Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 49/2024, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

O. Michał Bortnik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Adwentowe Wieczory Organowe

Od 22 lat Jasnogórskie Wieczory Organowe wpisują się w duchowe przygotowania do Bożego Narodzenia i gromadzą wielu miłośników muzyki. Koncerty adwentowe wykonywane są w bazylice, w której organy są jednymi z największych w Polsce. Mozart nazywał organy „królem instrumentów”, a wykonywana na nich muzyka jest ważną częścią dziedzictwa kulturalnego chrześcijańskiej Europy. To dziedzictwo pielęgnują także paulini z Jasnej Góry. Koncerty odbywają się w sobotnie popołudnia, a ostatni zabrzmi 14 grudnia o godz. 17. Wstęp wolny. Jeden z artystów – Maciej Zakrzewski, organista, kompozytor młodego pokolenia, przyznał, że Jasna Góra dla niego jest również natchnieniem do tworzenia muzyki sakralnej. – To miejsce jest natchnieniem. Serce Polaków mocniej tu bije – powiedział. Ofiarował Jasnej Górze na ręce o. Sebastiana Mateckiego, inicjatora Adwentowych Wieczorów Organowych, partyturę Hymne a la Vierge Marie. Inspiracją były pieśni z Apelu Jasnogórskiego.

Z kolei 12 grudnia o godz. 18 odbędzie się w bazylice uroczysty koncert w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie z okazji Dni Patrona. Żebrowski – jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XVIII wieku – związany był także z Jasną Górą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Romowie przychodzą tu z sercem

Reklama

Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej od zawsze towarzyszył Romom, nawet w drodze w taborach. A od ponad 40 lat pielgrzymują oni w pierwszą niedzielę grudnia na Jasną Górę. Romowie przynoszą tu zwłaszcza modlitwę o pokój i za rodziny, które dla tej społeczności są wielką wartością. W tym roku zainaugurowano wielką modlitwę różańcową przez zakładanie kół różańcowych. – Już jest wiele zgłoszeń, takich róż może powstać nawet ok. stu w całej Polsce – mówi krajowy duszpasterz Romów ks. Stanisław Opocki. Jak wyjaśnia, modlitwa różańcowa jest bliska Romom, ponieważ w ich religijności wielką rolę odgrywa Matka Boża, jest Ona przez nich bardzo kochana i czczona. Romów wyróżniają: troska o tradycje i obyczaje, rodzinność, wielki szacunek dla starszych i pamięć o zmarłych. Ksiądz Opocki zauważył, że właśnie teraz, „kiedy widzimy, co się dzieje, kiedy zanika troska o własną tożsamość, ta kultura romska, bardzo tradycyjna, bardziej przemawia tą swoją religijnością, szacunkiem dla starszych, dla kapłana”. Dla Romów ksiądz, raszaj, jest osobą w pewien sposób szczególną, mędrcem, którego otaczają wyjątkowym szacunkiem.

– Nie ma roku, żebym nie była na pielgrzymce na Jasnej Górze. Jak tu jestem, lepiej się czuję. Chcę prosić Maryję, by chroniła moją rodzinę – opowiadała Vanesa z Limanowej, która na co dzień uczy się w szkole zawodowej. Najmłodsi członkowie romskiej społeczności na jasnogórskim spotkaniu zaprezentowali swoje taneczne umiejętności. Takie występy to ich tradycja.

Potrzeba nadziei

O tym, że działalność ewangelizacyjna daje nadzieję, przypomnieli na Jasnej Górze uczestnicy sesji misjologicznej i czuwania modlitewnego Papieskiej Unii Misyjnej. Podkreślali, że „tam, gdzie jest głoszona Ewangelia, tam też jest głoszony pokój”. Tegoroczny program spotkania nawiązywał do Roku Jubileuszowego 2025, którego tematem przewodnim jest „chrześcijańska nadzieja”. Mszy św. przewodniczył bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji. – Niezależnie od tego, jaka jest sytuacja na polskiej ziemi, kiedy tak wielu ludzi zachowuje się jak tragarze cudzych idei i na różne sposoby histerycznie gardzi Jezusem Chrystusem i Kościołem, potrzeba głoszenia Ewangelii całym życiem, ponieważ wiara się umacnia, gdy jest przekazywana – powiedział w homilii.

2024-12-03 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Dzień Kobiet

Karol Porwich/Niedziela

O tym, ze dziś toczy się walka o naturę kobiety, o plan Stwórcy wobec kobiecości mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski podczas Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. Spotkanie wpisało się w przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, przypomniano jego nauczanie o kobietach i do kobiet. Jego organizatorami byli: częstochowski oddział Civitas Christiana i klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze.

- Patrzymy z podziwem na geniusz kobiecości, który wyraża się w szczególnej wrażliwości na dobro, prawdę i piękno. Pragniemy razem z wami, tutaj obecnymi, i z każdą kobietą w naszej ojczyźnie, prosić dzisiaj o to, by żadna z was, tego geniuszu nie zagubiła, nie rozmieniła na drobne pocieszenia. Świat bez kobiety, bez kobiety wiernej swemu powołaniu byłby światem z pewnością mniej ludzkim, wyobcowanym z najistotniejszych wartości, które decydują o ludzkim szczęściu – mówił do kobiet przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Wyraził ubolewanie, że „ze smutkiem czasem dostrzegamy, że współczesna cywilizacja próbuje niekiedy w sposób cyniczny wykorzystywać słuszne postulaty obrony godności oraz równouprawnienia płci do podstępnej walki z kobiecością i z kobietą”.
CZYTAJ DALEJ

Św. Paulin z Noli

Niedziela Ogólnopolska 51/2007, str. 4

pl.wikipedia.org

Św. Paulin z Noli

Św. Paulin z Noli
Drodzy Bracia i Siostry!
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję