Reklama

Niedziela Małopolska

Poznać i polubić

W każdym wieku można odkryć piękno muzyki i się nią zafascynować – przekonuje w rozmowie z Niedzielą dyrektor Rafał Monita.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Fortuna-Sudor: Zbliża się 23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem. Jaki on będzie?

Rafał Monita: Różnorodny. Na tegorocznym festiwalu odbędzie się jeden koncert kameralny i trzy organowe. Ten pierwszy to recital pieśni Wacława Geigera, który będzie miał miejsce 27 lipca w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór. Na kolejne organizatorzy zapraszają do sanktuarium Najświętszej Rodziny, gdzie znajdują się organy firmy Rieger. W niedzielę 28 lipca usłyszymy duet małżeństwa Mateusza Rzewuskiego (organy) i Angeliki Rzewuskiej (sopran). Artyści zaprezentują utwory Mozarta, Rossiniego, Bacha oraz Mendelssohna-Bartholdy’ego. Z kolei na 9 sierpnia zaplanowaliśmy wieczór z francuską muzyką romantyczną, w wykonaniu Krzysztofa Pawlisza (organy) i zespołu żeńskiego Donne Armoniche. Usłyszymy nastrojowe utwory Gabriela Fauré, Camille Saint-Saënsa, czy Césara Francka. Natomiast 10 sierpnia w finałowym koncercie z hiszpańską muzyką organową wystąpi Marta Misztal-Bloch. To pochodząca z Zakopanego organistka, która na festiwal przyjedzie z Hiszpanii, gdzie się wykształciła, mieszka i koncertuje. W Zakopanem zagra utwory hiszpańskich kompozytorów bardzo mało znanych w Polsce.

Reklama

Od dwóch lat festiwal ma patrona. Skąd pomysł, aby twórczość Wacława Geigera zaprezentować podczas pierwszego koncertu?

To kompozytor, śpiewak, pedagog, organista zawodowo związany przez lata z Zakopanem. Prowadził klasy śpiewu solowego, orkiestry szkolne, chóry. Był też założycielem Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. Podczas tego koncertu usłyszymy jego pieśni w wykonaniu Dawida Biwo (baryton), któremu na fortepianie będzie towarzyszyć Wioletta Fluda-Tkaczyk. Naszą ideą jest, by podczas kolejnych edycji festiwalu przybliżać i przypominać sylwetkę oraz muzykę patrona. Tym bardziej że w Zakopanem jest liczne grono uczniów Wacława Geigera, którzy go pamiętają i ciepło wspominają. Mam nadzieję, że przy okazji recitalu wywiąże się dyskusja z publicznością, że koncert przerodzi się w pewnego rodzaju spotkanie muzyczne, w ramach którego będziemy wspominać postać naszego patrona.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czym różni się Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej od innych cyklicznych projektów muzycznych?

Jest to jedyny festiwal pod Tatrami skupiony na muzyce organowej. Zakopane realizuje go po raz 23! Koncerty odbywają się przede wszystkim w kościele na Krupówkach. Staramy się w nich też pokazywać, że muzyka góralska inspirowała wielu kompozytorów. Zresztą realizowane w ramach festiwalu koncerty pozwalają zaprezentować bardzo różnorodną muzykę. To istotne dla słuchaczy, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie: dzieci, młodzież, ale też osoby dojrzałe i starsze. W każdym wieku można odkryć piękno muzyki i się nią zafascynować.

Kogo Pan zaprasza na festiwal?

Wszystkich. To są koncerty z wstępem wolnym. Organizatorom zależy, aby nie było bariery ekonomicznej, aby każdy mógł przeżyć spotkanie z piękną muzyką. Zapraszam zakopiańczyków! Chciałbym, aby poczuli, że to jest ich festiwal, który tu wyrósł, trwa i się rozwija. Prezentujemy muzykę, którą warto odkryć, poznać i polubić. Zapraszamy także turystów, którzy podczas pobytu na Podhalu chcą uczestniczyć w interesujących koncertach, a tych w Zakopanem nie brakuje. My wychodzimy z propozycją wydarzeń festiwalowych. To będzie muzyka przekazana w sposób ambitny, a jednocześnie przystępny. Każdy jest mile widziany! Na: www.zakopane.pl program festiwalu.

2024-07-17 00:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakopane: Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski

[ TEMATY ]

harcerze

pokój

Zakopane

Bożena Sztajner/Niedziela

Polscy harcerze odebrali z rąk słowackich skautów w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach Betlejemskie Światło Pokoju. - W pojedynkę nie zmienimy świata, ale suma naszych czynów, tych nawet niewielkich płomyków nadziei, może zmienić wiele – przekonywał harcerzy bp Damian Muskus OFM, który przewodniczył Eucharystii.

Msza św. w sanktuarium na Krzeptówkach była najważniejszym punktem Betlejemskiego Zlotu, który odbył się w Zakopanem. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 4 tys. polskich harcerzy z całego kraju. W tym roku przekazaniu światła towarzyszy hasło „Światło, które daje moc”.
CZYTAJ DALEJ

Siostry Matki Teresy uniewinnione od zarzutów handlu dziećmi

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Już na pątników czas. Jasna Góra wkracza w letni sezon pielgrzymkowy

2026-06-24 15:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymki

Karol Porwich/Niedziela

Gdzieś niesie się śpiew „Czarnej Madonny”, w innym miejscu słychać „ślonską godkę”, w słońcu błyszczą szprychy rowerów. To znak, że lato na Jasnej Górze, a wraz z nim sezon pielgrzymkowy, już się rozpoczyna.

O. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, który w imieniu paulinów wyszedł na powitanie pielgrzymów rowerowych z terenu swojej macierzystej diecezji radomskiej, przyznaje, że takie spotkania są radością dla obu stron. Jak mówi, jako paulin jest „do dyspozycji” pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję