Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pod płaszczem Maryi

„Dolina cudów” – tak mówił o tym sanktuarium jego poprzedni proboszcz ks. Stanisław Łyp. W cyklu prezentującym kościoły jubileuszowe w naszej diecezji zapraszamy do parafii Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej w Sosnowcu.

Niedziela sosnowiecka 8/2025, str. III

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Archiwum parafii

Widok świątyni

Widok świątyni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zapewne są w naszej diecezji kościoły z dłuższą historią, bardziej zdobne, ciekawsze architektonicznie. Ale przecież i Fatima nie była najpiękniejszym miejscem w Portugalii, a jednak Maryja wybrała ją sobie na miejsce szczególnego spotkania i znak, który inspiruje od ponad 100 lat. Może w tym jubileuszowym czasie poświęconym nadziei szczególnie powinniśmy odkrywać łaski Boże w tym, co zwyczajne, poszarzałe, nieidealne? Może właśnie tu jeszcze lepiej dociera do nas świadomość, że Bóg widzi nas inaczej i daje wielkie łaski nie ze względu na piękno i zasługi, ale pomimo naszych niedoskonałości?

Piękno tego miejsca to piękno wiary przybywających tu mieszkańców Zagórza – nie tylko z parafii, ale z całego dekanatu. Położona wśród bloków parafia powstała w 1982 r., najpierw (przez rok) jako wikariat terenowy. Trudne lata i niełatwe miejsce, ale jednak wiernych przyciągał ten – jak czytamy w historii na stronie parafii – „skromniutki Dom Matki, która wszystko rozumie, podtrzyma na duchu, doda sił i umocni nadzieję. Na początku był to skromny wizerunek namalowany na zwykłym kartonie, tak zwykłym, jak zwykłe było wtedy życie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pierwsza figura Matki Bożej przyjechała tu nie z Fatimy, lecz z Rzymu, w 1985 r. i od razu została otoczona kultem wiernych. Zastąpiła ją w 1997 r. figura sprowadzona z Portugalii, którą rok później biskup sosnowiecki Adam Śmigielski koronował. I to ona do dziś jest umieszczona w centralnym punkcie ołtarza.

Papież zachęca

W bulli ogłaszającej w tym roku jubileusz zwyczajny papież Franciszek wspomniał o maryjnych objawieniach w Meksyku i ich przesłaniu: „Czyż oto nie ma tu mnie, twojej Matki?”. (...) „Podobne przesłanie jest odciśnięte w sercach wielu sanktuariów maryjnych na całym świecie, będących celem licznych pielgrzymów, którzy powierzają Matce Bożej swoje troski, cierpienia i oczekiwania. Niech w tym Roku Jubileuszowym sanktuaria będą świętymi miejscami gościnności i uprzywilejowanymi przestrzeniami budzenia nadziei. (…) Jestem przekonany, że wszyscy, zwłaszcza cierpiący i udręczeni, będą mogli doświadczyć bliskości najczulszej z mam, która nigdy nie opuszcza swoich dzieci, która dla świętego Ludu Bożego jest znakiem niezachwianej nadziei i pociechy” – napisał papież.

Porządek nabożeństw

Niedzielne Msze św. sprawowane są w sanktuarium o godz. 7.30, 10.00, 12.00, 16.30 i 19.00. W dni powszednie Eucharystie odprawiane są o godz. 6.30, 7.30 i 18.00.

W święta i wspomnienia Matki Bożej parafia zaprasza na Maryjną Godzinę Łaski z wystawieniem Najświętszego Sakramentu od 17.00 do 18.00, a w każdą sobotę modlitwy do Maryi przed wystawionym w monstrancji Chrystusem odbywają się po wieczornej Mszy św. Szczególne nabożeństwa odbywają się we wspomnienie kolejnych objawień, czyli 13. dnia miesiąca od maja do października. Rozpoczyna je Godzina Miłosierdzia o godz. 15.00. Od 16.00 do 18.00 trwa modlitwa różańcowa, a po niej Msza św. zakończona procesją różańcową wokół świątyni i Apelem Jasnogórskim.

W dolnej kaplicy trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Co warte podkreślenia – jedna z dłuższych w naszej diecezji, bo Pan Jezus czeka tu codziennie w godz. 6.00-21.00. I znów okazuje się, że największy przystęp do Niego mamy przez Maryję.

2025-02-19 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga ku wolności

Po nawiedzeniu 13 parafii i kilkudziesięciu rodzin Domowego Kościoła ikona krzyża Ruchu Światło-Życie zakończyła peregrynację w naszej diecezji. 29 lutego krzyż został przekazany przedstawicielom archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Peregrynacja w naszej diecezji była częścią ogólnopolskiej akcji modlitewno-ascetycznej Ruchu Światło-Życie (RŚŻ), którego istotnym elementem jest Krucjata Wyzwolenia Człowieka (KWC) – Diakonia Wyzwolenia. Pielgrzymka ikony krzyża wpisała się w hasło roku formacyjnego: „Wolni i wyzwalający”, związanego z 40. rocznicą proklamowania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Dlatego też z inicjatywy Ruchu Światło-Życie powołano akcję, tzw. sztafetę modlitewną Krucjaty, gdzie specjalnie przygotowana ikona krzyża wędruje po diecezjach. Inicjatywa ma pobudzić ducha wyzwolenia, nie tylko we wspólnotach oazowych, ale też w parafiach, w których była możliwość przyjrzenia się dziełu Krucjaty, zjednoczenia w modlitwie, czuwania, a także złożenia deklaracji abstynencji. Zasadniczo w soboty i niedziele krzyż był wystawiany w kościołach, natomiast w ciągu tygodnia ikona nawiedzała domy rodzin z kręgów Domowego Kościoła przynależnych do poszczególnych parafii. Do udziału w czuwaniach zaproszeni zostali wszyscy pragnący modlić się o wyzwolenie osób uzależnionych od alkoholu i tych, którzy popadli w inne zniewolenia.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

89. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na JG

2026-06-26 18:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nauczyciele

#Pielgrzymka

wychowawcy

Krajowe Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców

89. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców odbędzie się na Jasnej Górze 1–2 lipca, pod hasłem „Uczniowie – Nauczyciele – Misjonarze”. W ramach pielgrzymki odbędzie się także sympozjum poświęcone podmiotowości uczniów. Centralnym punktem będzie Msza św., odprawiona 2 lipca na jasnogórskim Szczycie przez abp. Andrzeja Przybylskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców.

Zostanie zainaugurowana nowenna (dziewięciu) tygodni – modlitwa w intencji uczniów, rodziców, czyli pierwszych nauczycieli nowego pokolenia oraz całe środowisko oświatowe, za tych, którzy mają wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję