Tadeuszem Brzezińskim i franciszkaninem o. Arkadiuszem Czają. Następnie odbyła się część artystyczna z przeznaczeniem dla osób chorych i personelu medycznego. Program poprowadził mistrz iluzji Paweł Czaja, laureat krajowych i międzynarodowych konkursów prestidigitatorskich.

Wyjątkowy dar

Reklama

Podczas wizyty zaśpiewali znani i cenieni artyści – Kazimierz Maszk i Andrzej Lelek, którzy na co dzień występują w zespole folklorystycznym Tuba Band z Kościerzyny. Razem z zespołem wystąpiła grupa taneczno-wokalna w kaszubskich strojach w składzie: Elżbieta Plata, Regina Hirsz i Janina Hiller. Wystąpił także Paweł Czaja – prezentował różne sztuczki, a następnie wystąpił w roli klauna. Nie zabrakło postaci z bajek: Myszki Miki, Kubusia Puchatka i Tygryska, w które wcielili się: Maria Kulaszewicz, Lidia Kujach i Elżbieta Kujach. Zaprezentowany program wzbudził dużo radości, a uśmiech na twarzy osoby chorej to wyjątkowy dar dla tych wszystkich, którzy niosą pomoc. Przebywającym w DPS chorym wręczono upominki – kolorowe maskotki oraz widokówki z klasztorem franciszkańskim i kalwarią w Pakości. Pluszaki przekazali dla osób chorych znani artyści: piosenkarka Krystyna Giżowska, dyrygentka Honorata Siergun wraz z chórem „Oremus” z Miłakowa oraz piosenkarze Andrzej Rybiński i Jan Wojdak, a także wolontariuszki Sylwia Rygielska i Katarzyna Tomczak. Wręczono też płyty z nagraniami chóru Oremus i scholi Mazurskie Słowiki. Ksiądz biskup wraz z grupą artystyczną odwiedził także chorych, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli przybyć na spotkanie. Duszpasterze, artyści i wolontariusze odwiedzili blisko 200 chorych!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Święty, który inspiruje

Przykładem miłości do Boga i ludzi jest św. Franciszek z Asyżu, który inspiruje artystów oraz wolontariuszy. Każdy chory był dla niego odbiciem i obrazem Jezusa, a zbawcze cierpienie Chrystusa stanowiło źródło kontemplacji. Mężnie przeżywał swoje dolegliwości, łącząc je z cierpieniem Jezusa na krzyżu. Podkreślał troskę o chorych i spieszył im z pomocą. Łagodność i troska świętego z Asyżu obejmowały każdego cierpiącego. Chrystus był dla niego nauczycielem w służeniu ludziom przeżywającym chorobę. Powinno się oczami św. Franciszka spojrzeć na chorego człowieka i zobaczyć w nim Jezusa. Dlatego nie można się dziwić się, że święty ten tak wielu inspiruje do niesienia pomocy innym. Jest wśród nich grupa mająca swoją siedzibę w klasztorze franciszkańskim w Pakości k. Inowrocławia o nazwie: „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem” – nazwa ta jest też hasłem dla jej działalności. W Pakości, której kustoszem jest franciszkanin o. Walenty Franciszek Łaga, znajdują się druga najstarsza Kalwaria w Polsce oraz relikwiarz z największą cząstką Krzyża Świętego. Ponadto miejscowość ta znana jest z wielu inicjatyw charytatywnych, festiwali i koncertów pieśni kolędowych.

Pamięć i modlitwa

Reklama

Na zakończenie spotkania z osobami chorymi, oprócz podziękowań ze strony dyrekcji DPS, wyrazy wdzięczności za miłe przyjęcie oraz poświęcenie dla starszych i chorych popłynęły ze strony duszpasterzy, artystów i wolontariuszy do dyrektor Emilii Rzenieckiej i kierownik Moniki Matyli oraz do personelu domu opieki w Pelplinie. Zapewniono o codziennej pamięci modlitewnej w ich intencjach. Wielu seniorów tak się wzruszyło, że można było zauważyć na ich twarzach łzy. Ksiądz biskup wraz z księdzem kapelanem zaprosili artystów i wolontariuszy do nawiedzenia przepięknej gotyckiej katedry w Pelplinie i zachęcali do uzyskania odpustu w Roku Jubileuszowym. Po przygotowanym poczęstunku wszyscy udali się na modlitwę do katedry.

Chorzy i cierpiący spełniają w Kościele katolickim szczególne zadanie. Znosząc różne dolegliwości, upodabniają się do Jezusa, który wziął na siebie wszelkie nasze grzechy i uczestniczy we wszystkich ludzkich cierpieniach. W świetle Ewangelii można zrozumieć własne cierpienie i uczynić je ofiarą za tych, którzy są z dala od Boga. W osiągnięciu tego celu pomaga wielki dar – sakrament namaszczenia chorych, który jest lekarstwem uzdrawiającym całego człowieka. „Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (Jk 5, 14-15).

Chorym i starszym, oprócz pomocy materialnej, należy zapewnić pomoc medyczną oraz wsparcie duchowe. Ważne jest zainteresowanie się nimi, odwiedzanie ich, a także zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa. Szczególne uznanie należy się osobom, które opiekują się chorymi i starszymi, a są nimi: personel medyczny, wolontariusze i opiekunowie chorych w domach rodzinnych. Ich posługa jest godna podziwu i stanowi przykład dla nas wszystkich.

2025-03-04 13:59

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudno im nie kibicować

Docierają z programem artystycznym do dzieci, młodzieży i seniorów. Wywołują uśmiech na ich twarzach i niosą ulgę w cierpieniu. W ubiegłym roku odwiedzili ponad 5 tys. osób!

To artyści i wolontariusze zafascynowani życiem i duchowością św. Franciszka z Asyżu, działający charytatywnie pod hasłem: „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”. Odwiedzają osoby chore przebywające w hospicjach, szpitalach, domach seniora i domach pomocy społecznej. Docierają do miejsc, w których ludzie są dotknięci cierpieniem. Nie zbierają funduszy na swoją działalność, proszą jedynie o nowe i nieużywane maskotki, które w czasie akcji rozdają chorym.
CZYTAJ DALEJ

Pustelnik z Góry Maryi

Niedziela Ogólnopolska 25/2022, str. 20

[ TEMATY ]

patron tygodnia

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Święty Wilhelm, gdy miał 15 lat, przywdział habit zakonny. Potem postanowił nawiedzić jako pielgrzym najgłośniejsze za jego czasów miejsca święte. Udał się więc do Hiszpanii na grób św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela, a następnie pielgrzymował po Włoszech. Chciał dotrzeć także do Ziemi Świętej, jednak w Brindisi spotkał się ze św. Janem z Matery, przyszłym założycielem nowej rodziny zakonnej, i ten zachęcił go do życia w pokucie. Pierwszą pustelnię Wilhelm zbudował we Włoszech, na Górze Maryi (Montevergine), na wysokości 1270 m. Sława jego osoby ściągała jednak do niego uczniów, którzy wybudowali obok niego domki oraz kościółek. Dla pewnego porządku Wilhelm ułożył regułę. Powstała kongregacja zakonna (wilhelmianie), która z biegiem czasu została włączona do rodziny benedyktyńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Rzym: czuwanie modlitewne w przeddzień wręczenia paliuszy

2026-06-25 16:17

[ TEMATY ]

Rzym

paliusz

Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych

W niedzielę, 28 czerwca w przeddzień uroczystości wręczenia paliuszy trzem polskim arcybiskupom-metropolitom odbędzie się czuwanie modlitewne - informuje Administrator Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie, ks. Tomasz Jarosz.

Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył arcybiskup metropolita łódzki, kard. Konrad Krajewski, a homilię wygłosi metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś. Natomiast adorację eucharystyczną od 19.00 do 20.00 poprowadzi arcybiskup metropolita katowicki, Andrzej Przybylski. Organizatorzy przewidują na zakończenie także spotkanie na dziedzińcu kościoła św. Stanisława.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję