Reklama

Niedziela Sandomierska

Święta zawsze jednoczą

W Zakładzie Poprawczym w Ostrowcu Świętokrzyskim młodzi wychowankowie, pod czujnym okiem swoich opiekunów, przygotowali wzruszające Misterium Bożonarodzeniowe „Do Betlejem nie jest tak daleko…”.

Niedziela sandomierska 3/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Ostrowiec Świętokrzyski

Archiwum prywatne

Młodzi aktorzy wraz z opiekunami

Młodzi aktorzy wraz z opiekunami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie to stało się okazją do wspólnego przeżywania świąt Bożego Narodzenia oraz refleksji nad ich głębszym znaczeniem.

Młodzi aktorzy z wielkim przesłaniem

Przedstawienie, którego program przygotowali nauczyciele: Jacek Obcowski, Radosław Wójtowicz, Rafał Adamus oraz Iwona Winiarska, było wyjątkowym połączeniem tradycyjnych wątków biblijnych z refleksją nad współczesnymi problemami. Ksiądz Paweł Surowiec, katecheta zakładu, otworzył wydarzenie, zapraszając widzów do wspólnego zanurzenia się w atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na scenie pojawili się młodzi aktorzy: Rafał, Adam, Mateusz, Michał, Artur, Michał oraz Krystian, którzy z wielkim zaangażowaniem odegrali scenki inspirowane Ewangelią oraz własnymi doświadczeniami i przemyśleniami. Ich występy, bogate w emocje i głębokie przesłanie, poruszyły widzów. Misterium było nie tylko okazją do ukazania talentu, ale także sposobem na wyrażenie nadziei na lepszą przyszłość.

Gest pokoju i kolędowanie

Jednym z najbardziej wzruszających momentów było podzielenie się opłatkiem przy dźwiękach melodii „Przekażcie sobie znak pokoju”. Ten prosty, a zarazem symboliczny gest, wprowadził zgromadzonych w prawdziwie świąteczny nastrój. Wychowankowie oraz pracownicy zakładu składali sobie życzenia, śpiewali kolędy i cieszyli się chwilą wzajemnej integracji.

Reklama

Wydarzenie wzbogacił występ Dawida, jednego z podopiecznych, który grał kolędy. Jego wykonanie było pełne emocji, a zarazem niezwykle profesjonalne, co spotkało się z gromkimi brawami i uznaniem zarówno widzów, jak i jego kolegów.

Szansa na nowy start

Zakład Poprawczy w Ostrowcu Świętokrzyskim, działa pod nadzorem Ministerstwa Sprawiedliwości i jest placówką, której celem jest pomoc młodym ludziom w wieku 17-21 lat w powrocie do społeczeństwa. Podopieczni zdobywają tu wykształcenie, uczą się zawodu i realizują zadania mające na celu ich reintegrację społeczną.

Dyrektor placówki, Krzysztof Mikos, podkreśla, jak ważne są inicjatywy takie jak Misterium Bożonarodzeniowe. – To wydarzenie jest dowodem na to, że każdy młody człowiek, niezależnie od swojej przeszłości, może tworzyć coś pięknego i wartościowego. To także szansa, by w atmosferze świątecznej radości przypomnieć sobie o wartościach, które budują nasze człowieczeństwo – mówił dyrektor.

Święta, które łączą

Misterium Bożonarodzeniowe pokazało, że święta Bożego Narodzenia to czas jedności i nadziei. Młodzi ludzie, którzy mierzą się z trudną przeszłością, udowodnili, że mogą być twórcami pięknych chwil i wartościowych przesłań. „Do Betlejem nie jest tak daleko...” to nie tylko tytuł przedstawienia, ale i przypomnienie, że każdy z nas może znaleźć drogę do dobra, nawet jeśli jest ona trudna i wyboista.

2025-01-14 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drzewko dobroci

Niedziela sandomierska 2/2025, str. II

[ TEMATY ]

Ostrowiec Świętokrzyski

S. Krystyna Grabarz CSFFM

Do podopiecznych domu trafiło ponad 70 prezentów

Do podopiecznych domu trafiło ponad 70 prezentów

Parafia św. Michała Archanioła we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica zorganizowała trzeci raz akcję „Adwentowe Drzewko Dobroci”.

Celem inicjatywy było przygotowanie bożonarodzeniowych paczek dla podopiecznych Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Nasz Dom” w Denkowie. Idea akcji polegała na umieszczeniu konkretnych potrzeb dzieci na specjalnych serduszkach zawieszonych na „Adwentowym Drzewku Dobroci”, które pojawiło się w parafii podczas pierwszej niedzieli Adwentu. Każde serduszko zawierało imię dziecka oraz informacje o potrzebnych artykułach. – Serduszka zniknęły w błyskawicznym tempie, co świadczy o wielkim sercu naszych parafian i zaangażowaniu środowiska szkolnego – podkreśla ks. Piotr Klocek, wikariusz parafii. W akcję aktywnie włączyli się parafianie, uczniowie oraz Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami: Moniką Bożym, Justyną Walczak oraz ks. Witoldem Garbulińskim. – Nie kryjemy zdumienia i radości z powodu ogromnej ofiarności uczestników. To wspaniałe, że wspólnymi siłami udało się zrealizować ten szczytny cel – mówi ks. Witold Garbuliński. Efektem tej inicjatywy było ponad 70 bogatych paczek, które zostały przekazane podopiecznym domu dziecka. – Największą nagrodą jest uśmiech na twarzach dzieci, dla których ten czas staje się trochę bardziej świąteczny i pełen nadziei – dodaje ks. Garbuliński.
CZYTAJ DALEJ

Wietnam: Kościół przygotowuje się do wielkiej beatyfikacji

2026-06-24 13:10

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Wietnam

pixabay.com

Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego w Wietnamie ceremonia beatyfikacyjna wietnamskiego męczennika odbędzie się w jego ojczyźnie. Ks. Franciszek Ksawery Truong Buu Diep, który 80 lat temu oddał życie za swoich parafian, będzie beatyfikowany 2 lipca w sakntuarium Tac Say w diecezji Can Tho w południowym Wietnamie. Oczekuje się, że na uroczystość przybędzie ponad 70 000 osób, poinformowała agencja ucanews.com.

Liturgii przewodniczyć będzie kard. Luis Antonio Tagle, specjalny wysłannik papieża Leona XIV. Na potrzeby tego wielkiego wydarzenia przygotowano pięciohektarowy teren festiwalowy z miejscem dla 47 000 osób, a także dodatkowe obszary wokół kościoła z dużymi ekranami i infrastrukturą dla kolejnych 25 000 pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję