Reklama

Niedziela Lubelska

Królewski orszak

To nasze zadanie: napełnić się światłością, jaka promieniuje od nowonarodzonego Jezusa, chronić tę światłość jak bezcenny skarb i dzielić się nią z innymi – powiedział abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 3/2025, str. V

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Uliczne jasełka zgromadziły kilka tysięcy uczestników

Uliczne jasełka zgromadziły kilka tysięcy uczestników

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Lublina oraz wielu miejscowości naszej diecezji przeszły barwne Orszaki Trzech Króli. Tysiące rodzin spędziło świąteczny dzień na wspólnym kolędowaniu i radosnej manifestacji wiary. Przez ulice wielkich i małych miejscowości na spotkanie z Jezusem poprowadziła je betlejemska gwiazda i hasło „Kłaniajcie się królowie”.

Lubelski orszak, organizowany od 2012 r., po raz kolejny przygotowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w archikatedrze pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. – Trzej Królowie z trzech kontynentów: Afryki, Azji i Europy przypominają, że Chrystus został posłany do wszystkich narodów, że wszystkim narodom należy głosić Ewangelię – powiedział metropolita, przywołując lubelskich misjonarzy, którzy z Dobrą Nowiną są obecni na całym świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak w homilii nauczał, Mędrców, prawdziwych poszukiwaczy prawdy, badających ziemię i niebo, ku Jezusowi poprowadziła gwiazda betlejemska. – Jako mędrcy zdawali sobie sprawę, że człowiek ma do dyspozycji wspaniały teleskop; jest nim rozum poszukujący najgłębszego sensu rzeczy, wzbogacony przez wiarę, poszukujący razem z wiarą pozwalającą odkryć Boga, spotkać się z Nim i zrozumieć, jak bardzo Bóg w Chrystusie przybliżył się do człowieka – powiedział abp Stanisław Budzik. Nawiązując do biblijnej wędrówki, zwrócił uwagę, że odkrywając ślady Boga w stworzeniu, człowiek może przebyć jedynie jakiś odcinek drogi, ale ostateczne światło płynie z Bożego słowa. – Słowo Boże jest prawdziwą gwiazdą, która w obliczu niepewności i zamieszania ukazuje niezmierzony blask Bożej prawdy – podkreślił. W tej perspektywie Jezus jest „zarówno naszym bratem, jak i naszym panem”. – Chrystus jest naszym bratem, bo dzieli z nami doświadczenie bycia człowiekiem ze wszystkimi radościami i problemami, z wielkością i słabością człowieka, we wszystkim do nas podobny oprócz grzechu. Chrystus jest równocześnie naszym panem, jednorodzonym Synem Bożym, który zstąpił z nieba; równy przedwiecznemu Ojcu przyszedł na ziemię, aby nas odkupić, aby temu, co ludzkie, nadać boski kształt i boski blask – powiedział metropolita.

Podczas orszaku abp Stanisław Budzik wezwał wiernych do dzielenia się betlejemską światłością z bliźnimi. – Podziel się tym światłem, które w ciemnościach świeci, ze wszystkimi ludźmi, bądź dla nich gwiazdą wskazującą drogę. To nasze zadanie: napełnić się światłością, jaka promieniuje od nowonarodzonego Jezusa, chronić tę światłość jak bezcenny skarb i dzielić się nią z innymi – podkreślił pasterz. /buk

2025-01-14 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oddając krew, darujesz życie

Niedziela lubelska 8/2020, str. I

[ TEMATY ]

Lublin

Honorowi Dawcy Krwi

Archiwum Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie

Społeczność szkoły chce bezinteresownie pomagać bliźnim

Społeczność szkoły chce bezinteresownie pomagać bliźnim

– Zaczęła się historia pisana dobrem, ofiarnością, altruizmem, miłosierdziem, odpowiedzialnością za drugiego człowieka, który nas potrzebuje. Udało nam się opowiedzieć po stronie dobra – podkreśla Joanna Kowalczyk, inicjatorka założenia Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Zespole Szkół nr 12 w Lublinie.

Klub, do którego już należy ponad 25 osób: dyrekcja, nauczyciele, pracownicy i rodzice uczniów szkoły przy ul. Sławinkowskiej w Lublinie, jest otwarty dla wszystkich, którym bliska jest idea niesienia pomocy przez dar krwi i propagowanie idei honorowego krwiodawstwa. Inspiracją do założenia pierwszego w Lublinie klubu HDK przy zespole szkół były słowa św. Jana Pawła II wygłoszone w Ełku w 1991 r. Ojciec Święty mówił wówczas o „sprawach, których nie można odkładać na jutro, ale trzeba zacząć ich realizację już dziś, właśnie teraz, bo w różnych miejscach cierpi człowiek i woła o człowieka”. – Odczytaliśmy je jako przesłanie skierowane do nas o bezinteresownym spieszeniu z pomocą bliźniemu – wyjaśnia Kowalczyk, nauczyciel w ZS nr 12. Nie jest dziełem przypadku, że klub powstał w roku świętowania 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Wart podkreślenia jest fakt, że w prace klubu spontanicznie włączyli się rodzice uczniów, dostrzegając w tym wydarzeniu głęboki walor wychowawczy i edukacyjny, który może przynieść wymierne efekty w kształtowaniu postaw młodzieży. Inicjatywę wsparł Lucjan Miciuk, dyrektor placówki.
CZYTAJ DALEJ

Setki tysięcy Polaków przeciw ideologizacji szkoły. Podpisy trafiły do MEN i KPRM

2026-06-26 16:04

[ TEMATY ]

szkoła

pixabay.com

W dniu zakończenia roku szkolnego przedstawiciele Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny złożyli ponad 200 tysięcy podpisów zebranych pod czterema petycjami dotyczącymi polskiej szkoły. Petycje w sprawie seksualizacji dzieci oraz obecności religii w szkołach trafiły do Ministerstwa Edukacji Narodowej, natomiast apele o dymisję minister Barbary Nowackiej złożono w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólnym mianownikiem wszystkich czterech inicjatyw jest obrona konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz sprzeciw wobec ideologizacji szkoły.

Przedstawiciele Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny złożyli dziś ponad 200 tysięcy podpisów zebranych pod czterema petycjami dotyczącymi polskiej szkoły. Apele dotyczące zaprzestania seksualizacji dzieci oraz obecności religii w szkołach trafiły do Ministerstwa Edukacji Narodowej, natomiast pozostałe - o dymisję minister Barbary Nowackiej - złożono w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Termin nieprzypadkowo zbiegł się z zakończeniem roku szkolnego, stanowiąc symboliczne podsumowanie dotychczasowej polityki oświatowej resortu.
CZYTAJ DALEJ

Trwają przygotowania do Rowerowej Pielgrzymki z Elbląga na Jasną Górę

2026-06-26 17:12

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rowerowa pielgrzymka

diecezja elbląska

Karol Porwich/Niedziela

Od kilkunastu już lat mieszkańcy Diecezji Elbląskiej mają możliwość podążania do duchowej Stolicy Polski nie tylko w tradycyjnej pielgrzymce pieszej, ale także rowerami. Tegoroczna rowerowa pielgrzymka z Elbląga odbywać się będzie od 5 do 11 sierpnia.

na rowerze
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję