Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 3/2025, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa ponad podziałami

Choć na co dzień reprezentują różne kluby, to łączą ich wiara i miłość do Polski. Na Jasnej Górze odbyła się 17. Ogólnopolska Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców pod hasłem: „Dla Ciebie nasz trud, ukochana Ojczyzno”. Jej uczestnicy prosili o pokój i jedność w narodzie. W tym roku przypominali o św. Janie Pawle II w 20. rocznicę jego śmierci, ale także o 1000-leciu koronacji króla Bolesława Chrobrego i o 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

– Kibice nie są gangsterami z szalikami na szyi, jak często się o nas mówi. Jesteśmy patriotami. Znamy wszystkie zwrotki polskiego hymnu, historię naszego narodu, wiemy, kim byli np. Roman Dmowski czy rtm. Witold Pilecki, czego niektórzy Polacy, niestety, nie wiedzą – podkreślił Mariusz z fanklubu BS Polonia Bytom. Dodał, że to piękne doświadczenie podawać dziś rękę przyjaciołom z innych klubów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Łukasz, fan Miejskiego Klubu Sportowego Sandecja Nowy Sącz, zauważył, że dla Maryi i ojczyzny kibice potrafią się zjednoczyć. – Kochamy Matkę Bożą i kochamy nasz kraj, dlatego tutaj jesteśmy. Polska może zawsze na nas liczyć – zapewnił.

Andrzej Lato zwrócił uwagę, że Bóg, Honor i Ojczyzna to są najważniejsze wartości. Jak zaznaczył, kibicie potrafią się zjednoczyć nie tylko podczas pielgrzymek, ale też np. bronili pamięci o św. Janie Pawle II, gdy wylała się na niego fala nienawiści.

Reklama

Ksiądz Jarosław Wąsowicz, od 2008 r. organizator ogólnopolskiej pelgrzymki kibiców na Jasną Górę, zauważył, że kibice podtrzymują pamięć o polskich bohaterach i dbają, by młode pokolenie nie zapomniało o swojej tożsamości. Przypomniał, że to właśnie m.in. kibice Legii Warszawa i Polonii Warszawa zaangażowali się w kultywowanie pamięci o powstańcach warszawskich. Reprezentanci Śląska Wrocław „wprowadzili” na stadion Żołnierzy Wyklętych, a w Wielkopolsce podtrzymywana jest pamięć o uczestnikach powstania wielkopolskiego, np. przez spisywanie zapomnianych grobów i ich odnawianie.

Głównym punktem pielgrzymki była Eucharystia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Po Mszy św. poświęcone zostały barwy klubowe oraz transparenty. Następnie, wzorem lat ubiegłych, odbyło się spotkanie w Auli o. Kordeckiego z dr. Karolem Nawrockim – prezesem Instytutu Pamięci Narodowej.

Najpiękniejsze choinki wybrane

Na Jasnej Górze odbył się finał 17. Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Swoją tematyką wpisał się w tym roku w 100-lecie istnienia diecezji częstochowskiej. Jasnogórscy pielgrzymi oddali aż 35 tys. ważnych głosów. Bajecznie kolorowa, cała w złocie i „krasnalkowa” – tak można scharakteryzować zwyciężczynie.

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podkreślił, że choinkowy konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem i jest ważny, bo uczy więzi z Jasną Górą.

W tym roku I miejsce zdobyli debiutanci. To uczniowie Szkoły Podstawowej nr 42 im. Jana Brzechwy w Częstochowie. Uczniowie zaznaczyli, że „najfajniejsze dla nich było to, że wspólnie przygotowywali włóczkowe ozdoby”.

Miejsce II zdobyła choinka udekorowana przez najmłodszych z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wierzchowisku. Ich drzewko rozbłysło złotem, aby uczcić ubiegłoroczne zwycięstwo w tym konkursie oraz 100. rocznicę powstania diecezji częstochowskiej.

Zdobywcami III miejsca zostały natomiast przedszkolaki z Widzowa i choć pierwszy raz uczestniczyły w konkursie, to ich choinka zachwyciła wielością barw.

Organizatorami konkursu były Jasna Góra oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” przy wsparciu Lasów Państwowych, Biura Prasowego Jasnej Góry i Firmy Packon. Patronat medialny sprawowało Radio Jasna Góra, a patronatem honorowym objął konkurs abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Koncert Noworoczny – 25 stycznia

Na Jasnej Górze 25 stycznia (w sobotę) odbędzie się Koncert Noworoczny. W bazylice wybrzmią polskie kolędy i pastorałki, także te mniej znane, np. Z tamtej strony dzwona, Wesoły nam dzień dziś nastał czy Stój przy mnie. Utwory wykonywać będzie Zespół Instrumentów Dętych pod dyrekcją kapelmistrza Marka Piątka z udziałem chóru „Lira” z Wieruszowa pod kierunkiem br. Franciszka Bulandy, paulina. Muzyczne wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.30. Wstęp wolny.

2025-01-14 14:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocławska pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Anna Przewoźnik/Niedziela

Msza św. na jasnogórskich wałach, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, była zwieńczeniem 38. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. – Kończy się nasza dziewięciodniowa nowenna do Ducha Świętego – powiedział duchowny do prawie dwóch tysięcy pielgrzymów, nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki: „Przyjdź Duchu Święty” oraz faktu, iż Dolnoślązacy do Częstochowy pielgrzymowali dokładnie 9 dni.

Anna Przewoźnik/Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Padre Guilherme o hejcie na swój temat: Gdy pojawia się coś nietypowego, wiele osób mówi, że ksiądz nie powinien tego robić

2026-06-22 13:45

[ TEMATY ]

ksiądz Guilherme Peixoto

Padre Guilherme

Mat.prasowy

Padre Guilherme

Padre Guilherme

"Wiele osób mówi, że to nie jest dobre" - przyznaje ks. Padre Guilherme, po zejściu ze sceny swojego pierwszego koncertu w Polsce. Duchowny był gościem programu "halo tu polsat".

Padre Guilherme, czyli Guilherme Peixoto, to portugalski ksiądz katolicki i DJ, który łączy muzykę elektroniczną z przekazem religijnym. Ma 51 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1999 roku, a jego droga do DJ-ingu zaczęła się od organizowania wydarzeń muzycznych, które miały pomóc w utrzymaniu i remontach parafii.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję