Reklama

Niedziela Łódzka

Czas to miłość

To, co mogą najlepszego rodzice zrobić dla swoich dzieci, to pokazać im miłość do siebie samych. Uważam, że taka miłość nie jest możliwa bez Boga – przekonuje Joanna Barańska.

Niedziela łódzka 5/2025, str. I

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak/Niedziela

50-lecie Domowego Kościoła Archidiecezji Łódzkiej

50-lecie Domowego Kościoła Archidiecezji Łódzkiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa, który obchodzony jest w świecie od 2015 r., jest czasem, kiedy małżeństwa chrześcijańskie poprzez modlitwę, konferencje naukowe i spotkania o charakterze rozrywkowym, chcą przypomnieć społeczeństwu o wartości i znaczeniu sakramentu małżeństwa. W obecnych czasach wielu ludzi, szczególnie młodych, nie widzi potrzeby budowania wzajemnej i trwałej relacji opartej na sakramencie. – W czasie kolędy, kiedy spotykałem osoby żyjące w związku partnerskim, pytałem, dlaczego nie chcą wziąć ślubu kościelnego, skoro są katolikami – mówi ks. Michał. – Zadziwiały mnie odpowiedzi, które słyszałem, jedni mówili, że jeszcze nie wiedzą, czy chcą razem z sobą być na stałe, a inni, że chcą żyć bez zobowiązań wobec siebie. Pojawiały się też stwierdzenia, że nie mają środków na przyjęcie weselne lub że większość młodych ludzi obecnie tak żyje. Nie ukrywam, że nie rozumiem takiego spojrzenia, zwłaszcza w odniesieniu do związków, w których pojawiają dzieci. Więc, jeśli ktoś mi mówi, że chce żyć bez zobowiązań wobec drugiego, to rodzi się pytanie, co z tym trzecim i czwartym, czyli dzieckiem? – zauważa kapłan.

Rzeczywiście, statystyki w diecezji łódzkiej są zatrważające. Księża zwracają uwagę, że w niektórych parafiach tylko trzy na dziesięć związków należy do związków sakramentalnych. Problem pogłębia się, ponieważ kolejne pokolenia wychowywane są w środowisku, w którym wartości ewangeliczne są odrzucane, a życie religijne ukazywane jako coś staroświeckiego lub wręcz szkodliwego. Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich, które jest inicjatorem Tygodnia Małżeństwa, zwraca uwagę, że relacja małżonków przeżywana z Jezusem buduje bliskość między wszystkim członkami w rodzinie. – Jeżeli nie mamy dobrych wzorców w swoich rodzinach, bo przecież pochodzimy z różnych rodzin, to relacja z Jezusem zbudowana na wspólnej modlitwie jest podstawą do wzajemnego zrozumienia. Kiedyś usłyszałam, że to, co mogą najlepszego rodzice zrobić dla swoich dzieci, to pokazać im miłość do siebie samych. Uważam, że taka miłość nie jest możliwa bez Boga i że to obecność Boga jest fundamentem do zbudowania szczęśliwego domu – mówi Joanna Barańska, organizatorka Dnia Małżeństwa w parafii NSJ w Łodzi Retkinia i dodaje: – Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński mawiał: „Ludzie mówią: czas to pieniądz. A ja mówię inaczej: czas to miłość”. Pierwsza część wypowiedzi kardynała jest wyjątkowo aktualna. Żyjemy szybko, dużo pracujemy i mamy mniej czasu dla siebie. Razem z mężem działamy na rzecz rodzin, ponieważ chcemy, by małżonkowie na chwilę się zatrzymali i skupili na miłości między sobą. Proponujemy małżeństwom, narzeczonym i związkom partnerskim spotkania, podczas których uczestnicy mogą posłuchać o życiu innych małżeństw, dla których sakrament jest światłem, bez którego trudno jest funkcjonować.

Informację o wydarzeniach związanych z Tygodniem Małżeństw zamieszczać będziemy w cotygodniowym fleszu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-01-28 13:49

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Nagroda Sternika Łodzi dla arcybiskupa Rysia

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Grzegorz Ryś otrzymał nagrodę Sternika Łodzi - nagrodę specjalną przyznaną z okazji jubileuszu 90-lecia Radia Łódź i 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej.

- Cztery lata to na pewno za krótko, by można powiedzieć, że ja buduję w jakiejkolwiek mierze łódzki Kościół, czy miasto Łódź, jego społeczeństwo. Natomiast mogę powiedzieć, że przez te cztery lata ten Kościół buduje mnie i to miasto i społeczeństwo też mnie buduje. W taki sposób, który mnie rozwija. Bardzo jestem wdzięczny Panu Bogu, który w jakiś wyrokach dla mnie niespodziewanych skierował mnie do Łodzi i mam nadzieję tu mnie potrzyma – powiedział arcybiskup Ryś odbierając wyróżnienie z rąk prezesa i redaktora naczelnego Radia Łódź Dariusza Szewczyka.
CZYTAJ DALEJ

Czystość Jezusa przechodzi na chorego

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Upadek Jerozolimy zostaje opisany jak kronika wojny. Pojawiają się daty, ruchy wojsk, głód, wyłom w murze. Taki zapis nie pozwala odsunąć bólu w dal. Sedecjasz panuje jako ostatni król Judy. Miasto zostaje odcięte. Głód rozsadza zwykły rytm życia. Ucieczka króla w nocy kończy się schwytaniem. Rozpada się wojsko, rozpada się władza, rozpada się nadzieja oparta na ludzkiej polityce. Kulminacją jest spalenie domu Pana, pałacu i wielkich domów miasta. Świątynia znika w ogniu. Dla wielu była znakiem bezpieczeństwa. Teraz okazuje się, że sam budynek nie ocala bez nawrócenia serca. Rozebranie murów dopełnia obrazu. Miasto zostaje otwarte, bezbronne, wydane cudzej mocy. Zostaje też przeprowadzona kolejna deportacja. W kraju pozostają najubożsi, by uprawiali ziemię i winnice. Paradoks tej sceny jest głęboki. Centrum kultu znika. Wiara ma jednak trwać nadal. Właśnie w rozproszeniu wzrośnie znaczenie słowa, modlitwy i pamięci. Ogień najeźdźcy nie może spalić przymierza wypisanego przez Boga w historii zbawienia.
CZYTAJ DALEJ

Oto nadchodzi odc. 51 [wideo]

2026-06-26 17:14

screen YT

W Kościele katolickim w Polsce odbywa się bardzo wiele ciekawych wydarzeń. Informują o nich autorzy projektu inicjatywakatolicka.pl i tworzony przez nich program “Oto nadchodzi”.

Link do filmu:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję