Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecin

Jestem

Cierpienie rodziców dotyka ich po utracie dzieci niezależnie od czasu kiedy umierają, fazy rozwoju, wagi czy wzrostu ciała dziecka – zaznacza ks. Tomasz Ceniuch.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 3/2025, str. II

[ TEMATY ]

Szczecin

Archiwum Fundacji Donum Vitae

Ks. Tomasz Ceniuch wraz z członkami Fundacji wręcza egzemplarz książki ks. abp. Wiesławowi Śmiglowi

Ks. Tomasz Ceniuch wraz z członkami Fundacji wręcza egzemplarz książki ks. abp. Wiesławowi Śmiglowi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ludzkie życie jest największym darem, który otrzymujemy od Boga, jest święte i dlatego zasługuje na nieustanny szacunek od chwili poczęcia, aż do naturalnej śmierci. Ta śmierć jednak czasem przychodzi jeszcze przed narodzeniem. Kościół objął niezwykłą troską te bolesne chwile tworząc możliwość przeprowadzania pogrzebów Dzieci Utraconych.

Tą problematyką zajmuje się Fundacja Donum Vitae powstała z troski o małżeństwa i rodziny. Z troski o rodzicielstwo wyłania się obszar działań Fundacji – pomoc rodzicom, którzy doświadczyli utraty dziecka nienarodzonego oraz śmierci dziecka na krótko po urodzeniu. Towarzyszy rodzicom po stracie, zapewniając pomoc prawną, psychologiczną i duchową. – Podejmujemy wiele działań i rozmów społecznych, których celem jest szerzenie informacji o bolesnym doświadczeniu utraty dzieci przed narodzeniem – mówi ks. Tomasz Ceniuch, członek Zarządu Rady Fundacji oraz dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej. We współpracy z poszczególnymi gminami na terenie, których znajdują się szpitale z oddziałami ginekologiczno-położniczymi, koordynujemy większość pochówków zbiorowych Dzieci Utraconych na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Powierzono mi troskę o Fundację Donum Vitae – Nasze Dzieci Utracone – to dzieło, które mocno na mnie przez te ponad 10 lat i wciąż oddziaływuje i mobilizuje, szczególnie w służbie rodzicom po stracie dzieci, a także narzeczonym i małżonkom w Fundacji Donum Vitae – Poradnia, a ostatnio w Hospicjum Perinatalnym Jestem.

– Grobowce Dzieci Utraconych – kontynuuje ks. Ceniuch – to groby dla dzieci zmarłych wskutek poronienia bądź martwego urodzenia, których ciała zostały przekazane do pochówku zbiorowego. Takie miejsca są obecnie: w Szczecinie, Choszcznie, Dębnie, Goleniowie, Gryfinie, Policach, Stargardzie i Świnoujściu. Pomniki Dzieci Utraconych stanowią miejsca pamięci i modlitwy dla pogrążonych w smutku rodziców jednakże nie są miejscami, gdzie dokonują się pochówki. Fundacja Donum Vitae koordynuje pochówki zbiorowe na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Z tą myślą pracowałem nad stworzeniem książki o tej tematyce, która niedawno temu przekazana została do każdego kapłana i wszystkich parafii. Jej tytuł to: Jestem – Pożegnanie Dzieci Nieochrzczonych w Archidiecezji Szczecińsko--Kamieńskiej. Jest to zestawienie tekstów, także z komentarzem teologicznym, które maja być wsparciem do organizacji kolejnych pogrzebów. W czasie ataków na życie nienarodzonych, troska rodziców i duszpasterzy o pogrzeb dzieci, które zmarły przed narodzinami, jest ważną lekcją społeczną i ewangelizacyjną, uświadamiającą, że cierpienie rodziców dotyka ich po utracie dzieci niezależnie od czasu, kiedy umierają, fazy rozwoju, wagi i wzrostu ciała dziecka – kończy ks. Tomasz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-01-14 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pauza między Mszami

Niedziela szczecińsko-kamieńska 2/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Szczecin

Adam Szewczyk

Krzysztof Krzemień kieruje wspólnym śpiewem

Krzysztof Krzemień kieruje wspólnym śpiewem

Oprawa muzyczna liturgii w Kościele to zaszczyt i ogromna radość, ale także zobowiązanie, bo przecież nie można śpiewać Bogu byle jak – mówi dyrygent parafialnego chóru Krzysztof Krzemień.

W święto Chrztu Pańskiego, przypadające w niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), które jednocześnie zamyka okres świętowania Bożego Narodzenia, w wielu kościołach w Polsce rozbrzmiewał szczególnie gromki śpiew kolęd. W polskiej tradycji pieśni bożonarodzeniowe można usłyszeć w wielu świątyniach, w zasadzie we wszystkich regionach kraju, aż do obchodzonego 2 lutego święta Ofiarowania Pańskiego, jednak po zakończeniu okresu Bożego Narodzenia, nie dominują już one w oprawie muzycznej liturgii.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję