Reklama

Niedziela Legnicka

Zasłużeni dla edukacji

W sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego w Lubinie świętowany był podwójny jubileusz o. Józefa Szańcy: 80-lecie urodzin i 55-lecie posługi kapłańskiej.

Niedziela legnicka 1/2025, str. V

[ TEMATY ]

Lubin

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

O. Józef Szańca, franciszkanin

O. Józef Szańca, franciszkanin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Szańca to zasłużony kapłan w dziele edukacji i katechezy, wieloletni dyrektor szkół franciszkańskich w Legnicy i zastępca dyrektora wydziału katechetycznego diecezji. Na jubileusz przyjechał biskup świdnicki Marek Mendyk, który wiele lat współpracował z o. Józefem, przedstawiciele Rady Katechetycznej diecezji oraz nauczyciele i katecheci.

Okazało się, że jubileusz musiał odbyć się bez jubilata, który nie dojechał z powodów zdrowotnych. Tym bardziej spotkanie było okazją do modlitwy za jubilata, ale i wyrazem podziękowania katechetom, którzy w tym roku odeszli na emeryturę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugą część uroczystości prowadziła Anna Rzonca, która przez wiele lat była związana z Zespołem Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Legnicy. Spotkanie rozpoczęło się od solidnej dawki nadziei. Uczestnicy wysłuchali bowiem inspirującej konferencji, której tytuł brzmiał: „Nadzieję trzeba nam wybrać”. Wygłosiła ją Pani dr Małgorzata Piotrkowska--Dańkowska z Lubina, nauczycielka języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym, a także teolog, specjalizujący się w Piśmie Świętym.

Reklama

Następnie podziękowano zasłużonym katechetom, którzy przeszli na emeryturę, są to: Ewa Baran, Jadwiga Berestecka, Beata Kwiecień, Dorota Skiba, Małgorzata Zalińska. Otrzymały kwiaty, podziękowanie od biskupa legnickiego, obraz św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz pamiątkową statuetkę Orła Katechetycznego 2024. Gratulacje przekazał i upominki wręczył bp Marek Mendyk, który przez wiele lat współpracował z katechetami w Legnicy. W ostatnim czasie na emeryturę przeszła także wieloletnia dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Legnicy mgr Halina Elżbieta Knychalska. Podczas uroczystości nie było z nami pani dyrektor, ale łączyła się z nami duchowo. Powitaliśmy także p. Annę Urbańską, powołaną na to stanowisko. Wyraziliśmy również wdzięczność p. Marii Pecynie, która zakończyła pracę w Wydziale Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Legnicy, związanej także z Kuratorium Oświaty w Legnicy.

Po podziękowaniach nadszedł moment, aby dostrzec wyjątkowego człowieka, o. Józefa Szańcę, franciszkanina konwentualnego. O przybliżenie jego postaci oraz świadectwo o nim został poproszony p. Sebastian Bigos z Wrocławia, absolwent Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Na okoliczność 80. urodzin i 55. rocznicy święceń kapłańskich wiele osób napisało związane z nim wspomnienia oraz życzenia. Zostały one zebrane w Księdze Jubileuszowej, którą zaprezentowano na spotkaniu w Lubinie, a następnie przekazano mu osobiście. Do tego był jeszcze kosz z 80 różami, list gratulacyjny bp. Andrzeja Siemieniewskiego oraz okolicznościowy upominek w postaci Pisma Świętego i mikrofonu. To nietypowe zestawienie miało na celu przypomnieć, że w każdym tygodniu na antenie Radia Plus Legnica można wysłuchać inspirującej katechezy przygotowanej przez o. Józefa.

W czasie uroczystości wystąpiła schola „Nutki św. Maksymiliana”, a także uczniowie p. Beaty Pazio-Grygiel z Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina wraz z nauczycielem – p. Mikołajem Potoczakiem.

Więcej na stronie www Niedzieli legnickiej.

2024-12-28 17:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W intencji górniczej braci

Niedziela legnicka 51/2021, str. I

[ TEMATY ]

barbórka

Lubin

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Lubiński kościół jest miejscem dorocznej modlitwy górników i ich rodzin

Lubiński kościół jest miejscem dorocznej modlitwy górników i ich rodzin

We wspomnienie św. Barbary w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie odprawiona została Msza św. w intencji górników polskiej miedzi i ich rodzin.

Modlitwie przewodniczył biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, homilię natomiast wygłosił biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję